Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Avatar - am sa incep eu cu ceva critici. Avatar este un film superb dar povestea din el este mult mai putin inchegata decat in alte filme. Este din foarte multe puncte de vedere o demonstratie de tehnologie cinematografica. Imersia creata de 3D-ul folosit in film este extraordinara.

 

Filmul, ca si poveste, nu aduce mai nimic nou, o mare parte din detalii fiind deja prezente in alte filme. Si totusi, la fel ca in multe alte filme bune, exista mai multe mesaje foarte valoroase ce sunt transmise.

 

Unul dintre cele mai importante mesaje este constientienta, "awareness"-ul. In film este folosita sintagma "sa vezi". Momentul in care Jakesully devine constient de ce se intampla in jurul lui, este transformat, este vindecat de nebunia cu care venise pe Pandora. Si noi suntem la fel de nebuni, la fel de orbi pe cat e personajul principal la inceput. Trecem dintr-o zi in alta fara a fi constienti de lumea din jurul nostru. Oamenii cu care interactionam sunt umbre pe care abia le percepem, mediul inconjurator este invizibil. Traim ca si cum efectul pe care il avem asupra mediului este irelevant.

 

Tragediile majore au rolul de a ne zdruncina si de a ne trezi pentru cateva momente. In film lucrul acesta este exprimat prin imaginile din sala de control la distrugerea Copacului Casa. Dar nici macar astfel de tragedii nu sunt suficiente pentru persoanele ce au renuntat complet la responsabilitatea proprie (soldatii din film). Renuntarea la responsabilitate este responsabila de atrocitatile comise atat in film cat si actualmente pe pamant.

 

Jake isi asuma responsabilitatea pentru propiile actiuni, renunta la a mai primi ordine, devine constient de mediul in care se afla si astfel devine Salvatorul. Am auzit multe critici cum ca de ce a fost Salvatorul omul alb, ei bine, omul alb, adicalea noi, suntem cei ce trebuie sa ne transformam, cei ce trebuie sa ne trezim, cei ce trebuie sa ne vindecam de nebunie, cei ce trebuie sa incepem "sa vedem".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avatar este un fel de Star Trek. Din punctul meu de vedere,Avatar este cel mai tampit film. Ala se poate vedea doar la cinema 3d. Acasa nu prea ai cum sa te uiti la el pentru ca nu se intelege nimic. Prostie de film. Daca ar fi sa-i dau o nota pe o scara de la 1-10,i-as da un 4 (dar si 4 e mult).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avatar este un fel de Star Trek. Din punctul meu de vedere,Avatar este cel mai tampit film. Ala se poate vedea doar la cinema 3d. Acasa nu prea ai cum sa te uiti la el pentru ca nu se intelege nimic. Prostie de film. Daca ar fi sa-i dau o nota pe o scara de la 1-10,i-as da un 4 (dar si 4 e mult).

Da-mi te rog 3 exemple de filme la care tu le-ai da 10 pe scara ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca de obicei, atingi miezul.......

 

io vreau sa spun ca am plans non-stop cat m-am uitat la filmu asta. l-am vazut o singura data, dar vi-l pot recita pe de rost.

 

absolut totul in film este o ilustrare fidela a lucrurilor care ne inconjoara, ne fac sa functionam si ne dau valoare.

 

pe mine m-a impresionat enorm substituirea cu avatarele.

 

primul lucru pe care l-a facut Jake cand a devenit avatar a fost sa alerge.

 

ma gandeam asa: avatarul Jake n-avea viata fara sufletul, psihicul sau real

iar omul Jake n-a putut alerga, n-a iubit, n-a cunoscut "THE BOND" decat fiind avatar. si n-a mai putut indura conditia de simplu si banal om.

 

cat despre faza cu copacii si radacinile, este 100% reala.

 

eu va intreb un lucru: ce suntem noi aci, pe ropo? ;) :doh: :doh: :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu siguranta iti plac filmele cu Van Damme, Jackie Chan, Steaven Seagal, Chuck Norris.

 

 

Daca privesti Avatarul lui, iti va spune totul despre el....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avatar este un fel de Star Trek. Din punctul meu de vedere,Avatar este cel mai tampit film. Ala se poate vedea doar la cinema 3d. Acasa nu prea ai cum sa te uiti la el pentru ca nu se intelege nimic. Prostie de film. Daca ar fi sa-i dau o nota pe o scara de la 1-10,i-as da un 4 (dar si 4 e mult).

 

Cu siguranta iti plac filmele cu Van Damme, Jackie Chan, Steaven Seagal, Chuck Norris.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu siguranta iti plac filmele cu Van Damme, Jackie Chan, Steaven Seagal, Chuck Norris.

;) doar pentru ca nu i-a placut Avatar nu inseamna ca este fan la filme superficiale. Poate ca ii plac filmele ce analizeaza mai profund natura umana, filme mai... reale.... stiu eu... gen 12 Angry Men sau The Life of Others.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma, deci cand zici ceva de rau de Avatar, vad ca atingem pipota umflata de popcorn & coke a cinefililor roportalieni.

 

Ca tot s-a facut referire la incapatanarea mea de a fi contra ceva, nu conteaza ce, doar sa fiu contra curentului:

 

Nu imi plac asa-zisele filme horror, dar Dracula al lui FFC e unul din all time favorites.

E un misticism care imi place iar FFC nu introduce vesnica pisica sarind pe pian intr-un moment tensionat ca sa ne speriem ca prostii, are niste chestiuni de finete regizorala: Contele Oldman se deplaseaza ca pe role, umbra lui misca mana, in fundal ti se pare ca doi ochi te privesc, etc.

 

Nu imi plac filmele cu super eroi.

Dar Batman are niste replici si faze pur si simplu dementiale.

Dupa avalansa de replici sau continuari ale lui Batman, am remarcat cateva replici bune in Batman Returns si acum, in 'revelatia' Dark Knight am remarcat jocul excelent al lui Ledger. Foarte bun, nu ma asteptam.

 

Si altele.

 

Deci cedez cand sunt invins de ceva calitativ.

 

Altfel, Avatar e deja-vu: fratele cu gene bune ca in Gattaca, surogate ca in Surrogates si apoi o sfasietoare poveste de dragoste ca in Twilight.

M-am tarat pana la jumatatea filmului si putin mai mult dar am clacat.

Vreau sa stiu si eu ce anume este calitativ in film.

Lasati efectele speciale, ca alea sunt rodul muncii unor calculatoristi.

Vreau sa vad un personaj interesant de film, niste replici, un scenariu distrugator orice are legatura cu arta, cu creatia, cu transpiratia muzei.

Vreau un semn de creativitate. Ca de-aia e arta.

Altfel, e doar o filmare scumpa.

2012 - what a piece of shait :doh: ...tot ce are hollywood mai aberant adunat sa distruga o idee din care putea fi scos un film de exceptie ;)

Mdea, inca un film apocaliptic.

Dar are efecte, e 'bun'.

Editat de K0ntr0VerSy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

of, eu nu-mi copiez mesajele de dincolo aici

 

eu va intreb un lucru: ce suntem noi aci, pe ropo? ;) :doh: :doh: :doh:

 

alter-egouri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×