Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

De ce sunt 2 povesti ale genezei? Discrepante in Biblie.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o singura remarca: cu ce e / a fost de vina copilasul pentru greselile "mamucai" ? . Sa nu apelezi la ideea pedepsei pina la a saptea generatie.

Pentru restul las povestitorul sa replice.

 

Ideea cu pedeapsa nu e pana la a 7-a generatie doar pana la a III-IV-a maxim. Si nici nu trebuie sa te chinui sa crezi ceea ce spune Biblia pt ca se pare ca si stiinta - pe nedrept numita asa a ajuns la aceeasi concluzie - pe cale genetica slabiciunile genetice ale parintilor se transmit pan la a IV-a generatie. Ex. daca ai avut tata alcoolic abia stranepotul nu va avea inclinatie genetica spre bautura cu amendamentul ca nici unul din inaintasi sa nu mai fi baut. Eu intreb de exemplu de ce au fost omorati peste 25 000 000 (e corect scris) de copii prin avort in Romania si cu acte in regula cati or fi peste cine stie... si nu am raspuns...

 

Sa inteleg ca dvs intelegeti totul?

 

Nu stiu de unde ai scos tu faptul ca Noe ar fi spus oamenilor ceva... cred ca te-ai uitat la prea multe filme dar ai uitat sa citesti Biblia. Te rog sa-mi dai versetul. Eu am in fata Geneza 6 si 7 acolo unde se vorbeste despre motivele care au dus la potop si la inceputul lui si nu vad nici macar un cuvant despre ce spui tu. :tease:

 

Biblia se citeste in ansamblu si vedeti de exemplu Evrei cap 11 (NT) Noe a fost martor judecator al lui Dumnezeu. Nu uitati ca pe timpul lui nu plouase niciodata sau sariti peste textul care mentioneaza aceasta. iar oamenii cum l-or fi numit cand el le spunea ca va ploua? Oare nu l-au intrebat de ce construieste o corabie in mijlocul unei campii? Ce credeti?

 

Iar vorbesti din filme? Cum ar fi putut Noe sa se opuna instructiunilor clare date de zeu, in ceea ce priveste cate perechi de animale sa intre in arca? Arata-mi versetul.

 

Eu nu am vorbit de perechi de animale. Si oricum cum Dumnezeu stie viitorul normal ca a stiut ca nimeni nu o sa-l creada pe Noe. Oare cum se impotrivesc azi oamenii lui Dumnezeu?

Dumnezeu nu e un zeu... sau ma rog poate dvs nu credeti. Oricum ceea ce spuneti e ceva de genul... nu vad soarele noaptea... deci nu exista...

 

Ma bucur ca iti place descrierea. Asa ar trebui sa le fie povestita copiilor. :)

Despre faptul ca atat animalele cat si copiii nu aveau nici un fel de vina pentru ce faceau adultii ti-a atras Vemans atentia. Eu adaug numai faptul ca un zeu omnipotent ar fi putut sa rezolve problema neascultarii prin alte metode. Ca sa nu mai spun ca aceasta poveste dovedeste faptul ca zeul nu este nici omniscient, lui ii pare rau si se caieste pentru faptul ca a creeat lumea, de parca in omniscienta lui nu ar fi trebui sa stie ca asa are sa se intample.

 

Ai liber arbitru.

Textul arata clar ca nu se mai putea face nimic. Si eu il cred pe Dumnezeu. Intrebarea care se pune este cum s-a ajuns la asa ceva? pai ce credeti ca sarpele-satana sta degeaba? stia ca va apare cineva din "samanta femeii" care il va zdrobi. Sa fi stat el cu mainile in san? nu si a distrus oamenii.

 

sa revenim acum la geneza, cu toate ca si potopul tot din Geneza e :)

 

Dovezile sunt multe dar daca vreti sa nu credeti nu credeti. Sunteti un om liber :)

 

Curiozitate sunteti evreu/veica? numele asa spune. (puteti sa nu raspundeti) :nep:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia se citeste in ansamblu si vedeti de exemplu Evrei cap 11 (NT) Noe a fost martor judecator al lui Dumnezeu. Nu uitati ca pe timpul lui nu plouase niciodata sau sariti peste textul care mentioneaza aceasta. iar oamenii cum l-or fi numit cand el le spunea ca va ploua? Oare nu l-au intrebat de ce construieste o corabie in mijlocul unei campii? Ce credeti?

