Jump to content
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Curiozitati istorice.

Rate this topic

Recommended Posts

Inteleg ca dumneata ai cam aceleas idei ca Ion Coja.

Ca de obicei intelegi prost . Si nu numai ceea ce postez eu .

Am supus atentiei roportalienilor pe acest topic , Curiozitati istorice, urmatorul subiect :

ISTORIA EVREILOR

• Upvote 1

Cea mai mare curiozitate istorica se refera chiar la istoria veche a evreilor, descrisa de o culegere de texte religioase, numita Tanach (cunoscuta de crestini sub numele de Vechiul Testament).

• Upvote 1

Ada Kaleh, insula fortificată de pe Dunăre locuită încă din antichitate (descopera.ro)  

"Ada Kaleh, cunoscută uneori și ca Insula Carolina sau Insula Orșova Nouă, a fost o insulă fortificată situată pe Dunăre, ajungând în 1970 pe fundul lacului de acumulare de la hidrocentrala Porțile de Fier I.    Insula Ada Kaleh era situată la aproximativ 3 kilometri în aval de Orșova, având o dimensiune de 1,7 kilometri lungime și 500 metri înălțime. Insula avea o populație de aproximativ 600 de turci."

*Nu stiu daca a fost necesar distrugerea acestei insule.   Azi ar fi protestat totata planeta impotriva deciziei, toate organizatiile internationale, dar in '70 NIMENI nu era interesat de pastrat aceas Paradis din Dunare.   Matusa mea a fost in vacanta de cateva ori acolo, am vazut la TV maghiar film documentar inainte de scufundare cand nu s-a spus ca totul a foar reconstruit undeva pe uscat exact ca inainte, iar acum aflu ca n-a fost adevarat.   Comunisti fara cap, au rezolvat multe doar sa distruga tot ce au primit cu alte teritorii.   Mai este o minune ca asta in drum spre Odorhei de la Suseni,  Harghita, cand doar turnul bisericii ce vede din lac!!!*