Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

acum o suta de ani se nastea minuanta arta a cinemaului

te asigur ca prima reprezentatie a fratilor lumiere a fost mai spectaculoasa decat orice mega efect special ai vedea tu acum

avatar este un film care la nivel de efecte si tehnici folosite nu are egal in acest moment si tehnologia folosita inseamna o noua abordare in faurirea filmelor

 

cred ca asta este o comparatie buna: avatar este cam acelasi lucru cu trenul in mers (sau gradinarul pacalit) din primele reprezentatii ale fratilor lumiere, un fel de incercare a unei tehnologii (impresionanta, nimic de zis) si merita vazut, dar din punctul de vedere al povestii, ideii, jocului, montajului etc nu prea ne aduce mare lucru, nu?

 

eu imi aduc aminte de SFuri nemaipomenite facute cu tehnologii mediocre: solarisul lui tarkowski, brasil al lui terry gilliam, gattaca, fahrenheit 451, portocala mecanica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca asta este o comparatie buna: avatar este cam acelasi lucru cu trenul in mers (sau gradinarul pacalit) din primele reprezentatii ale fratilor lumiere, un fel de incercare a unei tehnologii (impresionanta, nimic de zis) si merita vazut, dar din punctul de vedere al povestii, ideii, jocului, montajului etc nu prea ne aduce mare lucru, nu?

 

eu imi aduc aminte de SFuri nemaipomenite facute cu tehnologii mediocre: solarisul lui tarkowski, brasil al lui terry gilliam, gattaca, fahrenheit 451, portocala mecanica.

 

dar ce ai fi vrut sa aduca ?

ideea era sa aduca multa lume in salile de cinema si sa arate ce se poate realiza dpdv tehnologic

 

daca vrei idei si mesaje de exceptie nu faci un block buster

atunci faci film de arta si te duci cu filmul sa-l prezinti in cinemateci si la festivaluri europene sau in cel mai rau caz americane dar independente

nu castigi oscarul si zeci de statuiete cu un film de arta sau de idei

sau cel putin nu mai faci chestia asta din pacate

 

si imi plac exemplele tale :D

mi-ai reamintit de brasil ... :doh:

Editat de `jojo`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar ce ai fi vrut sa aduca ?

ideea era sa aduca multa lume in salile de cinema si sa arate ce se poate realiza dpdv tehnologic

 

daca vrei idei si mesaje de exceptie nu faci un block buster

atunci faci film de arta si te duci cu filmul sa-l prezinti in cinemateci si la festivaluri europene sau in cel mai rau caz americane dar independente

nu castigi oscarul si zeci de statuiete cu un film de arta sau de idei

sau cel putin nu mai faci chestia asta din pacate

 

si imi plac exemplele tale :P

mi-ai reamintit de brasil ... :doh:

 

da, ai dreptate. cameron a facut alegerea. corect si cu uniformizarea gusturilor :D. ma gandeam ca, spre binele industriei fimului, chiar ea ar trebui sa incurajeze un pic productiile independente - ca sa aiba dupa aia de unde sa racoleze ceva oameni cu idei

Editat de Lynxulnegru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si mai sunt si alte critici, pe langa ale Vaticanului

 

 

James Balcer, consilier municipal al orasului Chicago,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
caini latra, caravana trece cu succes la incasari

1.372 Miliarde si tot creste. ;)

 

 

In realitatea, “noi suntem o tara buna si generoasa, care ajuta oamenii”, a declarat el.

Intrebati orice irakian, afgan sau vietnamez, vor putea sa confirme acest aspect.

 

Acum la modul cel mai serios, americanii sunt intradevar foarte saritori, generosi, dispusi sa-i ajute pe cei aflati la nevoie. Problema lor este ca sunt sub jugul unui complex militaro-economic ce-i foloseste pe post de carne de tun pentru a promova agenda unui grup restrans de oameni.

Editat de pe'tr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim seriosi.

"Avatar" e doar o varianta SF al "Dansind cu lupii" al lui Kevin Kostner sau al "The Mission" cu Jeremy Irons si Robert de Niro, care trateaza aceeasi tema si inca mult mai bine.

Slab.

Daca nu erau efectele speciale 3D era un stift. Asa este un stift 3D.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai sa fim seriosi.

"Avatar" e doar o varianta SF al "Dansind cu lupii" al lui Kevin Kostner sau al "The Mission" cu Jeremy Irons.

Slab.

Daca nu erau efectele speciale 3D era un stift. Asa este un stift 3D.

Asa-i!.... si Star Wars e doar o varianta SF americaneasca la The Hidden Fortress sau o ecranizare proasta a cartii lui Joseph Campbell "The Hero With a Thousand Faces".

Slab.

Daca nu erau efectele speciale era un stift. Asa este un stift SF.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si mai sunt si alte critici, pe langa ale Vaticanului

 

iremediabil offtopic

 

diela m-ai facut sa rad cu lacrimi

multumesc pt aceasta mica mostra de prostie omeneasca ;)

 

PS. Lupini,

crezi ca e mai bine sa facem un topic pt avatar ? si eventual ne ajuti cu mutarea catorva postari de aici pe noul topic ?

 

voi ce ziceti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca merita dar pana una alta zic aici.

Tot Avatar este si ultimul film vazut de mine.Intai in varianta 2D si apoi in varianta 3D-I-Max.Am apreciat povestea in ambele variante,in cea I-Max am apreciat si efectele speciale.Peisajele,coloritul natural al Pandorei,plantele fantastice ,animalele fascinante ,imponderabilitatea si tehnologia colonistilor, arata foarte bine in 3D.

Am si critici. Scenele desfasurate rapid sunt greu de urmarit,mult mai greu ca in 2D,filmul este mult mai obositor si cel mai deranjant este faptul ca subtitrarea a fost adaugata in 2D.Asta cred ca ne apartine.Probabil ca putea fi comandata o subtritare 3D dar costa mai mult.

Asa incat cu ochelarii vedeam subtritarea ca un miop adica triplu si filmul bine,fara ochelari se citea perfect, dar imaginea se vedea precum in cazul unui miop care are pe deasupra si strabism si cataracta.

Pentru cei carora limba engleza nu le este straina a fost cat de cat in regula, dar chiar si asa ,subtilitati de expresie in engleza se pierd.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×