Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Rectific ( am scris mai jos ca o analfabeta profesionista) deci .....nu e vb de nici o rotatie am intrebat-o pe profa mea de fizica ( discutam la dirigentie tot felu de chestii si la un mom dat vb despre chestii ''bantuite"...e din cauza variatiilor de temperatura , a pozitionarii obiectelor bla bla b;a...de ex ...la mine toamna si iarna se ''umfla'' usile fiind de lemn si se inchid mai greu. lemnul se dilata si la cateva ore, zile depinde de variatia temperaturii trosnesc . Asta se intampla si cu mobila si cu tot ....lemnul se dilata si se contracta foarte repede la o variatie de temp de cateva grade ( variatie pe care omul nu o sesizeaza)............sper sa nu mai fi gresit nici un cuvant

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum numai la tara se petrec mai toate lucrurile ciudate cum ar fi zmeii(serpi mai mari cu aripi , explicatie primita de la tataimiu) , comori blestemate, locuri bantuite de draci , iele, animale de gen porc , tap , de iti ies in cale la ora 0:00 in cale , calul alb de iti apare in mijlocul drumului , babele descantatoare , descantecele, argintul viu etc etc... O sa spun si eu una ...

 

La mine la tara undeva la deal prin jud. Vrancea odata cu venirea turcilor prin zona toti cei bogati ai satului si-au ingropat averea ( comoara) unii ingropand-o la voia intamplarii si altii care le blestemau si le promiteau necuratului si ca nimeni din cine incearca sa le dezgroape sa nu dea niciodata de ele. Se mai spune ca acestea ard numai in noaptea de Sf. Dumitru. Se facea ca exact in noaptea de Sf. Dumitru strabunicul meu era cu vacile pe o coasta unde erau mai multe comori din astea ingropate si deaspra locului respectiv ardea o lumina albastruie deasupra careia se auzeau numai zgomote si rasete care cica ar fi fost ale necuratului ce pazea locul. Oricum e putin scarry ca de fiecare data cand treceam si mai trec pe acolo parca acel loc iti inspira nesiguranta si frica.

 

2. Alta care cu adevarat e scarry. Cam la o distanta destul de apropiata de casa nostra pe la 1890 avea o baba un bordei intr-o vale langa un parau. Odata cu impartirea pamanturilor de catre Cuza au sosit si cei din neamul nostru prin zona. Bordeiul babei aflandu-se pe o parcela alor nostri unul mai rau a dat foc bordeiului si a izgonit baba. Aceasta l-a blestemat pe el si locul unde s-a aflat locul bordeiului. Si acum se cunoaste locul unde a fost... bordeiele era sapate in pamant si gaura inca mai e.

In urma cu cativa ani matusimea luand cateva guri de tarie si-a luat inima in dinti in noaptea de Sf. Paraschiva si s-a indreptat spre locul cu pricina. Numai ca nu ajunge bine pe muchia dealului ca dintr-o data i s-a taiat firul , totul s-a intunecat si a inceput sa mearga la voia intamplarii fiind inconstienta pana cand a ajuns la gardul ce desparte locul de casa bunicilor mei.....

 

 

A mai multe de pe la batranii mei........

 

To be continued!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi povestise mai demult o matusa de-a mea ca a asistat intr-o biserica din romania la o exorcizare ....nush cat de real a fost ,cert e ca aia da poveste ....am inteles ca e renumita biserica exact pt astfel de ritualuri de exorcizare ....a fost si un reportaj pe dicovery ...zicetimi cum se numeste biserica daca stiti si va zic si eu povestea da un pic mai inkolo sa adoarma lumea ca nu ma lasa sa scriu linistita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt mai multe biserici care se ocupa cu asa ceva, chiar nu am idee cum se numeste aceea

 

 

 

 

P.S. abia astept povestea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt foarte multe. Majoritatea prin Moldova ...si mai era aia unde a murit aia rastignita pe cruce in Vaslui Parca.....

 

Am asitat si eu la asa ceva dar nu mult ca am iesit afara! :-s

 

E foarte foarte scarry !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uou! eu nu am asistat niciodata la asa cva si...nici nu cred ca as vrea sa vad prea curand o un asemenea lucur...horrible...bleah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gata ma apuc de scris .......... in 10 min max sunt gata cu povesteamatusica mea , vara trecuta a fost prin moldova , intr-un fel de excursie , cu sotul ei . Dupa ca au vizitat ce era de vizitat adica manastirile celebre , casele memoriale , ia indrumat cineva sa mearga la o anumita bisericuta ( nu mai stiu cum se numeste) sa asiste la o slujba cu adevarat frumoasa ziceau ei . au ajuns in biserica respectiva , se citea liturghia , liniste toata lumea asculta cu atentie ...cand la un moment dat o tanara din primele randuri, foarte aproape de preot a inceput sa cante ceva intr-o limba necunoscuta ( era latina da nah ...lumea nu stie latina). Preotul s-a oprit , a ascultat putin ce canta domnisoara respectiva si i-a rugat pe credinciosii slabi de inger sa paraseasca biserica deoarece slujba se termina aici. Majoritatea lumii a iesit dar curiosii au ramas sa vada ce se intampla mai departe. Din relatarile matusii citez'' preotul sa apropiat de ea si a intrebato ceva in aceiasi limba in care canta ea la care ea a inceput sa tipe si sa alerge prin biserica. acesta ia rugat pe diaconi ( niste pusti de maxim 20 de ani) sa o prinda si sa o tina bine ca va reactiona urat , a deschis cartea si a inceput sa se roage impreuna cu credinciosii pentru ea. in timp ce preotul se rotea in jurul ei zicand rugaciuni si tamaind aceasta tipa , plangea , se arunca pe podea cu o forta c ii tragea si pe diaconi dupa ea etc.......la cam 1 ora si ceva de rugaciuni intense , sa oprit din plans si din tipat ( ma mir cum de a avut plamani in ea sa tipe atat) ...protul a intrebato daca se lepeda de satana de cateva ori pana aceasta a zis de 3 ori DA...si totul sa terminat ........nu pare cine stie ce dar pe loc sa vezi un om care tipa timp de 1 ora si ceva incontinuu si vb latina la perfectie si face gesturile pe care le facea ea cred ca e destul de traumatizant ....eu daca as avea sansa sa asist nu as da inapoi ...sunt curioasa daca chiar exista aceasta posedare sau daca e doar o ...prbl psihica ...ciudat e ca dupa ce a zis ca se leapada sa linistit , ia multumit preotului ca a salvato din ghearele iadului bla bla bla ...ps poate e o strategie de a atrage turisti ..nuj ce sa cred ...sunt sceptica .....oricum matusa mea asta a vazut ....sper sa nu mai fi scris gresit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ciudat mai este faptul ca atunci cand te trezesti noaptea din somn si observi ca e cineva in camera!

Unui vecin i s-a intamplat sa se trezeasca si sa vada un copil dupa perdea, unui prieten sa-l vada pe unu in blugi ca sta in picioare langa patul sau si alta i s-a intamplat unchiului meu care dormea in "casa mare" cum e la tara si sa-l vada pe bunica-miu pe la ora 3:00 in usa , acesta defapt dormea in casa batraneasca fiind si bolnav nu prea putea sa mai iasa el... si dupa ce si-a facut cruce a disparut!

 

Sper sa nu-mi apara niciodata asa ceva :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×