Sari la conținut
Forum Roportal
MaDu_XoXo

Nu iesi daca te striga

Postări Recomandate

Daca treci pe sub o scara tot ghinion ai :)

Asta cred ca este superstitia despre care vorbesc. Stii mai multe despre ea?

 

da chestia cu scara chiar n-am cum s-o cred. pe bune.... :paladin: :roll: 8) 8)

Exista o legatura cu simbolul triunghiului (care reprezinta anumite lucruri). Cum de exemplu 5 este simbolul echilibrului.

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pippo, uite eu recunosc ca inca nu stiu ce inseamna cifrele. pe bune. dar formele...sa zicem ca umpic.

 

unde ai vazut tu scara in forma de triunghi? :paladin: :roll: 8) 8)

aaaaaaaaaaaa sau poate te referi la alea duble, care se sprijinesc una pe ailanta.....de ce ar fi ghinion?

 

din cate tin io minte, si-n Biblie zice de triunghi sau mai exact...unghi, dar in ce ma priveste sau ne priveste, in sensu bun.

 

pentru Mca curioasa creca-i mai nasol, nu? :) :cry: :doh: :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu inteleg ca n-ai inteles. Ce nu intelegem ne inspaimanta. Ce intelegem explicam sau stapanim. Inteleg ca probabil doar ai simtit cate ceva dar fara sa intelegi bine si sa stapanesti ce ai simtit.

 

 

Habar n-am care-i superstitia cu scara. Stiu doar sigur ca superstitia asta contine samburele de adevar.

Uite, hai sa fiu concreta. Candva simteam, intuiam si prevesteam anumite lucruri. Simteam vizita unor persoane apropiate inainte cu cel mult 24 de ore. E greu de explicat cum simteam. Printr-un fel de parfum/miros specific fiecarei persoane pe care-l recunoasteam si atunci stiam voi vedea persoana respectiva in scurt timp. Stiam raspunsul unor intrebari pe care le adresam cuiva, cu cateva secunde inainte sa-l primesc. Mi s-a intamplat de multe ori sa-mi zic: oare de ce am intrebat lucrul acesta, daca-l stiam deja? In acea perioada locuiam singura de cativa ani. Cand veneau parintii mei in vizita fara sa anunte, destul de rar totusi (ca sa-mi faca surpriza) nu voi uita niciodata ca nu mai bagam cheia in usa ci sunam cu gandul ca imi va raspunde tata sau mama, ca apoi sa raman stupefiata cand imi deschideau usa...

Dar astea erau lucruri frumoase, care ma incantau si-mi placeau, dar erau si altele mai putin frumoase. Mai aveam o abilitate care au sper sa nu fi fost reala, ci toate sa fi fost doar coincidente. Oamenilor care ma nedreptateau le doream anumite lucruri (nu sa moara, sa sa imbolnaveasca si din astea, Doamne fere), care s-au intamplat de fiecare data. Dar vezi tu, ca starea mea de spirit cand doream dreptatea cu toata fiinta mea, nu era una obisnuita. Simteam cum ceva urca din talpi pana in crestetul capului si ma infioram, apoi spuneam cuvintele si in scurt timp constatam sau auzem ca se implinisera... alta data, am avut o imagine mentala (un fel de viziune) a zonei in care stau. Am mai descris-o pe undeva printr-un alt topic. Totul era in ruina si ruinele acoperite de muschi...

Nu stiu tu ce reactie ai fi avut tu la toate astea, dar eu mi-am zis ca pot trai f bine si fara ele. Daca as fi ajuns sa fac rau cuiva in cazul in care erau reale? Pentru ca nu poti stapani totul. Oare poti tu sa spui ca n-ai facut niciodata ceva si apoi sa regreti?

Alta data, eram intr-un fel de meditatie si-mi puneam tot felul de intrebari la care trebuia sa raspund cu cea mai mare sinceritate si tot asa, pana la un moment dat cand am simtit ca alunec intr-un gol unde intrebarile isi pierdeau sensul si am simtit o natura a mea care m-a inspaimantat!

De atunci nu-mi mai trebuie sa stiu decat atat cat am nevoie sa duc o viata frumoasa, modesta, nuantata, bogata in valori, exact atat cat sa ma pot ajuta pe mine si pe cei care imi cer ajutorul. Si chiar asta fac.

