Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Intoleranta si Discriminare la romani

Postări Recomandate

Naeema, punctul tau dfe vedere este usor tendentios.Din cate stiu eu, in Europa, chiar si in Romania, femeile musulmane pot sa umble in portul "traditional" nestingherite. Daca se mai gaseste cate un destept sa comenteze, ignora-l.

Spune-mi insa in cate state arabe o femeie de alta credinta decat cea musulmana poate sa umble imbracata cum isi doreste?

Daca nu exista asa ceva, este ca si cum ai declara ca urasti doua feluri de oameni.Rasistii si negrii.

Imi permiti sa-ti raspund prin exemple si nu vorbe care pot fi acuzate ca sunt vorbe goale?

 

Viewpoints: Europe and the headscarf

 

The Islamic headscarf has become one of the most hotly disputed items of clothing in Europe. The French ban on headscarves in state schools comes into effect on 2 September, and politicians in Germany and Belgium want similar laws.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/3459963.stm

 

Hijabul nu este un statement care se vrea a fi political sau de alta natura.Face parte pur si simplu din identitatea femeii musulmane.nu este un articol de moda sau moft care il pui il scoti si tot asa.Pentru o musulmanca este atat de esential ca si celelalte haine de pe ea fara de care nu ar putea iesi pe strada.Cu ce deranjeaza o fata cu batic in cap intr-o scoala?

E un drept uman de baza ca un om sa aiba dreptul sa se imbrace cum doreste.

 

if a Muslim woman wishes to marry she must first go against her beliefs and remove her hijab, only then can she enter a civil weddings at her city hall. Couples marrying in France must be wed at a civil ceremony at their local city hall as the state does not recognise religious weddings. Interestingly only Muslims are banned from wearing a veil in city hall, Christian brides are permitted to wear their wedding veils without hindrance. Rezumat: Daca o musulmanca doreste sa se casatoreasca la starea civila in Franta (ceea ce e musai din moment ce casatoriile religioase nu sunt recunoscute) trebuie sa-si dea baticul jos.Crestinele pot sa poarte val de mireasa nestingherite.

 

Jean-Pierre Brard, the mayor of the Paris suburb of Montreuil-sous-Bois, has banned two fashion shows because they featured hijabs (Oct 4 2004). "Ready to wear for Muslim Women", a women-only event was organized by the "Jasmeen" label. Show de moda pentru hijab interzis.

 

Italia: a coalition partner of Berlusconi's government, attacked the hijab. "If someone comes from the jungle and is used to going around dressed like Tarzan, they can do it there, but not here," Daca cineva vine din jungla si e obisnuitt sa umble ca Tarzan sa o faca acolo nu aici.Interesanta analogie.

 

In the town of Drezzo Muslim women wearing a nikab (face hijab) are being given penalty tickets by the police - like parking tickets - every time they are seen in public wearing their nikab.Cesarino Monti, a Northern League senator, has proposed an even tougher one: a fine of up to 5,000 euros and up to six months in jail for Muslim women caught wearing nikab. In Drezzo(Italia) se dau amenzi daca te rinde in public cu port islamic.

 

Detalii aici :http://www.inminds.co.uk/french-hijab-ban.html

 

Si acum in legatura cu tarile musulmane cu privire la vestimentatia femeilor non musulmane: Iran,Arabia Saudita,Afganistan,Qatar,Bahrain,Yemen,Libia si Oman au reguli impuse.

 

Egipt,Liban,Siria,Iordania,Tunisia,Algeria,Maroc,Gaza,Bangladeh,Indonezia,Malaez

ia,Pakistan,Mauritania,Kuwait,Maldives,Emiratele Arabe,nu au nici un fel de legi care interzic non musulmancelor sa se imbrace cum vor.

9 vs 16

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei vezi, aici este diferenta, tu din respect ai luat o pereche de nadragi mai lungi pe tine.Dar puteai sa alegi si un decolteu mento-pubian. Care ar fi fost consecintele?

In ce tara araba zici ca ai fost? Pentru ca nu toate sunt la fel de tolerante.

 

Nu are importanta. Nu am spus ca am fost intr-o tara araba

 

Si nu m-ai inteles. Eu de obicei nu port asemenea "decoltee" din respect pentru mine :lol:

Consecintele? Aceleasi ca in cazul incare pe o plaja a unui hotel de 5 stele (deci care se respecta) si unde lumea poarta slip si bra, ar aparea un cuplu gol-golut. Te asigur ca paza i-ar scoate frumusel afara .

 

Sigur ca nivelul de decenta si-l stabileste fiecare..................

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si acum in legatura cu tarile musulmane cu privire la vestimentatia femeilor non musulmane: Iran,Arabia Saudita,Afganistan,Qatar,Bahrain,Yemen si Oman au reguli impuse.

 

Egipt,Liban,Siria,Iordania,Tunisia,Algeria,Maroc,Gaza,Bangladeh,Indonezia,Malaez

ia,Pakistan,Albania,Malidive,Nigeria,Iraq

Sudan,Uzbekistan,Kazakstan,Niger,BurkinaFaso,Mali,Senegal,Guinea,Somalia,Azerbai

jan,Kyrgyzstan,Chad,Eritrea,Kosovo,Gambia,Comoros si Djibuti nu au nici un fel de legi care interzic non musulmancelor sa se imbrace cum vor.

