Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

De ce sunt 2 povesti ale genezei? Discrepante in Biblie.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aceasta nu o spune Dumnezeu.Aceasta fraza poate fi creiatia bisericii,nu cred ca Isus sa se fi pronuntat astfel.

Si el oricum inca nu era dumnezeu atunci.

 

 

Fii lui Avram au ales sa creada numai daca vor vedea asemeni ateismului. Aceasta nu se mai numeste credinta ci demonstratia unei credinte pe care trebuiau s-o aiba deoarece tatal lor a avut-o si a mers toata viata prin credinta iar testele la care l-a supus Dumnezei le-a trecut cu bine.

 

Da va fi si o demonstratie :

 

 

Fraţilor, pentru ca să nu vă socotiţi singuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din moment ce Duhul Sfint nu iarta nimic cred ca el e cel mai mare.

Inca nu am gasit unul care sa spuna exact care este hula impotriva duhului sfint.Numai gogosi.Hristos devine domn allumii intregi numai cind moare Dumnezeu sii lasa lumea mostenire.

 

 

Amice din aceste gogosi au muscat si alti inaintea ta si s-au ars,de ce nu ai fi tu al doilea ?

 

 

11:18 Deci, dacă Satana este desbinat

Editat de andrei.hus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amice din aceste gogosi au muscat si alti inaintea ta si s-au ars,de ce nu ai fi tu al doilea ?

...

Tine-o tot asa ca sa confirmi strambatatea predecesorilor tai.

Refuzul intrari in imparatie.

 

Tu realizezi ca ai raspuns la propria ta postare? Te auto-contracarezi. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu realizezi ca ai raspuns la propria ta postare? Te auto-contracarezi. :roll:

 

Crezi ca pentru el are vre-o importanta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu realizezi ca ai raspuns la propria ta postare? Te auto-contracarezi. :spiteful:

Nu .Citatul apare la un post de-al meu dar este inserat din spusele lui Haym. Cu el era conversatia.

Editat de andrei.hus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine erau acei Fii ai lui Dumnezeu?! -sunt ingerii fiii lui Dumnezeu ca si Isus? -daca nu,unde anume e diferenta? -textul nu arata nici un fel de diferenta,si nu da nici un fel de explicatii! -putem sa credem ca erau niste ingeri...asa cum s-a speculat,dar textul nu zice asta.De fapt,ideea ca ar fi vorba de ingeri,a aparut tocmai pentru a "explica" ca acei fii,sunt diferiti de Fiul Isus -nu exista nici un temei pentru a sustine asta insa.

Nu ma astept ca cineva chiar sa poata explica -textul nu explica in nici un caz.Doar am vrut sa va atrag atentia asupra inca unei bucatele indigeste din textul Bibliei,numai buna sa stea in gatul celor care iau mot-a-mot scripturile.

 

daca e sa ne luam dupa manuscrisele ugarite, prebiblice, in arealul respectiv oamenii credeau ca universul a fost creat de EL'EB (zeul tata), care a avut un fiu numit EL. El a fost casatorit cu zeita Astherah. In acelasi timp existau si alte zeitati Dagan (zeul recoltei) care este tatal lui Baal (zeul tunetelor si ploii), Yaam (zeul distrugerii).

Este clar ca avand mai multe zeitati casatorite (cam ca in legendele Olimpului), existau si destui Fii ai zeilor.

 

mai multe informatii despre zeitatile din regiune puteti citi in cartea: Yahweh and the gods of Canaan: a historical analysis of two contrasting faiths de William Foxwell Albright

 

Linkul e lung dar interesant.

 

 

http://books.google.de/books?id=qa2AMXzHUA...weh&f=false

Editat de MoselAnca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×