Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Parerea mea in legatura cu protocoalele este urmatoarea: intr-o tara putreda ca Romania aproape toti sint bagati in rahat pina la git si pentru demascarea si bagarea lor in puscarie este nevoie de masuri exceptionale. Dragnea, ca si multi altii, merita sa faca puscarie pe viata si, daca altfel nu ai cum sa-i apuci, fortarea putin a legislatiei este ceva care pe mine personal nu ma deranjeaza, dimpotriva.

E mai rau sa raminem cu Dragnea si cu pesedistii lui la putere pe viata sau sa-i bagam la puscarie pe viata incalcind putin, foarte putin legea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Opinia ministrului azi la ora 18.

Gaslight, așa prezintă toți "polițiștii" din filmele americane problema: binele învinge doar cu un polițist/agent neortodox care "intervine" "când nu se mai poate" (și care este drept, dar într-un fel ocult!). Și bagheta magică Hollywood ne-a convins că așa este: cei buni câștigă cu puțin curaj, acela de a stâlci procedura atunci când trebuie.

Problema e: dincolo de acești neortodocși se pot lăți într-o organizare secretă o sumedenie de abuzatori care au interes egoist sau sunt niște incompetenți manipulați.

Deci, ce facem? Realitatea ce ne spune? Iată, România funcționază stâlcit încă de pe când...era Pristanda scrofulos la datorie. Sunt peste o sută de ani de atunci. Și sunt chiar rezultatele care ne arată cum stă treaba: România a decăzut încet-încet de-a lungul acestor regimuri. Până la o situație proastă.

Este timpul să ne punem încrederea în cu totul altă logică, cea în care sacrificăm orice altă presupusă strategie ca să facem ce nu am făcut niciodată: să construim în mod drept statul în întregime. Noi nu am cunoscut niciodată dreapta.

*

Concret, asta și face evaluarea, constată: ai prins mai mulți criminali cu un sistem abuziv de justiție? Care sunt aceștia?

Se justifică ditamai sfidarea CCR din 2009 cel puțin și până în ziua de azi? Ce anume ai rezolvat cu acest abuz, concret?

 

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

îmi pare rau sa va stric ziua, dar tot guvernul asta putred trebuie înlaturat, nu doar sluga de Toader.

exista destule motive, dar principalul motiv ar fi incompetenta crasa plus spirit nociv pt. tara.

nu poti schimba legile justitiei, codul penal etc doar ca sa-ti scapi sefii de raspundere in fata justitiei.

 

apoi, observ ca, mai nou, pesedeul asta putred a ajuns sa foloseasca un ton foarte agresiv in dezbaterea publica, nemaivorbind de ordinele demente de a gaza populatia pasnica de la miting (in loc sa se ocupe doar de cei violenti - care, vom vedea, s-are putea sa fi fost pusi acolo tot de pesede, asa cum se laudase Codrin Stefanescu cu alte ocazii).

 

dar daca ma-ntrebati pe mine, as inlatura pesedeul de la guvernare (prin anticipate, de exemplu),

doar pentru faptul ca e un Club dovedit de mafioti, in frunte cu condamnatul lor penal aka. Daddy.

 

ar fi de ajuns.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vreau curățarea psd de foarte multele cozi de topor. Am depășit condamnarea PSD in integrum după ce am parcurs media în amănunt.

Sunt mulți dușmanii statului drept și bine organizați.

Am constatat deja că au fost doi premieri PSD înlăturați care se comportau ca niște militari aroganți, iar PSD are meritul de a-i fi înlăturat. Cu ocazia asta am început să înțeleg frica PSD de o lovitură de stat, ba chiar și sprijinirea unei persoane mai molatice în scaunul de premier, de astă dată.

Am aflat azi că nu Carmen Dan a ordonat pocinogul cu reprimarea, ci prefectul...un personaj obscur, din afara Guvernului și probabil din afara PSD. Rămâne problema gazării.

Vedem cum TT face totul pe baza legii iar adversarii nu au argumente...

Iată că PSD încă mai are oameni nemurdăriți.

Asta în timp ce "opoziția" lor se descalifică neîncetat prin acuzații nedovedite sau prin injurii care nu ne ajută prea mult să discernem dreptatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

TT face pe baza legii? pai CCR e subordonata politic, deci nu se prea pune, nu?

 

cred ca greseala fundamentala a pesede (da, eu iau partidul ca intreg, pentru ca-i împutit de la cap, nu ma intereseaza daca-s zece pesedisti cinstiti din câte zeci de mii, partidul acioneaza unitar, deci trebuie luat asa cum e)

este ca doreste puterea totala (atentie, in democratie nu exista putere totala, nu-i asa?)

iar prin asta vor pica de foarte sus atunci când vor pica.

