Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Pe agenda zilei. Evenimente interne.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

dar de iesit, iesi la protest, daca nu iti convine?

Grindi a zis ca cei care au iesitpt oug13 aufacut f bine.

 

sau cade majoritatea parlamentara?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm ... începem să aflam ce a refuzat Grindeanu să faca ...

 

Grindeanu a fortat nota. Trebuia sa-si dea demisia, insa, din pacate, a facut un joc destul de ciudat, chiar dujmanos si asa ceva nu-i permis, asa ceva nu se face nicicand si niciunde in lumea asta.

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fortat nota pentru ca in final i-a spus "nu" lui Dragnea?

Sint curios sa vad in cit rezista noul premier.

Credeti ca-l apuca paltonul in functie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fortat nota pentru ca in final i-a spus "nu" lui Dragnea?

Sint curios sa vad in cit rezista noul premier.

Credeti ca-l apuca paltonul in functie?

 

Da, il "apuca paltonul in functie", deoarece este singurul Prim-Ministru care  s-a exprimat ca  este cazul sa ne gandim la poporul roman, la Romania, la toti cetatenii tarii. Asta m-a facut sa-i acord increderea si sustinerea mea. :ro:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da' naiva mai esti :)

Pai ai vrea sa strige-n gura mare ca fura toata carnea de pe ciolan?

 

Este doar o impresie! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema Romaniei nu este Dragnea, Grindeanu, Tudose sau alt personaj, asa cum nici problema Turciei nu se numeste Erdogan sau a Rusiei nu este Putin.

Problema Romaniei si a tarilor enumerate este lipsa democratiei din partide si a separatiei puterilor in stat.

 

Toata agitatia si risipa de energie este focalizata pe tinte false, pe indivizi, ca sa nu ne punem intrebari de genul: ce functioneaza prost si ce trebuie schimbat in Romania.

Nimeni nu se agita de ce avem guverne ale unor indivizi si nu avem guverne ale partidelor si partide democrate in care sa functioneze democratia, contactul cu alegatorii, si transparenta.
Atata timp cat partidele functioneaza ca niste structuri mafiote conduse de un "naş", vom avea guverne ale lui Popescu, Ionescu sau alt ...escu.

Si cu cat inaintam in timp avem parte de generatii cu tot mai putina educatie etica.

 

Indivizii de la putere sunt produsul regimului.

Ca sa se schimbe ceva in bine trebuie sa se schimbe sistemul care i-a promovat.

La noi s-a conservat sistemul comunisto-securist si avem la conducere oameni de nivelul lui Ceausescu.

Toate eforturile sunt spre centralizarea si personalizarea puterii, pentru ca un asemenea sistem este stabil pana intra in colaps.

Editat de Moftangiu
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord ca nu s-a tinut de cuvant.

Nu l-a pus nimeni sa strige inainte ca nu va accepta un om fara integritate.

 

 

Poate, totusi, a aruncat o pastila...

Multi psdisti, chiar , il considera o gluma pe Tudose si se simt jigniti de alegere. Cred ca va fi putin scandal si la nominalizarea ministrilor printre ei.

 

Nu mai imi bat capul. Semmale de la Iohannis au fost, dar posibil sa le fi interpretat gresit. E vb de semnalele de laBruxelles.

 

 

da, dar vezi,

 

când îti încalci principiile în vazul lumii,

nu mai poti pretinde ca esti cel care vrei sa pari a fi.

 

întelegerile astea pe sub masa, netransparente, lasa loc de suspiciuni si neîncredere.

si pe buna dreptate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gheorghe, eu iti zic ca democratia e problema. Sistemul predispune la coruptie care macina politicul in toata lumea, in Europa si peste mari si tari in egala masura. Nu stiu ce-ar fi bun in schimb dar democratia nu e. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gheorghe, eu iti zic ca democratia e problema. Sistemul predispune la coruptie care macina politicul in toata lumea, in Europa si peste mari si tari in egala masura. Nu stiu ce-ar fi bun in schimb dar democratia nu e. :pardon:

Degeab imi spui, daca nu argumentezi nu cred.

Noi nu avem si nu am avut democratie. Se vorbeste de ea dar nu exista.

Puterea corupe, dar prin democratie, prin competitia partidelor pentru dobandirea puterii cei corupti sunt schimbati de cetateni.

Daca toate partidele au supt la aceeasi mama si simuleaza democratia, electoratul alege intre  progeniturile FSN, care in culise fac afaceri impreuna.

Se confirma vorba "la vremuri noi tot noi".

Editat de Moftangiu
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×