 

Da, superstitia cu scara contine un sambure de adevar. Chiar poti sa ai ghinion daca treci pe sub ea, ca de obicei se lucreaza acolo sus si poate-ti pica ceva in cap, ceea ce inseamna ghinion :o:

 

Pippo, uite eu recunosc ca inca nu stiu ce inseamna cifrele. pe bune. dar formele...sa zicem ca umpic.

 

unde ai vazut tu scara in forma de triunghi? :paladin: :roll: 8) 8)

aaaaaaaaaaaa sau poate te referi la alea duble, care se sprijinesc una pe ailanta.....de ce ar fi ghinion?

 

din cate tin io minte, si-n Biblie zice de triunghi sau mai exact...unghi, dar in ce ma priveste sau ne priveste, in sensu bun.

 

pentru Mca curioasa creca-i mai nasol, nu? :) :cry: :doh: :doh:

De unghi nush, dar tringhiul nu-i bun deloc in realitatea noastra. Pai oare poate iesi ceva bun dintr-un triunghi amoros (de ex. Gioana, Johannis, Antonescu)? :o:

Ramane de vazut si de catalogat superstitia :P

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga mea, poti sa-I multumesti Domnului ca posezi cel mai minunat dar divin pus de El in noi: premonitia.

get used to it.

iar faptul ca cuvintele tale s-au implinit e o dovada clara ca erau bune.

 

iar faza cu stiutul raspunsului e efectiv banala.

eu cand m-am taiat cu toporu, cand am ridicat bardita sa lovesc lemnul, am stiut la milimetru unde se va duce si totusi am dost prea sigura pe mine ca stiu ce fac. si uite asa m-am ales cu o cicatrice superba si mareata.

cred ca stam toata saptamana viitoare si nu mai termin sa-ti povestesc chestii din astea.

 

uneori le putem controla, alteori nu. iar in mare parte ele apartin .....Sursei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pippo, uite eu recunosc ca inca nu stiu ce inseamna cifrele. pe bune. dar formele...sa zicem ca umpic.

Numerele si formele alcatuiesc realitatea. Prin numere si forme Dumnezeu vorbeste. Dar eu nu inteleg destul si sigur pentru a descrie.

 

Ceea ce am observat astazi interesant a fost faptul ca singurele numere a caror semnificatie o cunosc in asa fel incat sa-mi creeze siguranta cunoasterii adevarate, sunt 5 si 10, exact numerele din visul tau. Despre orice alte numere ar fi vorbit visul tau, nu l-as fi putut interpreta. Dealtfel faptul ca mi te-ai adresat mie, apoi ca ti-a aparut fraza "probabil este o minciuna" care te-a determinat sa infrunti situatia, dezvaluindu-ti astfel ce se ascunde dincolo precum si convingerea ca ca prin alegerea pe care ai facut-o ai reusit, sugereaza ca este o lume a numerelor si formelor, inteligenta, o continua sincronicitate, nimic aleator.

 

unde ai vazut tu scara in forma de triunghi? :paladin: :roll: 8) 8)

Pai de asta sunt nedumirit, dar daca ma gandesc mai bine, toate scarile normale pe sub care se poate trece reprezinta un triunghi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
draga mea, poti sa-I multumesti Domnului ca posezi cel mai minunat dar divin pus de El in noi: premonitia.

get used to it.

iar faptul ca cuvintele tale s-au implinit e o dovada clara ca erau bune.

 

 

uneori le putem controla, alteori nu. iar in mare parte ele apartin .....Sursei.

I-am multumit Domnului si-I voi multumi intotdeauna pentru starea de ratiune, abilitatea de a analiza si a extrage binele, de a selecta ce e cu adevarat folositor si ce e pierdere de timp in dauna rezolvarii unor probleme reale, concrete, tangibile si-I multumesc pentru libertatea de a alege.

 

Nu stiu cat de bune erau... poate ca erau fiindca s-a facut dreptate. In fine, nu m-am mai lasat cuprinsa de acea dorinta arzatoare de dreptate ci de o alta stare parca mai greu de explicat. E ca atunci cand ti se da o palma si daca reprimi in acea secunda instinctul de a riposta, ajungi la acea stare de bine, de calm, de stapanire de sine, de compatimire fata de celalalt.

 

Da, se zice ca nu se face nimic fara voia Domnului. Dar ai vazut ca voia Lui e de f multe ori dureroasa pentru noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
IDa, se zice ca nu se face nimic fara voia Domnului. Dar ai vazut ca voia Lui e de f multe ori dureroasa pentru noi.