 

ceea ce sincer le doresc.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CCR este subordonată politicii democratice: noi am ales aceste partide să ne păzească Constituția și tot noi constatăm dacă o fac.

Orice decizie greșită a CCR aruncă pe membrii corupți și eventual pe partidul lor la gunoiul societății, deoarece poporul își păzește Constituția, cel mai simplu și mai important dintre actele normative și care este cunoscut de orice cetățean care l-a votat în mod direct prin referendum.

*

CCR a și greșit: de exemplu afirmând că Președintele ar putea fi obligat în vreun context să semneze ceva. Acest lucru este o imposibilitate juridică indiferent de persoană. (A dorit oare CCR să scutească pe Președinte de asumarea responsabilității pentru decizia domniei sale? În cazul acesta, a preluat o responsabilitate ce nu-i revine.)

*

Protocoalele sunt și ele o imposibilitate juridică. Sunt niște capcane întin se de niște guvernanți unor instituții care pur și simplu nu au atribuții normative. Într-un târziu au cam înțeles asta și semnatarii și au afirmat că "nu aveau nevoie de ele". 

Da, cred, s-au dat de gol cu legale ilegale.

*

Guvernul are niște atribuții normative limitate. Premierul Dacian Cioloș le-a folosit pentru... sfidarea CCR: numai ce stabilise CCR că SRI nu este organ de urmărire penală, și Guvernul dă o OUG care, chipurile, ar putea subordona parțial SRI procuraturii. Ei tot insistă acum pe ceva gen "SRI au fost obligați doar la predarea tuturor informațiilor culese de dumnealor". Acest "doar", oare, nu mai transformă SRI în organ de urmărire penală? Ba, mai rău, îi lasă pe procurori să se familiarizeze cu o parte din câmpul tactic al SRI, adică devin și ei cumva un fel de parțial securiști... niște oameni cu pregătire și interese diferite față de cele ale militarilor SRI.

Organ de securitate națională, SRI are alte scopuri și are alte drepturi de acces la informație decât Procuratura, că altfel nu erau instituții diferite. 

(Asta ca să nu spun că metodele SRI încalcă statul de drept, că alt motiv de separare nu putea fi).

Este o necesitate absolută să NU pui la un loc puteri care încalcă statul de drept cu puteri care apără statul de drept!

În alte cuvinte: nu aperi stâna cu lupii! Aceia au alte însărcinări. Ei apără securitatea națională și internațională, nu statul de drept.

Sau, dacă ești așa de nărod să aperi dreptul cu lupii...voilá! Tocmai asta s-a și făcut până acum, pe ascuns! Mulțumiți?!

Avem interesul, ca popor, să urmărim măsuri de echilibrare a statului nostru de drept și nu procedee prin care statul mai mult se dezechilibrează...procedee care rezolvă probleme mici și generează unele mari. Mai periculos este un binom, care este un defect la nivelul structurii Statului, decât este periculos un partid nedemocratic īn interiorul său, care este doar un defect de ordin politic.

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca ai fost ales si ca ai o majoritate câstigata prin alegeri libere,

nu-ti da dreptul sa faci ce vrei. de acord? 

daca-mi amintesc eu bine, in campania electorala nu s-a scos o vorba despre legile justitiei, ordonante 13 de urgenta si tot spectacolul asta anti stat de drept

pe care-l joaca pesedeul.

 

repet, nu poti face chiar orice, daca ai fost ales. 

mai ales când te amesteci peste celelalte puteri in stat, incercând sa le subjugi.

 

CCR nu poate fi luata in serios atâta vreme cât este un apendice al partidului.

CCR = PSD

 

sau, mai nou, MPSD.

 

right?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CCR e sluga PSD.

Că sa nu zic că e curva 

http://epochtimes-romania.com/news/legea-pumnului-primar-psd-ii-ia-la-bataie-pe-membrii-usr-care-voiau-sa-depuna-semnaturile-pentru-fara-penali---278286

 

Asta vrea PSD. Sa fie baroni mari si să fure in continuare 

Nu ai sa mai vezi.

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CCR trebuie să fie sub autoritatea poporului, dacă nu direct, atunci prin intermediul partidelor creditate. Ce alte variante mai sunt?

*

Legile justiției adaugă un nivel de verificare  cu judecători "neacoperiți" - un lucru pozitiv și chiar necesar: decât să tot discutăm dacă este bine sau nu este bine ca judecătorul să fie "cap paradit", mai bine îl lăsăm să fie...și mai punem pe unul care să confirme judecata.

...Dar Guvernul s-a și discreditat la legea cu discriminarea unor abuzuri ce nu depășeau prejudiciul de...ca ce chestie a fost asta?

*

Avem nevoie să depășim analiza simplă, en-gros a unui partid: cu asta am tot fost păcăliți până acum. De aceea eu renunț la simpatii politice și judec după drept.

Editat de Lxn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×