Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acum aproximativ 4 ani turturelele 'noastre" (locuiesc in parul din curte), si/au facut cuib pe terasa noastra de la mansarda.

La inceput totul a fost ok., am povestit pe alt topic (o poza, un gand ...), lasand evenimentele triste, atacurile cotofenelor asupra puilor si disparitia partenerului, ajungem la actualitate.

Acum doi ani, dupa ce a asteptat mult, turturica si/a gasit alt partener, dar nu stiu de ce, au murit ambii pui in perioada hraniri lor de catre parinti.

Anul trecut nu au mai depus oua in cuibul de la mansarda, au construit alt cuib in alta locatie dincolo de curtea noastra, probabil ca nici acolo nu a fost ok. deoarece anul acesta au facut un nou cuib la mansarda noastra, acum sub streasina (desi noi nu distrusesem vechiul cuib).

Totul a fost bine pana au inceput sa ii hraneasca, duminica trecuta am gasit unul din pui mort pe o grinda, iar ieri l/am gasit si pe al doilea mort si cazut din cuib. :stars:

Ce se intampla oare? Le aduc ei hrana otravita? Are el o boala care se transmite odata cu hrana (puii se hranesc introducandusi ciocul prin ciocul parintilor undeva in zona gatului, daca nu mai departe)?

Imi amintesc ca acum cativa ani le/am pus paine pe grinzile terasei si nu au mancat, ma gandeam sa le oferim hrana ca sa nu mai aduca te miri ce?

In primele 2 poze se vede 'mama" in noul cuib, urmatoarele doua: mama turturica si un rand de pui norocosi gata de primul zbor.

Editat de Numenume
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am avut o zi grea.

Dimineata la prima ora a avut loc un incident.

Se pare ca o familie de ciori (sau corbi, deoarece erau foarte mari), a ajuns, nu stiu sigur in ce imprejurari, in spatiul curtii noastre.

Totul s/a intamplat asa devreme ca eu nu am aflat decat din povestirile celorlalti.

Corbii s/au razboit cu turturelele noastre, iar acestea au disparut.

Am respirat usurat cand am constatat ca cei doi pui din cuib sunt ok.

Culmea, Blechi, catelusa noastra s/a razboit cu corbi. Se pare ca a sarit in aer si a doborat pe unul din ei, care era de fapt puiul familiei, si daca nu intervenea socrul meu poate il omora.

Corbul tata, era gata sa o atace pe Blechi.

Concluzionand, familia de corbi cred ca a ajuns la noi, invatandu/si puiul sa zboare (eventual sa vaneze), aici s/a produs un conflict de teritoriu si interese cu stapanii de drept, turturelele si Blechi.

Toata ziua am asteptat turturelele sa se intoarca la pui.

Cred ca baiatul s/a intors primul, in par, pe la pranz.

Spre seara s/a intors si ea.

Ne/am bucurat.

Puii nu au vrut sa manance paine, bine ca s/au intors parintii, maine sper ca totul sa reintre in normal.

Ce zi pt. turturelele noastre.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avem si noi doua turturele mari si grase in gradina din spate.Toata ziua se dragalesc.Nu au pui,poate la anul.

Nu stiam ca sunt si altfel de turturele, ha, sa vezi griji si satisfactii daca isi fac cuib.

 

Cred ca erau ciori, corbii sunt rari in Romania, de aceea sunt si protejati.

Zici?

Tot ce se poate, numai ca erau f. mari fata de ciorile clasice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar turturele, tot asa sunt mai multe specii?

Oricum "ale mele" sunt cele mai speciale deoarece sunt "ale mele".

Turturelele sunt din aceeasi familie cu porumbeii si sunt cam 300 de specii :o: E normal ca ale tale sa fie cele mai speciale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica e posibil ca eu sa vorbesc de turturele salbatice iar altcineva de porumbeii domestici?

Daca ma gandesc bine, cu mult timp in urma am auzit la oameni expresia "porumbei salbatici" si numeau "gugustucii".

E echivalenta intre cele 3 tipuri de numire?

Editat de libertatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica e posibil ca eu sa vorbesc de turturele salbatice iar altcineva de porumbeii domestici?

Daca ma gandesc bine, cu mult timp in urma am auzit la oameni expresia "porumbei salbatici" si numeau "gugustucii".

E echivalenta intre cele 3 tipuri de numire?

Gugustiucul e o specie inrudita cu turturelele, unii le mai spun si porumbei salbatici. E posibil ca turturelele tale sa fie gugustiuci de fapt, dar poti sa le spui cum vrei :o:

Asa arata o turturea:

 

post-294143-0-69803200-1310813892_thumb.jpg

 

Iar aici este un gugustiuc :

 

post-294143-0-98066700-1310813935_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×