Sari la conținut
Forum Roportal
kity_girl2006

Cum va intelegeti cu scoala?

Postări Recomandate

mercy :lol2:

 

totusi am o curiozitate...

ce premii au loc la olimpiade in usa?

 

se dau nu au loc....:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Habar nu am cum e cu olimpiadele. Aici sunt tot felul de concursuri si burse la o gramada de chestii dar nu stiu care e treaba cu olimpiadele in mod particular.

 

Esti olimpic la ceva? Daca da...atunci de ce nu aplici la niste facultati din State? Ai avea sanse mari sa te admita cu bursa si sa faci scoala pe de-a moaca. Nu trebuie decat sa ai note mari in general, sa fii bun la o materie in particular (olimpic - deci foarte bun!!!) si sa ai punctajul cerut la Toefl. Si...sa trimiti aplicatii la cat mai multe universitati de aici, normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am luat mentiunea 1 la nationala....crezi ca e destul?!

 

la mate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact dar suna bine. Nivelul matematicii din State de la facultate e mai scazut decat cel din Romania. E ceva de genul in primii ani de facultate se face aici cam ce se face in ultimii ani de liceu din Romania. E alt sistem. Poti sa incerci, ce pierzi? In ce clasa esti? Cum stai cu limba engleza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca vrei sa studiezi in State si dupa ce discuti si cu ai tai, poti sa-ti dai testul Toefl cat de curand. Dupa aia, poti sa trimiti aplicatii la facultati in USA. Nu trebuie decat sa calaresti internetul o gramada si sa vezi fiecare scoala ce anume iti cere pentru aplicatie. Pana primesti raspunsurile la cererile de aplicatie dureaza ceva (vreo juma' de an sau chiar mai mult, depinde...). D-aia trebuie sa te misti repede.

 

Cu cat trimiti aplicatii la mai multe facultati, cu atat iti cresc sansele ca macar una sa te accepte (cu bursa). Probabil ca bursa o sa iti ajunga pentru primul an de scoala dar nu conteaza, daca ai note bune in anul ala ai sanse enorme sa primesti alta bursa in continuare (daca aplici pentru ea, normal). Ai voie sa lucrezi un numar de ore lunar in cadrul campusului universitar (la biblioteca, cantina, sa faci pe agentul de ordine prin scoala etc.). Foarte multi au job-uri de cateva ore pe saptamana ca sa mai scoata un ban. Nu e nici o rusine. Si eu lucrez ca tutore de italiana si germana si e misto ca imi aleg singura orele si zilele in care sa lucrez.

 

Dupa parerea mea ai sanse bunute! Ia vezi, incepe sa te interesezi de Toefl, unde si cand anume se poate da pe acolo, pe unde locuiesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-am sa raman indiferent....chir ma tenteaza ...am sa incerc

ne vedem acolo:D

 

:lol2: ms de sfaturi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In liceu mi-a placut foarte mult informatica (programare), motiv pentru care acum sunt la o facultate de informatica :tease:

In schimb, creierul meu nu vede legatura dintre programare si limite de siruri si de serii, asta fiind poate si din cauza ca nu suport analiza matematica... (da' algebra e draguta :P).

Mi-au placut fizica, biologia si geografia, macar la nivel de informare; chimia n-am invatat-o niciodata, dar o consider interesanta (si logic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:bye:)

stii ce-i ciudat?

si eu sunt tot la faculta de info. tot pentru ca mi-a placut programarea. si in continuare sustin ca mate sucks bigtime. daca n-ar fi analiza si algebra (si inca predate in engleza ..), totul ar fi ideal. a, da, semestrul viitor avem geometrie :blink:

 

si, da, dintr-o subgrupa de 30 de oameni, abia vreo 5 stim la nivel B2, iar restul ... Dumnezeu cu mila. bine ca nu mai trebuie sa urmam cursuri de engleza decat facultativ.

daca o sa-mi fie dor de ceva, va fi de istorie si de geografie .. chiar daca am dat extrem de rar pe la orele alea; acum incep sa-mi lipseasca :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×