Sari la conținut
Forum Roportal
MaDu_XoXo

Nu iesi daca te striga

Postări Recomandate

wooooooooooow asta chiar n-am stiut-o si chiar nu ma intereseaza finca e hilara. eu am explicat simplu motivul meu.

Unele superstitii sunt pure fantezii, dar cred ca in general temporare si localizate. Trebuiesc cautate cele mai vechi, adanc inradacinate si extinse.

 

 

Stie cineva ceva despre o anumita "superstitie cu scara" - ceva referitor la o scara? Ar trebui sa fie ceva destul de vechi si comun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stie cineva ceva despre o anumita "superstitie cu scara" - ceva referitor la o scara? Ar trebui sa fie ceva destul de vechi si comun.

Da. Daca iti cade o scara in cap sau cazi de pe o scara, ai sanse sa mori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am sansa sa inteleg, tu nu ai cum sa intelegi atata timp cat "nu ma intereseaza sa inteleg" :paladin:

Eu am inteles... tocmai de aceea nu mai vreau sa aud de asa ceva. M-a inspaimantat! Intelegi?

 

E frumos sa discuti imaginandu-ti... Dar e greu sa ramai TU cand intelegi asa ceva. Eu vreau sa uit... dar nu ma astept sa ma intelegi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie nu-mi raspunde nimeni la intrebarea mea, desi tu cel putin ar trebui sa stii raspunsu, Pippo.

 

zi ce-i cu scara, ca-s curioasaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :paladin: :roll: 8) 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
btw: cine stie care e culoarea mortii, a bolilor si a esecului?

v-as spune si unde scrie si dovada stiintifica, da p-orma ar fi prea simplu.... :roll: 8) 8) :)

Sa spun cum le vad eu?

moartea e alba, boala albastra si esecul gri :paladin:

 

mie nu-mi raspunde nimeni la intrebarea mea, desi tu cel putin ar trebui sa stii raspunsu, Pippo.

 

zi ce-i cu scara, ca-s curioasaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :cry: :doh: :doh: :o:

Daca treci pe sub o scara tot ghinion ai :o:

Editat de mica_curioasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu, n-am avut niciodata rabdare sa citesc Biblia cap-coada.

Nici eu n-am citit niciodata Biblia cap coada, citesc doar ce inteleg, cand nu inteleg ma oboseste, deci ma limitez la anumite portiuni. Totusi nu a fost nimeni niciodata care sa sustina afirmatia "crede si nu cerceta" cu un pasaj. De altfel daca exista, afirmatia ar putea fi usor gasita cu ajutorul computerului printr-un search al textului biblic intr-un fisier de text.

 

Candva eram o persoana foarte, foarte curioasa si foarte insetata de cunoastere. Dar ce folos? De fapt poate ea m-a adus aici, cunoasterea, dar curiozitatea mea a ramas valabila doar pentru un singur tip de cunoastere. Cea concreta.

Si a mea la fel!!! :paladin: De altfel studiez doar partile pe care in primul rand le inteleg sau le intuiesc ca fiind concrete in cautarea concretului.

 

Intrebarea pe care ar trebui sa ti-o pui, ar fi "Ce stie Pippo, sau ce intuieste ca fiind concret din toata povestea asta?". Si primul pas deja l-ai inteles: "Pippo a a avut curiozitatea sa stie daca fraza "crede si cerceta" atribuita de multi Bibliei, se afla acolo, daca este sau nu un lucru concret."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa spun cum le vad eu?

moartea e alba, boala albastra si esecul gri :o:

 

 

Daca treci pe sub o scara tot ghinion ai :o:

 

 

nu stiu cum e cu scara, da cu culorile sigur nu-i asa;

 

albul: invingator, biruinta, vindecare. depinde unde si cum si cat il folosesti.

albastru: autoritate, seninatate.

gri= imprumuturi la banci.

 

tot mai astept raspunsuri despre culoarea mortii.

 

da chestia cu scara chiar n-am cum s-o cred. pe bune.... :) :cry: :doh: :doh:

 

io am alta superstitie legata de fasole: cica daca mananci fasole, faci parturi multe.

io azi am mancat fasole boambe si ma tot freaca unu la cap sa ies cu el sa mancam pizza. daca mi se adevereste superstitia, ce ma fac? :paladin: :roll: 8) 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am inteles... tocmai de aceea nu mai vreau sa aud de asa ceva. M-a inspaimantat! Intelegi?

Eu inteleg ca n-ai inteles. Ce nu intelegem ne inspaimanta. Ce intelegem explicam sau stapanim. Inteleg ca probabil doar ai simtit cate ceva dar fara sa intelegi bine si sa stapanesti ce ai simtit.

 

mie nu-mi raspunde nimeni la intrebarea mea, desi tu cel putin ar trebui sa stii raspunsu, Pippo.

 

zi ce-i cu scara, ca-s curioasaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :paladin: :roll: 8) 8)

Habar n-am care-i superstitia cu scara. Stiu doar sigur ca superstitia asta contine samburele de adevar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
io am alta superstitie legata de fasole: cica daca mananci fasole, faci parturi multe.

io azi am mancat fasole boambe si ma tot freaca unu la cap sa ies cu el sa mancam pizza. daca mi se adevereste superstitia, ce ma fac? :paladin: :roll: 8) 8)

Mai da-i si cu niste ceapa+usturoi. E o reteta buna ca sa verifici cat de mult te place respectivul, ba mai mult, cica fac minuni in a intari sistemul imunitar, mai ales pe o perioada in care virusii gripali au clocit, au scos pui si fac ravagii :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
io am alta superstitie legata de fasole: cica daca mananci fasole, faci parturi multe.

io azi am mancat fasole boambe si ma tot freaca unu la cap sa ies cu el sa mancam pizza. daca mi se adevereste superstitia, ce ma fac? :paladin: :roll: 8) 8)

Scoti la iveala samburele de adevar :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×