Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

De ce sunt 2 povesti ale genezei? Discrepante in Biblie.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Excelenta explicatie.Daca nu esti crestin! :spiteful: :)

Putin imi pasa daca explicatiile mele nu-i satisfac pe crestini :lol: Autorul respectiv este cunoscut pentru faptul ca a incercat sa aduca dovezi ca biblia reprezinta o istorie amanuntita si reala a unor fapte, asa ca nu poate fi bagat in categoria dihorilor de atei. El este destul de contestat de comunitatea stiintifica din acest motiv, dar descrierea pe care o face increngaturilor dintre zeitatile zonei Marii Mediterane, a Canaanului si Palestinei este cat se poate de credibila. Ca sa nu mai spun ca exista mai multe genealogii, nu neaparat identice, ale lui Yahweh. Aceste genealogii prebiblice, nu il considera pe Yahweh ca fiind zeul creator ci numai unul dintre multi :lol: Noi am avut ghinionul ca Yahweh (gelosul si violentul) sa fie cel care a supravietuit, restul fiind uitati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Geneza asta...

Geneza 1:27 Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut.

Exista un Dumnezeu femeie? -care este? -ca Sfantul Duh nu e femeie si nici Tatal ori Fiul :(

 

16. A dat apoi Domnul Dumnezeu lui Adam poruncă şi a zis: "Din toţi pomii din rai poţi să măn

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arcangelo,cand eu zic: "Vantul asta bate al naibii de tare" ,tu zici: Nu-i adevarat ,eu nu vad nici un vant si mai mult nu vad pe nimeni care sa bata pe cineva.

Si totusi vantul bate.Asa si cu Biblia. Tu reclami ca nu se intampla exact asa cum este scris negru pe alb acolo. Hai sa iti spun un secret, Biblia nu este" Jurnalul lui Dumnezeu " .

 

Acolo la Geneza 1:27 se arata ce a facut Dumnezeu. Cum a facut este descris un pic mai incolo unde se arata ca de fapt dupa chipul si asemanarea ,a fost facut doar Adam.Eva a fost creata mai incolo,prin alta tehnologie ca un adaos ,bonus ca sa se simta si Adam bine ca era saracul singurel.

 

Cat priveste pe Adam, tocmai ca a murit. A murit spiritual ,ceea ce pentru Dumnezeu tot aia este cu moartea fizica.Asta ar fi pe de o parte.

Pe de alta parte ,daca versetul zice un pic altfel: "In ziua in care vei manca din el,vei deveni muritor negresit"? Atunci dispare si controversa. Adam era nemuritor iar pacatul i-a adus moartea.Asta trebuie retinut de fapt si asta este important.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa zicem ca moartea era metaforica,era o "moarte spirituala".Dar cu Eva care e facuta dupa "Chipul lui Dumnezeu",nu ai reusit sa explici nimic.

Dumnezeu nu e o fiinta antropomorfa -in opinia mea.Dar dupa Biblie,este.

Noi sa fim sanatosi. :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa zicem ca moartea era metaforica,era o "moarte spirituala".Dar cu Eva care e facuta dupa "Chipul lui Dumnezeu",nu ai reusit sa explici nimic.

Dumnezeu nu e o fiinta antropomorfa -in opinia mea.Dar dupa Biblie,este.

Noi sa fim sanatosi. :good:

 

Moartea era spirituala. Moarte in Biblie = despartire de Dumnezeu in primul rand.

Biblia spune ca Dumnezeu nu e o fiinta antropomorfa ci E duh.

Eva e o derivatie din Adam. deci tot om. Adam e facut de Dumnezeu dupa Chipul si asemanarea Sa dpdv spiritual nu fizic.

Eu zic Amin! - sa fim sanatosi :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biblia descrie o fiinta antropomorfa -are chip,maini si picioare,are un spate si o fata,are o parte de la brau in sus si una de la brau in jos...e chiar descris in Apocalipsa,si ni se spune cum sta pa un tron inconjurat de batrani,etc...

Eva nu e o derivatie din Adam -e o fiinta -femeile nu sunt un fel de oameni second-hand!

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia descrie o fiinta antropomorfa -are chip,maini si picioare,are un spate si o fata,are o parte de la brau in sus si una de la brau in jos...e chiar descris in Apocalipsa,si ni se spune cum sta pa un tron inconjurat de batrani,etc...

Eva nu e o derivatie din Adam -e o fiinta -femeile nu sunt un fel de oameni second-hand!

 

Dumnezeu a luat forma umana prin Cristos. Si asta ca sa Il pot intelege.

Eva nu este second-hand departe de mine o asa privire. dar materiile prime din care au fost facuti sunt diferite. Adam - pamant, Eva din Adam.

Is si Isa sunt denumiri ebraice din originalul Bibliei. Femininul in limba ebraica apare prin derivare - cel putin din ce stiu eu.

Oricum in istoria antica intaiul nascut lua totul. Acelasi principiu se aplica si aici Adam a fost primul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu a luat forma umana prin Cristos. Si asta ca sa Il pot intelege.

Eva nu este second-hand departe de mine o asa privire. dar materiile prime din care au fost facuti sunt diferite. Adam - pamant, Eva din Adam.

Is si Isa sunt denumiri ebraice din originalul Bibliei. Femininul in limba ebraica apare prin derivare - cel putin din ce stiu eu.

Oricum in istoria antica intaiul nascut lua totul. Acelasi principiu se aplica si aici Adam a fost primul.

Daca Dumnezeu a luat forma umana prin Isus (nu cristos)il intelegi pe Dumnezeu?

Nu te intelegi nici pe tine.

Nu asa apare femininul cum crezi tu.Acesta este un singur caz.

De ex la baiat ii spune ben,iar la fata bat si nu bena,cum ar fi dupa exemplul tau.

Dumnezeu nu sa revelat in Isus.El nu are nevoie ca sa fie inteles de oameni.

In acest caz ,ori ar fi facut pe oameni mai superiori,ori sar fi facut el putin mai prejos.

Si asta de la inceput,nu trebuia sa astepte atitea mii de ani pina sa priceapa ca oamenii nu-l inteleg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... pentru ca: - oricare ADEVAR are cel putin doua variante :drunk:

 

 

Cite are minciuna?

 

-femeile nu sunt un fel de oameni second-hand!

 

second-rib.

 

^^^^

 

 

Cine era Lilith?

Editat de ben_gal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×