Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Cum ati castigat primii vostri bani?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am inceput cu bursele,am continuat cu internshipurile si merg inainte cu joburile.Mi-ar fi placut sa lucrez in adolescenta,dar parintii mei mi-au spus mereu ca serviciul meu e scoala. In plus,nu stateam nici intr-un oras mare si nu prea aveam optiuni..iar in facultate tinteam un part time,dar fara licenta si experienta castigam mai putin decat luam pensie de urmas,asa ca nu imi permiteam luxul sa o pierd prin angajare...asa ca jobul meu era sa imi pastrez bursa si caminul...si sa prind internshipuri in strainatate pentru a castiga experienta.mi-ar fi placut sa lucrez ceva in afara domeniului,dar nu imi permiteam luxul sa investesc timp doar pentru bani de buzunar,fara sa pot adauga pe cv ceva in plus la aria profesionala.

 

Imi amintesc cum mergeam la cursurile altor facultati cat de des puteam si simteam inca de pe atunci captivitatea intr-o societate axata pe profit maxim.nu era suficient sa muncesti continuu pentru a putea supravietui,dar daca erai capabil ,se extragea energia optima din tine pt un profit maxim posibil....chiar daca altii erau si sunt muritori de foame si nu puteau avea acces la un loc de munca cat de mic,or pt ca nu erau suficient de destepti,or pt ca nu aveau prea mult tupeu,or pt ca nu erau suficienti de rechin.

 

 

M-a scarbit de cand ma stiu forma aceasta de societate si am tras cat am putut de tare sa nu ajung sa gandesc cum impune ea sa o faci.ma intreaba zilnic prietenii de ce raman la jobul curent cand in alta parte as castiga mult mai mult..insa mai conteaza si pentru ce anume lucrezi.de ce anume traiesti..si de ce anume nu esti tu omul din strada si frig.

 

Banii devin dependenta si te fac sa uiti ca a trai e mai important decat a avea.

Editat de stupid_me
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vandut fotografii [reproduceri[ , in talcioc, cu Bruce Lee ,Chuck Norrice [acum se scrie Norris] , Lee Haney , Arnold si Fraco Columbu. Era pe vremea lui NC. Abia cumparasem un aparat de marit romanesc "Practic" si eram in stare sa stau toata noaptea in laborator indiferent ce imagini aveam de marit.

Editat de Niscu
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stampilam cherestea pt. export, la o firma a lui Omar Haissam. Nu eram angajat, doar asa.. ocazie. Vroiam sa plec de-acasa (aveam 17 ani) si-mi trebuiau bani.

Aveam o galetusa cu vopsea, o stampila de cauciuc si marcam capetele. Ma cataram, fara scara ori echipament, pe stive de 5-6-7m inaltime pana cand, din cauza diluantului din vopsea, am ametit si cazut. Cred ca de pe la vreo 2-3 m, printre scanduri, dar m-am lovit bine de tot si n-am mai fost.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut temele celori care aveau bani dar nu si cap inca din clasa 5-a, mai incolo cu meditatie.

Asta e tare de tot! Eu făceam chiar și lucrări de diplomă...și culmea, într-un domeniu în care nu m-am afirmat :)))). Se plătea mai bine decât temele :))))))

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×