Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce dracu face Iohannis?

Testeaza majoritatea din parlament?

Probabil gindeste ca un guvern PSD e preferabil niciunui guvern, si are dreptate ... daca la asta te refereai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce dracu face Iohannis?

Testeaza majoritatea din parlament?

 

nu,

testeaza rabdarea boborului.

 

prost a ales.

foarte prost.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te lepezi de Iohannis?

 

:lol: Mortal!

 

Ma gandeam c-o sa accepte propunerea lui Base, dar nici n-a amintit-o. "Sfidare-n floare!", cum zicea cineva. M-a surprins, intr-un mod placut, propunerea PMP! 

 

Acum o sa vedem, in continuare, de-o fi buna, de nu, desemnarea pe care Iohannis a facut-o! :pardon:

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu,

testeaza rabdarea boborului.

 

prost a ales.

foarte prost.

vom vedea.

dar, daca exista sanse ca psd-alde sa nu mai aiba majoritate in parlament - cu o astfel de caricatura -sunt sanse mari sa iasa la iveala.

 

hai sa vedem si ce alte variante avea.

 

1.sa il lase la sigur sa mearga cu Sluguta, Carmensita sau Fiforas? Care era diferenta in afara faptului ca majoritatea se recontura , daca nu era gata reconturata fara minoritati.

 

2. Sa puna din oficiu un tehnocrat ( pnlistii s-au abtinut, dar au declarat razboi oricarui guvern psd, cica nu au majoritate, dar vor sa il blocheze orice ar fi-ma pufneste rasul) - ca sa ce? sa fie respins de parlament si sa se prelungeasca criza degeaba?

 

3. sa nu accepte opinia ,,majoritatii'' si sa fie suspendat de acestia care il au ca sluga pe CCRistul Dorneanu care face si desface constitutia cum i se cere de la butoane?

 

4. Sa dizolve parlamentul ca apoi sa i se motiveze CCRist (vezi mai sus) cum ca actul sau e neconstitutional? Fie, dar si sa zicem ca macar pt scurt timp (daca e si atat) provoaca alegeri anticipate...nu castiga tot psdul?

 

5 Sa cheme boborul la revolutie ca apoi sa poata fi suspendat fara nicio problema?- provoaca ditamai criza, in loc sa o aplaneze. Se poate baza pe bobor? In plus de asta, cu un alde Tariceanu ca presedinte si guvern cu partid majoriyar - gratierea merge unsa in sfert de ora.

 

6?

 

Hai sa analizam.

Eu m-am blocat aici.

Editat de Stu'
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

trebuia încercat, poate,  cu propunerea lui Basescu (S.Muresan) si apoi mers la vot în parlament.

trebuia, în orice caz, sa profite de prestatia lamentabila a pesede,

nu sa accepte pe nemestecate o un personaj asa de dubios ca Tudose asta.

 

câteodata am impresia la Iohannis ca el se crede înca la catedra,

stai voi cuminti la locurile voastre ca stiu eu ce fac.

 

în politica mai e nevoie si de initiative, de curaj, de consecventa (Iohannis n-a fost consecvent cu propriile criterii declarate)

de mesaje si fapte clare.

 

pesede a câstigat alegerile, da.

pesede are înca o majoritate în parlament, poate.

dar asta nu înseamna ca o tara întreaga e pe tarlaua pesede si pot face orice, oricând.

 

în sfârsit, slaba prestanta presedintelui.

iar opozitia USR/PNL a fost de toata jena, nix, null.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord ca nu s-a tinut de cuvant.

Nu l-a pus nimeni sa strige inainte ca nu va accepta un om fara integritate.

 

 

Poate, totusi, a aruncat o pastila...

Multi psdisti, chiar , il considera o gluma pe Tudose si se simt jigniti de alegere. Cred ca va fi putin scandal si la nominalizarea ministrilor printre ei.

 

Nu mai imi bat capul. Semmale de la Iohannis au fost, dar posibil sa le fi interpretat gresit. E vb de semnalele de laBruxelles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×