Textul din Evrei ma lasa rece. VT este important aici si nu elucubratiile alora din NT. Daca nu stiau ce e aia ploaie (chiar daca ideea in sine e ridicola) normal ca l-au privit ca pe un nebun... asta nu are absolut nici o legatura cu ce am spus eu. Daca dumnezeu ar fi vrut sa-i intoarca putea sa li se arate asa cum a facut cu Noe.

Eu nu am vorbit de perechi de animale. Si oricum cum Dumnezeu stie viitorul normal ca a stiut ca nimeni nu o sa-l creada pe Noe. Oare cum se impotrivesc azi oamenii lui Dumnezeu?

Dumnezeu nu e un zeu... sau ma rog poate dvs nu credeti. Oricum ceea ce spuneti e ceva de genul... nu vad soarele noaptea... deci nu exista...

Ba eu stiu ca soarele exista si noaptea, pentru asta am dovezi... pentru zeul biblic nu am nici o dovada. Zeul biblic i-a spus clar lui Noe cine trebuia sa intre in arca, nu a mentionat nici un alt om inafara de familia lui Noe, si deci, Noe nu ar fi putut sa-i invite pe ceilati.

 

Ai liber arbitru.

Textul arata clar ca nu se mai putea face nimic. Si eu il cred pe Dumnezeu. Intrebarea care se pune este cum s-a ajuns la asa ceva? pai ce credeti ca sarpele-satana sta degeaba? stia ca va apare cineva din "samanta femeii" care il va zdrobi. Sa fi stat el cu mainile in san? nu si a distrus oamenii.

Liber arbitru? BULL SHIT. Daca zeul e omniscient ai Bullshit.

Textul arata ca oamenii nu mai puteau face nimic. Zeul e omnipotent, ai uitat? Restul este non sequitur, ilogic. Satan nu are ce cauta acolo.

 

Dovezile sunt multe dar daca vreti sa nu credeti nu credeti. Sunteti un om liber :tease:

 

Curiozitate sunteti evreu/veica? numele asa spune. (puteti sa nu raspundeti) :)

EU sunt libera, asta e adevarat, sunt libera de superstitii si mituri horror.

Sunt atee si cat se poate de sigura de atesmul meu.

Suntem OFF TOPIC! sa rebenim la cele doua variante ale Genezei. :)

Editat de MoselAnca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Textul din Evrei ma lasa rece. VT este important aici si nu elucubratiile alora din NT. Daca nu stiau ce e aia ploaie (chiar daca ideea in sine e ridicola) normal ca l-au privit ca pe un nebun... asta nu are absolut nici o legatura cu ce am spus eu. Daca dumnezeu ar fi vrut sa-i intoarca putea sa li se arate asa cum a facut cu Noe.

 

Ba eu stiu ca soarele exista si noaptea, pentru asta am dovezi... pentru zeul biblic nu am nici o dovada. Zeul biblic i-a spus clar lui Noe cine trebuia sa intre in arca, nu a mentionat nici un alt om inafara de familia lui Noe, si deci, Noe nu ar fi putut sa-i invite pe ceilati.

 

 

Liber arbitru? BULL SHIT. Daca zeul e omniscient ai Bullshit.

Textul arata ca oamenii nu mai puteau face nimic. Zeul e omnipotent, ai uitat? Restul este non sequitur, ilogic. Satan nu are ce cauta acolo.

 

 

EU sunt libera, asta e adevarat, sunt libera de superstitii si mituri horror.

Sunt atee si cat se poate de sigura de atesmul meu.

Suntem OFF TOPIC! sa rebenim la cele doua variante ale Genezei. :)

 

Topicul este din geneza si nu consider ca sunt offtopic (poate doar cu intrebarile personale :tease: )

Legat de textele din Bilblie orice text scos din context = PRETEXT. Si cred ca dvs cautati si reusiti sa va amagiti singura. Indraznesc din cauza problemelor morale poate...

 

Dovezi exista pentru cei ce vor sa le vada. :). va invit in lumea geometriei sa vedem ca nu vedeti corect liberul arbitru si ca din punctul nostru suntem liberi... din punctul luoi Dumnezeu El stie deci nu suntem liberi...