 

I KNOW!!!!!

da finalitatea nu e deloc negativa. nu pentru cei care chiar au ncredere in El.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai de asta sunt nedumirit, dar daca ma gandesc mai bine, toate scarile normale pe sub care se poate trece reprezinta un triunghi.

Scara singura, desfacuta formeaza un unghi, dar pusa pe sol, se inghide unghiul si devine tringhi cu latura solului :paladin:

 

Dar cea mai plauzibila explicatie e aceea ca nu e bine sa treci pe sub scara fiindca e periculos. :roll:

 

I KNOW!!!!!

da finalitatea nu e deloc negativa. nu pentru cei care chiar au ncredere in El.

Asa e, increderea in El face toata diferenta. Daca TU crezi, suferinta te face mai bun, te calaste, te face mai puternic, mai profund.

Daca nu crezi, te poti autodistruge.

Atitudinea e cheia... dar e totusi trist in lume, vba lui Eminescu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Numerele si formele alcatuiesc realitatea. Prin numere si forme Dumnezeu vorbeste. Dar eu nu inteleg destul si sigur pentru a descrie.

 

Ceea ce am observat astazi interesant a fost faptul ca singurele numere a caror semnificatie o cunosc in asa fel incat sa-mi creeze siguranta cunoasterii adevarate, sunt 5 si 10, exact numerele din visul tau. Despre orice alte numere ar fi vorbit visul tau, nu l-as fi putut interpreta. Dealtfel faptul ca mi te-ai adresat mie, apoi ca ti-a aparut fraza "probabil este o minciuna" care te-a determinat sa infrunti situatia, dezvaluindu-ti astfel ce se ascunde dincolo precum si convingerea ca ca prin alegerea pe care ai facut-o ai reusit, sugereaza ca este o lume a numerelor si formelor, inteligenta, o continua sincronicitate, nimic aleator.

 

 

Pai de asta sunt nedumirit, dar daca ma gandesc mai bine, toate scarile normale pe sub care se poate trece reprezinta un triunghi.

 

pe mine ma depaseste pur si simplu ce zici tu aci.......

 

pana sa visez ce am povestit eram in iad. dupa visu asta nici nu indraznesc sa povestesc ca am visat desene animate. si anume am visat flori pe care dormeau ingerasi din aia mititei si poznasi, erosi in fundu gol si cu aripi. da toti dormeau pe burta si zambeau . fondul era verde si ei albastri. si m-am trezit razand. azi am avut o zi excelenta si simt ca o povara enorma, cat himalaya, s-a ridicat din mine. dar nu stiu exact s-o definesc.

insa stiu sigur ca se va transforma in realitate in curand.

 

 

Scara singura, desfacuta formeaza un unghi, dar pusa pe sol, se inghide unghiul si devine tringhi cu latura solului :)

Dar cea mai plauzibila explicatie e aceea ca nu e bine sa treci pe sub scara fiindca e periculos. :cry:

 

si daca o fata/ femeie sta asa, cu picioarele cracanate si formeaza un triunghi cu solul, e la fel de ...dangerous....i suppose..... :paladin: :roll: 8) 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alta data, eram intr-un fel de meditatie si-mi puneam tot felul de intrebari la care trebuia sa raspund cu cea mai mare sinceritate si tot asa, pana la un moment dat cand am simtit ca alunec intr-un gol unde intrebarile isi pierdeau sensul si am simtit o natura a mea care m-a inspaimantat!

De atunci nu-mi mai trebuie sa stiu decat atat cat am nevoie sa duc o viata frumoasa, modesta, nuantata, bogata in valori, exact atat cat sa ma pot ajuta pe mine si pe cei care imi cer ajutorul. Si chiar asta fac.

Si eu am trait cu ani in urma o senzatie asemanatoare. Poate ne-am inselat in simtiri sau poate nu eram pregatiti pentru a face fata adevaratei noastre fiinte care probabil suporta numai adevarul. Suntem foarte rai si perversi, chiar daca nu ne dam seama. Doar pe masura ce ne modelam finta in adevar realizam cum eram inainte de asta.

 

Poate la asta se refera si "flacarile iadului". Daca am fi pusi in fata adevarului absolut care sa distruga instant minciuna din noi printr-un foc, probabil ne-am tavali in chinurile iadului. Iar frica care am simti-o doar cand am incepe sa constientizam asta ar fi imensa. Poate de aici provine frica: descoperirea prea brusca a raului din noi.

 

Nu am prezentat asta ca teorie, ci doar ca posibilitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×