Sari la conținut
Forum Roportal
Deadspace

Ce intelegeti prin dragoste adevarata?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

atunci cand il vezi fericit chiar daca fericirea lui nu depinde de tne.

Asta e singura afirmatie corecta din tot ce sa scris aici. Sa doresti fericirea celuilalt chiar daca vei plati cu a ta.Asta fiind spus...cuvintele suna frumos,poetic,filozofic dar sunt aproape imposibil de pus in practica.Putini oameni ar putea intradevar face asta.Multi spunem ca iubim cu adevarat pana cand unii dintre noi suntem pusi in situatia in care sa dam dovada si toata filozofia se duce de rapa.

Atunci iese la suprafata natura umana din realitate si nu cea din romanele de Jane Austen.Egoismul,vanitatea,dispretul,ranchiuna,razbunarea,dusmania.

Editat de Nahreen

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e singura afirmatie corecta din tot ce sa scris aici. Sa doresti fericirea celuilalt chiar daca vei plati cu a ta.Asta fiind spus...cuvintele suna frumos,poetic,filozofic dar sunt aproape imposibil de pus in practica.Putini oameni ar putea intradevar face asta.Multi spunem ca iubim cu adevarat pana cand unii dintre noi suntem pusi in situatia in care sa dam dovada si toata filozofia se duce de rapa.

Atunci iese la suprafata natura umana din realitate si nu cea din romanele de Jane Austen.Egoismul,vanitatea,dispretul,ranchiuna,razbunarea,dusmania.

 

nu pot sa nu imi scot palaria in fata intelepciunii

 

:scare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, eu cred, si cred de asemenea ca cei norocosi formeaza cupluri la un moment dat cu cei asemenea lor (Dumnezeu stie ce face!). Dragostea inseamna in primul rand iertarea tuturor greselilor (umane, de altfel, cum sunt toate!) si ramasul neconditionat alaturi de cineva, indiferent de transformarile pe care un om le-ar putea suferi. Da, inseamna renuntare si sacrificiu, dar cine a spus ca renuntarea si sacrificiul nu pot face un om fericit..?

Eu una inteleg, prin a iubi un om, sa ii pui mereu binele inaintea binelui tau, sa iti doresti fericirea lui mai mult decat orice altceva (fericirea ta sa depinda de fericirea lui).

Sigur nu confunzi cu dragostea divina? Nimeni nu prea e in stare sa ierte toate greselile si ar fi cam prostesc sa faca asa, doar Dumnezeu e bun si iertator bla bla... Dar daca e asa... de ce mai trimite oameni in iad?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nimeni nu prea e in stare sa ierte toate greselile si ar fi cam prostesc sa faca asa

Eu unu pot sa iert cu toate ca in primele 5 minute sunt suparat,nervos si recalcitrant... :cheer: :scare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigur nu confunzi cu dragostea divina? Nimeni nu prea e in stare sa ierte toate greselile si ar fi cam prostesc sa faca asa, doar Dumnezeu e bun si iertator bla bla... Dar daca e asa... de ce mai trimite oameni in iad?

 

Ca nu prea suntem in stare sa iertam, asa e, din pacate, dar sa spui ca asta e prostesc e prea mult

Iar catre dragostea divina ar trebui sa incercam sa tindem cu totii, macar sa incercam, si lumea ar deveni mai buna

Iertind il iubesti pe cel pe care-l ierti, dar mai presus de asta te iubesti pe tine, neiertarea produce destule ravagii sufletesti, ajungind chiar si fizic sa se manifeste

Parerea mea e ca o dragoste fara impuneri, limitari, conditionari tinde catre dragostea adevarata, de ce nu, chiar divina, doar stim bine ca divinul din noi iubeste divinul din celalalt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nimeni nu prea e in stare sa ierte toate greselile si ar fi cam prostesc sa faca asa, doar Dumnezeu e bun si iertator bla bla... Dar daca e asa... de ce mai trimite oameni in iad?

nimeni incluzand anumite persoane.. dar nu toata lumea. ca e diferenta..eu am iertat multe care sa fiu sincera privind din alt unghi situatia mea,nici o alta fata nu i-ar ierta si mai ales n-ar continua relatia.Acuma depinde si de persoana,daca e naiva sau mult prea naiva,daca merge pe ideea ca vai pe mne nu ma vrea nimeni si asa mai bne ii iert lu asta orice ca sa nu raman singur/a

 

Multi acuma confunda indragosteala cu iubirea. Se stie ca atunci cand esti indragostit esti in starea aia de plutire,cand il vezi doar pe el,si toate cele(la fel ca si la iubire) dar ca la orice inceput de relatie efectele sunt mult mai profunde si zici : gataa el/ea e jumatatea mea,numai vreau pe nimeni altcineva,iar dupa o vreme se mai "racesc" sentimentele si nu mai ai acelasi gand.

 

Si-n plus la subiectul topicului ,toti putem zice o teorie perfecta,dar putini au practica in trecuta sau chiar prezent.

Editat de AlexaViviana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, eu cred, si cred de asemenea ca cei norocosi formeaza cupluri la un moment dat cu cei asemenea lor (Dumnezeu stie ce face!). Dragostea inseamna in primul rand iertarea tuturor greselilor (umane, de altfel, cum sunt toate!) si ramasul neconditionat alaturi de cineva, indiferent de transformarile pe care un om le-ar putea suferi. Da, inseamna renuntare si sacrificiu, dar cine a spus ca renuntarea si sacrificiul nu pot face un om fericit..?

Eu una inteleg, prin a iubi un om, sa ii pui mereu binele inaintea binelui tau, sa iti doresti fericirea lui mai mult decat orice altceva (fericirea ta sa depinda de fericirea lui).

1. Daca nu sunt in van, daca nu sunt luate ca un lucru banal.

2. Da, daca ai pentru cine, daca nu se alege praful si te alegi cu inima pres.

3. Mai bine nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si-n plus la subiectul topicului ,toti putem zice o teorie perfecta,dar putini au practica in trecuta sau chiar prezent.

Nici eu nu am practica,dar pot ierta in ori ce conditie...bn,acum daca imi da in cap si ma baga in spital sau de genu asta...nu stiu daca mai pot ierta :scare: :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×