Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Avatar - foarte bun din toate punctele de vedere si mai ales o poveste interesanta si cu un mesaj foarte bun. 8)

 

 

Un mesaj bun intr-adevar. Prin acest film se recunoaste firea egotica a acestei omeniri. Cat de mult ne disociem de mama natura, hulpavi doar dupa a consuma, fara a da in schimb nimic.. Suntem precum acei virusi stupizi care consuma un organism in totalitate si nu constientizeaza ca astfel isi distrug propria sursa de existenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
avatar in 3D

a fost un enterteiment de 3 ore placut

in rest reteta ameicana

pac pac-uri bum bum-uri iar fata ramane cu baiatul

pac pac - boom boom e categoria Transformes 2 sau GI Joe.

Avatar este altceva. Exista un mesaj in filmul asta.

 

Cea mai memorabila scena din film este o scena de groaza, o scena ce in traditia marilor filme de groaza gen Jaws sau Alien, nu-ti arata partea infricosatoare ci ti-o creaza in minte.

 

In scena respectiva Jakesully spune referindu-se la Pamant: "Nu mai exista verde. Si-au ucis mama."

 

In fine... pentru mine va ramane un "Dances with wolves in space" :spiteful: si cum mi-a placut Dansand cu lupii... mi-a placut si Avatar.

Editat de pe'tr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca exista un mesaj-story scumpule. Doar ca-i facil, superficial. Un fel de speach "a la" miss world.

La un asemenea film nu te duci sa-i "vezi mesajul". Te duci sa-i vezi efectele; ca alea au costat j` de milioane de dolari.

 

Ma rog.

Adica io ma duc.

Profunzimile mi le extrag(sau mi le-am extras) din carti cu coperte nu din filme hollywood.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Profunzimile mi le extrag(sau mi le-am extras) din carti cu coperte nu din filme hollywood.

 

Majoritatea celor care au venit sa vizioneze filmul erau tineri. La cat citesc tineri in ale noastre zile, nu vad sa prinda un mesaj din vreo carte cu coperte sau fara coperte. . In plus mi s-a demonstrat cu varf si indesat cat de educati suntem. O data incheiat filmul, pe jos domnea haosul; mormane de gunoi lasate cu indolenta in urma acelor oameni care trebuiau, sanki, sa inteleaga un mesaj din acest film. Da de unde, ei venisera pentru efecte speciale, nicidecum pentru vreun mesaj. Vorbesc de orasul unde-mi duc zilele, poate in alte orase bunacuviinta fata de ceea ce este in jur este mai accentuata. Am plecat cu un gust amar din acest punct de vedere, revenindu-mi in memorie scene de pe vremea lu' Ceausescu cand dupa terminarea filmului, calcai mandru pe covoare de coji de seminte, ca deh, ne tragem din margelati...

 

 

Geaba s-au taiat paduri intregi si s-au transformat in carti cu coperte , daca acesti tineri din ziua de azi, nu au fost educati de catre parintii cititori, sa o iubeasca neconditionat pe Mama Natura.

 

 

In schimb, filmul a fost de nota 100 din punctul meu de vedere. Si nu ma refer aici la efecte speciale...de mult asteptam un asemenea film. Oare cum ar trebui sa sune un mesaj profund, care sa duca la incetarea abominabilei crime pe care o savarsim intr-un mod absolut inconstient contra Mamei Terra?! Mesajul nu-i facil deloc. Mesajul este mesaj si ar trebui sa-l inteleaga tot omul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare cum ar trebui sa sune un mesaj profund, care sa duca la incetarea abominabilei crime pe care o savarsim intr-un mod absolut inconstient contra Mamei Terra?! Mesajul nu-i facil deloc. Mesajul este mesaj si ar trebui sa-l inteleaga tot omul!

Cam asa:

http://www.youtube.com/watch?v=uiz3XARUNeM

http://www.youtube.com/watch?v=VTnkT2pcV3s

 

Mesajul nu-i deloc usor de transmis. Tind sa cred ca daca este imbracata o miscare ecologica in haina de fan al unui film gen Avatar are o sansa in plus sa reuseasca sa miste un grup mai mare de oameni, mai ales din randul tineretului.

Transmiti mesajul ca Eywa are o sora mai tanara numita Gaia si ca aceasta sora este deja sub atac si cine stie... poate starnesti o miscare de rezistenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se cheama Gheea si e mama Pamant in mitologia greaca. Nu exista in lume nicio mitologie sau religie care nu-i bazata pe ingemanarea-simbioza om-natura.

Ca povestile astea-s pusa in scena hilar sau desuet nu-i vina mea.

Nici macar ca observ.

Si cam atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am reusit aseara sa vad Avatar

nu m-am dus la IMAX pt ca rezervarile se fac cu cateva zile in avans si nu au bilete decat pt inceputul lui ianuarie ...

ce sa spun despre film ? ca e spectaculos ? incredibil ? ca te lasa fara cuvinte ?

eu nu pot sa afirm asa ceva despre un film ... ba da !!! e exact cum am spus. si sunt multumita ca nu am de carcotit nici la scenariu.

bun

azi mai merg o data

si in ianuarie ma duc si la IMAx :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si in ianuarie ma duc si la IMAx :stars:

 

 

Cred ca am sa fac si eu asta! Ma bucur mult ca ti-a placut...aveam emotii...tinand cont ca esti un critic extrem de dur. :stars:

 

Avatar (a doua oara) - fu foarte fain... :stars:

 

 

:stars: Foarte tare! Prevad si la mine o vizionare fara numar a acestui film. Am chiar fantasme cu Pandora... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×