Sari la conținut
Forum Roportal
Deadspace

Ce intelegeti prin dragoste adevarata?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa o accepti asa cum este pentru a profita de slabiciunile ei asa cum sunt. Asta nu este dragoste este bataie de joc. :D

 

Ignorantul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Teoretic da.

 

si practic .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

atunci cand il accepti asa cum e,cu toate defectele si toate calitatile.

atunci cand il vezi fericit chiar daca fericirea lui nu depinde de tne.

si lista continua...doar ca in ziua de azi putine persoane mai simt exact ce e iubirea(ma refer la adolescenti) multi nu mai cauta sa existe iubire intr`o relatie,comunicare,incredere,sinceritate. Se cam rezuma la sex. Asta e punctul meu de vedere pe scurt.

Editat de AlexaViviana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-ar placea sa cred ca dragostea adevarata este aceea care nu este condusa si nici nu implica instinctul sexual, ci doar materializarea in lumina a energiilor iubirii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa il accepti cu toate calitatile si defectele - o aiureala dupa parerea mea.. Poate pentru ca nu i-am prins inca sensul.

Dar nu se presupune ca deja l-ai acceptat pe cel pe care incepi sa-l iubesti?

 

Ma rog, poate pentru cei ce cred in dragoste la prima vedere are sens.

Editat de -Betelgeuse-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii, inclusiv eu, confunda "dragostea" cu posesia, satisfacerea propriului orgoliu, inlocuirea mamei, dorinta stringenta de a avea partenera ca asa au vazut ei la TV ca e trendy, recul emotional - finalmente, e vorba de satisfacerea unei nevoi proprii. Daca dispare din ecuatie ce vrea partenerul, cine este el, ce cauta langa tine, atunci nu e dragoste. Plus ca trebuie a stii ce vrei. Daca nu stii ce vrei, degeaba atata teorie. Se alege praful.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragostea ca sentiment de natura superioara? O relicva.

Dragostea din zilele noastre? Un pretext pentru a obtine favoruri sexuale/materiale etc :scare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unele persoane cred in dragoste adevarata, altele nu. Dar pentru cele ce cred, ce inseamna dragostea adevarata?

Cum vedeti dragostea adevarata? Sau cum va imaginati ca ar putea fi ea? Este ea mai importanta decat orice?

 

Da, eu cred, si cred de asemenea ca cei norocosi formeaza cupluri la un moment dat cu cei asemenea lor (Dumnezeu stie ce face!). Dragostea inseamna in primul rand iertarea tuturor greselilor (umane, de altfel, cum sunt toate!) si ramasul neconditionat alaturi de cineva, indiferent de transformarile pe care un om le-ar putea suferi. Da, inseamna renuntare si sacrificiu, dar cine a spus ca renuntarea si sacrificiul nu pot face un om fericit..?

Eu una inteleg, prin a iubi un om, sa ii pui mereu binele inaintea binelui tau, sa iti doresti fericirea lui mai mult decat orice altceva (fericirea ta sa depinda de fericirea lui).

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×