Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Curiozitati istorice.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tu nu ai citit ca evreii s-au plimbat cam 40 de ani in trecut in Sinai

Nu-i placea lu Moise sa intrebe de directie sau de ce 40 de ani? Of barbatii astia...:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-i placea lu Moise sa intrebe de directie sau de ce 40 de ani? Of barbatii astia

 

Meseria lui Moise era plimbareala prin desert. El a murit atunci cund s-a terminat desertul, asa ca intelegi cum devine cazu'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Meseria lui Moise era plimbareala prin desert. El a murit atunci cund s-a terminat desertul, asa ca intelegi cum devine cazu'.

 

Eu am găsit , doar aceste traduceri,...şi vreau să cunosc părerea voastră sinceră despre ele.

 

Ce spuneţi băieţi,...cele de mai jos s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu ai alte surse de informatii decat situri de lunmatici legionari antisemiti? Pai va trecut vremea si niciodata acele vremuri ale voastre din trecut nu se vor intoarce.

Ia omule cva carti serioase sa inveti ceva despre acel minunat popor,poporul evreu.

Ce ai scris nu este demn de nici un raspuns deoarece este clar ca numai un tampit ignorant a putut sa le compuna.

A luat de exemplu misionarismul crestin si la trecut la evrei.Cica evreii vor ca toata lumea sa fiu evrei.Ai incercat vre-o data sa treci la Judaism? Ai auzit vre-o data de un misionar evreu? Crede-ma ca trebuie sa fii slab la minte ca sa crezi in ce ai scris acolo.

Pentruce trebuiesc evreii sa se organizeze ca sa stapaneasca lumea ca azi, fara organizatie o stapanesc deja. Cel putin dupa ce credeti voi pseudolegionarii. O data aveau legionarii o doctrina care vroiau sa impuna Romaniei. Azi pseudolegionarii vor numai sa fiu luati in seama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentruce trebuiesc evreii sa se organizeze ca sa stapaneasca lumea ca azi, fara organizatie o stapanesc deja.ce credeti voi O data aveau legionarii o doctrina care vroiau sa impuna Romaniei.

 

 

Eu nu sunt nici naiv, nici legionar, (sau pseudolegionar),nici antisemit, nici antisionist,...ţi-am cerut doar o părere cinstită.

 

Am pus o

Editat de Burel001
Editat font colorat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-ti spun cceva, domnule Lup: chestia cu "nici legionar, (sau pseudolegionar),nici antisemit, nici antisionist" nu intereseaza pe nimeni. Drept e ca aveti legea aia care pedepseste pe antisemiti, dar primo: legea e idioata si inutila si secundo, nu este aplicata oricum. Nu esti naiv? Ma rog. La mine in sat termenul "naivitate" are, cred, un inteles mai adinc/amplu.

Habar nu am care e intrebarea, insa daca crezi ca legionarii de dupa Ianuarie 1941 erau morti, atunci gresesti. Unii mai traiesc si astazi. Ii gasesti la Noua Dreapta pe stinga dupa colt.

Editat de Burel001
Scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai fratilor,da' chiar zapaciti toate topicele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeste atent mesajul cu numărul 13 şi te lămureşti,...apoi vedem dacă eşti capabil să dai un răspuns cinstit.

"CINSTIT" nu e problema si nici argumentele. Problema e timpul.

Incep:

 

Si iata si intrebarile. Mai sa fie! Trebuie mult timp sa raspund. Hai sa numerotez.

Inainte de raspund, si inca nu am vazut intrebarile decit fugitiv in timpul numerotarii lor, spun asa:

A) Trebuie sa facem deosebirea intre evreul de tip nou de dupa reinfiintarea Israelului si cel dinainte.

B) E de dorit sa privim cu suspiciune declaratiile unor evrei-religiosi-extremisti.

C) Legat si de A): EVREUL ISRAELIAN ARE TREABA SA-SI FACA TARA si n-are timp de vorbe multe. Nici nu are nevoie sa convinga pe cineva. Nici eu nu am nevoie, desi nu nu pot spune ca as fi "de tip nou", caci prea multe am trecut in Romania si cei de aici nici nu vor sa auda povestirile mele batrinesti

D) Nu am vazut, poate gresesc, decit chestii vechi..