Ce spuneti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Topicul este din geneza si nu consider ca sunt offtopic (poate doar cu intrebarile personale :) )

Legat de textele din Bilblie orice text scos din context = PRETEXT. Si cred ca dvs cautati si reusiti sa va amagiti singura. Indraznesc din cauza problemelor morale poate...

 

Topicul se numeste: De ce sunt 2 povesti ale genezei? Discrepante in Biblie. Potopul, nu face parte dintre cele doua povesti diferite ale creatiei. Topicul nu imi apartine si nu pot eu schimba regulile ci pe'tr.

Contextul potopului este clar aratat in Geneza 6,7,8 iar ce e peste, prin NT, e elucubratia unora care vroiau sa dreaga pelteaua.

Eu sunt cat se poate de morala, duc o viata implinita atat pe plan familial, cat si material si spiritual, si acelasi lucru va doresc si dumneavoastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
EU sunt libera, asta e adevarat, sunt libera de superstitii si mituri horror.

Sunt atee si cat se poate de sigura de atesmul meu.

Suntem OFF TOPIC! sa rebenim la cele doua variante ale Genezei. :tease:

 

 

Ateismul este o credinta puternica. Spulberata de lipsa de victorie.

 

Dumnezeu are cuvant pentru cine nu est ecu el.

Luca 11:23 Cine nu este cu Mine este

Editat de andrei.hus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea cu pedeapsa nu e pana la a 7-a generatie doar pana la a III-IV-a maxim. Si nici nu trebuie sa te chinui sa crezi ceea ce spune Biblia pt ca se pare ca si stiinta - pe nedrept numita asa a ajuns la aceeasi concluzie - pe cale genetica slabiciunile genetice ale parintilor se transmit pan la a IV-a generatie. Ex. daca ai avut tata alcoolic abia stranepotul nu va avea inclinatie genetica spre bautura cu amendamentul ca nici unul din inaintasi sa nu mai fi baut. Eu intreb de exemplu de ce au fost omorati peste 25 000 000 (e corect scris) de copii prin avort in Romania si cu acte in regula cati or fi peste cine stie... si nu am raspuns...

 

Sa inteleg ca dvs intelegeti totul?

 

............................

 

Voi raspunde pe topicul " Orice despre Dumnezeu"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ateismul este o credinta puternica. Spulberata de lipsa de victorie.

 

Dumnezeu are cuvant pentru cine nu est ecu el.

Luca 11:23

 

Ateismul este o credinta tot asa cum necolectionatul de timbre este un hobby, sau asa cum chelia este o culoare de par, asta ca sa-l parafrazez pe Dawkins.

Eu nu cred in inexistenta zeului pentru ca nu am motive sa consider ca el ar exista. Folosesti echivocarea, sau poate nu stii faptul ca acest cuvant "credinta" poate fi folosit in mai multe feluri.

Eu cand "cred" ca zeul X nu exista inseamna ca nu am motive sau dovezi care sa sustina existenta lui. Da-mi motive valabile si devin credincioasa :tease:

 

Teistii, cand spun ca ei "cred" ca zeul X exista, cred asta pur si simplu. Chiar si impotriva logicii si a dovezilor, ei cred.

 

Despre bucatica asta de filosofie biblica

Cine nu este cu Mine este

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Teistii, cand spun ca ei "cred" ca zeul X exista, cred asta pur si simplu. Chiar si impotriva logicii si a dovezilor, ei cred.

 

Credinta uni om se vede din vorbe si din fapte si nu poate fi ascunsa

 

mai grav ca ateisti aleg credinta pe baza de simpati si afectiuni (simturi)nu pe baza de adevar.

Editat de andrei.hus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ateismul este o credinta puternica. Spulberata de lipsa de victorie.

 

Dumnezeu are cuvant pentru cine nu est ecu el.

Luca 11:23 Cine nu este cu Mine este

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legat de intrebare nu sunt 2 povesti ale genezei ci sunt prezentate 2 moduri de abordare.

Una din punct de vedere general Geneza cap 1. Apoi se analizeaza si se explica geneza/crearea omului.

 

Dupa cum ii spune si titlul "GENEZA" e o carte a inceputurilor si daca o ve-ti citi cu atentie ve-ti observa ca exista foarte multe inceputuri: ale pamantului, universului, omului, familiei, prelucrarii metalelor, muzicii etc

Editat de Chirila Carol

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×