Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Cum ati castigat primii vostri bani?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

la 18 ani vindeam cosmetice ca sa fac bani de tigari si ceva bere :doh: In facultate faceam chestionare ca sa fac bani suplimentari de carti. Am trecut aopi prin vanzari, presa scrisa si am ajuns pe plantatia proprie 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La 12 ani mergeam la sera si munceam :) dar toti banii ii dadeam alor mei :) asa ca nu prea m-am bucurat de ei :doh: ... la 14 ani munceam la internet, si m-am bucurat de banii aceia dar tot faceam 50% cu ai mei :)

16 ani secretariat, :) imi placea sa beau cafeaua dimineata :cry: La 18 ani am plecat din tara....

Acum .... :roll: Tot alor mei le dau banii ... dar mai ma bucur si de shopping din cand in cand .... si sa nu uit :drag: m-am realizat si eu cu o casa si o masina care sta in parcare :o: + un cont in banca destul de frumusel ..... :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 12 ani mergeam la sera si munceam :) dar toti banii ii dadeam alor mei :) asa ca nu prea m-am bucurat de ei :doh: ... la 14 ani munceam la internet, si m-am bucurat de banii aceia dar tot faceam 50% cu ai mei :)

16 ani secretariat, :) imi placea sa beau cafeaua dimineata :cry: La 18 ani am plecat din tara....

Acum .... Tot alor mei le dau banii ... dar mai ma bucur si de shopping din cand in cand .... si sa nu uit :o: m-am realizat si eu cu o casa si o masina care sta in parcare :roll: + un cont in banca destul de frumusel ..... :drag:

Gata te iau..mai vrei.. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunicii mai scapau cativa leuti pentru munca prestata in vacanta. Asta era munca cinstita. Cea necinstita.. s-o zic?

Luam de pe tarabe cate un morcov patrunjel si ceva albitura, le faceam legaturi si le vindeam la marginea pietei. Dadeam mai ieftin, merita. Mai mult ma jucam de-a vanzatorul. Cand cineva a cumparat am crezut ca era de la politie.. ce emotii. Aha! Inainte de asta am facut lozuri in plic si le vindeam colegilor. A iesit o suma frumusica. Toate lozurile erau necastigatoare. Daca stau sa ma gandesc mai mult necinstit am facut primii bani... ia sa sterg postul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca prima data ,cam pe la 13 ani asa ,vindeam bilete la film la cinema pe bulevard ,la cinema Bucuresti si Festival..cind erau filme indiene..cred ca si pe la Partria am vindut.

In rest ma-m angajat la 16 ani ca nu mi-a placut cartea si aveam salariul de 2500 de lei o multime de bani..la vremea aceia ,la inceputul anilor '80.

Mai tin minte caci cumparam tigari BT si le vindeam dublu la vremea aceia ,mai erau si chinezesti si multe lucruri ce azi ,ni se par obisnuite.

Sapunuri Fa ,sprayuri..cafea boabe..sau vegeta ..he he ..ce vremuri..

ce chefuri,cu balerine la Night club Melody..

Daca as scrie o carte as pune titlul...Amintiri din ..alta viata.

Da caci a fost asa de frumos ..si in alt ..secol. :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cea necinstita.. s-o zic?

Luam de pe tarabe cate un morcov patrunjel si ceva albitura, le faceam legaturi si le vindeam la marginea pietei. Dadeam mai ieftin, merita. Mai mult ma jucam de-a vanzatorul. Cand cineva a cumparat am crezut ca era de la politie.. ce emotii. Aha! Inainte de asta am facut lozuri in plic si le vindeam colegilor. A iesit o suma frumusica. Toate lozurile erau necastigatoare. Daca stau sa ma gandesc mai mult necinstit am facut primii bani... ia sa sterg postul...

 

m-ai amuzat! :hi:

tu vorbesti serios?! :)

 

....

cei mai frumosi bani ii faceam de anul nou cand mergeam cu uratul! si culmea e ca ii pacaleam si pe fratii mei si le luam si banii lor (nu toti, dar...) ... :)

primul meu salar l-am obtinut in iulie '96! :kisses:

de atunci il primesc lunar... :P deci nimic interesant... :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
m-ai amuzat! :evil:

tu vorbesti serios?! :kisses:

 

Foarte serios. Aveam vreo opt ani, abia stiam sa socotesc cand eram aprozareasa. Iar lozurile... pe la 12 ani. Dpa care am virat-o brusc si iremediabil spre munca cinstita. Cred ca n-am gresit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum ati cistigat primii vostri bani?

 

 

Furand! :kisses:

Glumesc, desigur.

Primii bani i-am facut la 5 ani cand am strans din casa niste pastile de CIOCOLAX si le-am vandut pe post de bomboane de ciocolata la copiii din fata blocului.

Apoi am inceput sa stau pe o patura pe trotuar incercand sa vand flori, da' s-au indurat de mine doar vecinii care ma cunosteau.

Deh, vindeam musetel, papadie si alte flori "rare" si "parfumate" de acelasi tip.

Imi amintesc ca am primit 50 de bani si-am fugit imbujorata sa-mi iau vata de zahar.

Fain mai era........ :evil:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tin minte ca a adus maica-mea acasa un cactus si dupa vreun an s-a umplut de pui. Eu i-am luat frumos si i-am plantat, i-am lasat sa mai creasca putin, iar apoi i-am vandut in fata blocului.

 

Sau mergeam sa cumpar paine si ce mai trebiua, iar restul il pastram. De obicei restul nu era prea mare ca mama avea grija sa imi dea mai mereu bani ficsi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Primii mei bani i-am facut din colinde. Cantam prost dar tare! cred ca oamenilor le era mila de propriile urechi, asa ca imi dadeau bani sa scape de mine :evil: , Pe la 6 ani, furam tigari si cafea boabe de la mama si asteptam momentul in care i se terminau ca sa pot sa ii vand. Si ii vindeam scump, aveam si o colectie destul de mare de tigari asa ca puneam pret pe cat erau de rare si cat de lungi. Apoi in clasa a X a am vazut o pereche de adidasi super faini, asa ca m-am angajat vanzatoare in piata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×