Si acum::

 

1) "The Jewish World - 9 februarie 1883"

Cred ca asa a si fost scris, insa au trecut de atunci 127 de ani si acum avem tara. "Imbibarea" aia? Poate ca cineva a crezut ca astfel evreii nu vor fi ucisi. De altfel se stie ca evreii nu sunt misionari. A incercat Yeshua si a iesit de jale. Numai un idiot repeta greseala lui.

 

2) Pai cum sa fim distrugatori?, bre! Noi am facut Holocaustul sau crestinii? Adevarat. Avem nevoie de o tara, dar lume? Lumea sa se duca naibii fara aportul nostru.

 

3) Asta se refera la ce? La Yeshua? Yeshua iaste "noi"? Ala nu ma reprezinta deloc.

 

4) "Evreii ar fi putut avea Uganda, asta asa e. Poate ca si Patagonia, insa ISRAEL e locul nostru. Acea "incrucisare" de drumuri era importanta in trecut, insa astazi mai toate drumurile ajung la musulmi.

5) "Parintii nostri au atins frontierele care le-au fost recunoscute in planul de impartire al Palestinei. Generatia noastra a atins frontierele din 1949. Acum generatia celor "sase zile" a reusit sa ajunga la Suez, Iordan Si Inaltimile Golan. Acesta nu este sfarsitul. Dupa armititiul prezent vor fi noi cuceriri. Frontierele se vor intinde dincolo de Iordan, pana in Liban si poate chiar pana in centrul Siriei" - Generalul Moche Dayan

 

5) Nu este adevarat. Planul de impartire a dat evreilor doar 20% din Protectoratul Britanic si cca. 30% din Regatul Regelui David. Cit despre spusele lui Dayan cred asa: arabii fac mereu razboaie, iau bataie si pierd teritorii. Daca vor continua, prorocirea se va adeveri. Chestia e ca nu avem ce face cu toti arabii astia. Problema..

 

6) "Poporul evreu in intregime va fi propriul sau Mesia"

Posibil. Asa cred multi in Israel. Este vorba de cei care nu mai pot astepta pe Mesia. De-l asteptau, nu era Israel. Eu cred ca acea "dominatie" de care e vorba aici eu un talmes-balmes intre viziunea biblica si cea laica. In biblie scrie ca evreii vor fi stabi universali la venirea lui Mesia, insa daca nu-l asteptam care e problema?

Cunosc scrierile acestui Baruch Levi. Uneori e citat corect si are chestii inteligente acolo, alteori nu stiu ce sa mai cred de multitudinea prostiilor. Nu stiu daca scrisoarea a existat.

 

7) Rene Gross? 1927? Ceva mai nou nu ai? Mare prostie e acolo si Habar nu am cine e tipul si pe cine reprezinta.

 

:beee: Cu asta sunt de acord. Batrina curva, Ioropa, a inlocuit sase milioane de evrei cu potential intelectual apreciabil, cu 53 de milioane de musulmani. Batrina curva, Ioropa, ESTE VINOVATA, INSA ISI PRIMESTE ACUM PEDEAPSA. Tot ce vrem e sa fim lasati in pace ca sa ne facem tara.

 

 

9) ce gogomanii! Evreii nu sunt misionari, repet. Ce ghesheft e in "distrugerea credintei crestine"? Ai? Ce e treaba evreului de religia altora/ Cu ortodocsii nu are nimic? Cu celelate 30 de cureni si curente - nimic? Oricum se razboiesc intre ei de doua mii de ani aproape si poate ca asa ne vom vedea de treaba nostra in Israel.

 

 

10) "iudaizarea crestinismului" ? Asta ar mai lipsi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E de dorit sa privim cu suspiciune declaratiile unor evrei-religiosi-extremisti.

 

Bine măcar că accepţi faptul că aveaţi,...sau mai aveţi, extremiştii voştrii...şi nu arătaţi doar cu degetul către cei din jur,...care "chipurile",... vă persecută,...acum avem o bază corectă de dialog.

Dacă voi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×