Sari la conținut
Forum Roportal
Cimpyx

Ceva la urechi

Postări Recomandate

Salut

Am un motan care face 3 ani in vara asta.

Este sanatos, cere mereu de mancare, i`am dat pastile de viermisor cand era mai mic...am avut grija de el.

Dar de mic are o problema....daca il scarpini usor pe la urechi incepe sa se scarpine si el cu labutele rau de tot..il mananca rau....am incercat usor sa il curat in urechi cu un betigas de urechi si i`am scos de acolo ceva alb asa nu mai stiu,asta a fost mai demult....

poate ati avut si voi probleme cu ai vostrii si imi puteti spune si mie ce sa ii fac...

 

si apropo

cat costa sa ma duc la veterinar sa il curete in urechi si spalatul pe dinti?

 

mersi

Editat de Cimpyx

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si io am avut o problema asemanatoare cu un motanel. plus ca facea si coaja pe urechi. il ungeam cu cicatrizante pentru umanoizi si i se ameliora putin. da pana la urma a murit si nu l-au mai suparat urechile..... :spiteful: :spiteful: :P :cry: :P

 

io habar n-am de tarifele la veterinar, ca ma straduiesc sa nu fie nevoie de el. da presupun ca pen ce are nevoie pisu tau, nu poa sa coste mult.

 

sanatate la motanu...... :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:pardon:

Deci nu ii dai medicamente anti-paraziti "cand era mai mic", ci o data la 3-4 luni, in functie de greutatea lui.

 

Daca problema o are pe exteriorul urechii, poti incerca cu mibazon, e un unguent pentru uz veterinar, dar pe care medicii il recomanda si oamenilor, cu antibiotic cu spectru larg. Noi dam animalele din fata blocului cu el, cand le apare cate o zgaiba. Daca e pe interior, DU-L LA MEDIC!

 

 

Si ca idee generala, daca nu va permiteti sa cresteti un animal, nici financiar si nici in alt mod, nu va mai luati animale, ca le chinuiti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut

Am un motan care face 3 ani in vara asta.

Este sanatos, cere mereu de mancare, i`am dat pastile de viermisor cand era mai mic...am avut grija de el.

Dar de mic are o problema....daca il scarpini usor pe la urechi incepe sa se scarpine si el cu labutele rau de tot..il mananca rau....am incercat usor sa il curat in urechi cu un betigas de urechi si i`am scos de acolo ceva alb asa nu mai stiu,asta a fost mai demult....

poate ati avut si voi probleme cu ai vostrii si imi puteti spune si mie ce sa ii fac...

 

si apropo

cat costa sa ma duc la veterinar sa il curete in urechi si spalatul pe dinti?

 

mersi

Are RAIE ORICULARA si trebuie curatat cu betigas pt. urechi inmuiat in apa oxigenata si apoi turnat picaturi pt. asa ceva ( SUROLAN picaturi) gasesti la farmaciile veterinare. Tratamentul dureaza 2 saptamani, dar dupa aia e OK, iar daca recidiveaza il aplici din nou si apoi nu mai prea poate face vreodata.

 

ATENTIE daca nu il cureti si nu il tratezi va muri.

 

VEZI ca trebuie sa-l inoi bine cu apa oxigenata cu betigasul si sa-l cureti, iar apoi 2-3 picaturi puse in canalul urechii nu la exterior !!! Trebuie sa-l tina cineva pe MITZI, ori sa-l legi intr-o bluza /prosop, ca va face urat de tot, nu de durere cat de neobisnuinta.

Editat de Cyber-sapiens

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

veterinarul mi`a recomandat iver-zim sau ceva de genul se numesc picaturile

in fiecare zi il curatam cu un betigas inmuiat in ceai de musetel si pe urma ii puneam picaturi

dar a 2-a zis tot murdar era in urechi

mi s`au consumat si picaturile

si acum am vazut k pe langa ureche,pe piele i`a aparut ceva gen"pistrui" asa niste punctulete maro de diferite nuante

 

o sa ii fac o poza si o sa o atasez dak merge

pana atunci ce imi recomandati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×