Sorry corectie.

Deci 9 vs 34

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toleranta romanilor e un basm luat din acelasi volum de propaganda comunista care ne spunea ca Romania e cea mai frumoasa tara, ca ce avem noi nu are nimeni. Gradul de civilizatie e cel care se poate deduce cu relativa usurinta din indicatorii demografici/sociali/economici. Nu avem noi ceva special care sa ne ridice deasupra lor. Si nici o istorie care sa ne ajute prea mult.

 

De la revolutie incoace doi factori majori si cu efecte opuse au actionat, dupa parerea mea, asupra gradului de emancipare al maselor. Pe de o parte, accesul la informatie al celor ce au un interes in a o procesa (sa spunem intelectuali, desi nu e vorba neaparat de oameni cu studii superioare) a permis un context mult mai progresist de dezvoltare individuala. Cine are sansa unei vieti echilibrate e mult mai la curent si, as spune eu, mai obiectiv in privinta subiectelor sensibile decat ar fi fost intr-un regim opresiv.

 

Pe de alta, s-au accentuat foarte mult dezechilibrele sociale si economice, cu valul de frustrari aferent - intoleranta e doar o fateta a lor. Si nu e vorba doar de nationalismul agresiv sau politicieni de rahat. Perceptia saraciei a devenit mult mai vie pentru multi oameni, din cauza contrastului evident dintre situatia lor si a altora. Ca sa dau un exemplu, zburd de mic pe munte - pana la 18 ani fusesem deja in majoritatea masivelor montane de la noi. Am avut parte de experiente incredibile in ceea ce priveste simpatia si prietenia pe care mi-au aratat-o, uneori in situatii dificile, localnicii. De atunci insa, atitudinea lor fata de turisti s-a schimbat radical; atunci erai unul de-al lor, cutreierand lihnit de foame crestele cu un rucsac gaurit si pantalonii jerpeliti in fund. Astazi esti un strain, cu echipament colorat si straniu pe care intuiesc ca nu si-l pot permite, un reprezentant al noului care nu le-a adus nimic bun. Esti ca baiatul smecher si cu bani din comuna pe care toata lumea il injura cand tureaza Mercedes-ul pe drumul forestier. Si indiferent de ce faci sau cine esti, pentru o buna parte dintre ei, perceptia nu se va schimba atata timp cat nu isi vor regasi linistea in felul lor de a fi, de a trai. Si asta o sa dureze.

 

Lipsa de civilizatie e periculoasa cand e asociata cu o atitudine agresiva, si tocmai asta a explodat dupa '90. Nu erau oamenii mai educati sau mai emancipati inainte, dar nici atat de inradacinati intr-o viziune ingusta cum sunt acum. Ma indoiesc ca oamenii se pot schimba de la sine in sensul dezasocierii intolerantei de problemele lor personale. Indiferent ca e vorba de asigurarea minimului necesar pentru supravietuire sau indarjirea de a avea o vila la munte. Ramane doar sa speram ca o vor face cand se vor percepe a fi intr-o situatie mai buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oare nu chiar asta faci tu la adresa romanilor? si nu doar tu, si altii de pe forum care nu sunt 100% romani. Simti tu nevoia sa canti romanului "Desteapta-te romane"?

sau exista vreun topic asemanator pe forum la adresa musulmanilor si nu stiu eu?

 

eu cred ca persoanele de pe forum care te-au jignit pe tine vreodata sunt exceptii, nu cred ca au fost multe proportional cu nr de useri activi

Te intereseaza mentalitatea romanilor, ce gandeste unul sau altul sau faptele???

 

daca chiar si tu te consideri neindreptatita sau asuprita sau batjocorita sau nu stiu cum pe acest forum atunci ...

 

iti supun atentiei un articol despre cruce la gat vs vestminte musulmani

http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics...-her-cross.html

Daca ai citit cu atentie mesajul meu ai vazut ca chestia cu forumul a fost doar unul dintre exemple si pe care il consider dealtfel factor minor. Pe forum sunt doar de vreun an.Eu am pus accent pe experientele mele din viata reala in aproape 20 de ani de zile.Nici nu am mai facut mentiune de experientele parintilor mei,in special ale mamei care nici macar nu e musulmanca dar a avut "nefericirea" sa se casatoreasca cu un arab,ca deh io place pix arabesc...sa ma formulez cum le place unora sa zica.

Deci nu te lega de firul asta cu forumul.

 

Si nu poti compara o cruciulita care o porti la gat si poti sa o bagi sub bluza si tot la gat o ai si poti ramane cu sufletul impacat ca inca porti crucea chiar daca nu e la vedere dar o porti,cu ceva ce porti pe cap tocmai pentru a nu lasa parul si gatul la vedere.Asta e tot scopul baticului.Pentru o musulmsnca e o mare umilinta sa o faci sa-si dea baticul jos.E echivalent cu a pune o non musulmanca sa umble in fundul gol pe strada sau fara sutien.Intelegi acum? Deci nu se compara.Baticul ala e ca pantofii sa zicem asa.Tu nu umbli pe strada descaltat sau fara pantaloni pe tine,nu? Ei asa si musulmancele fara batic.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si acum in legatura cu tarile musulmane cu privire la vestimentatia femeilor non musulmane: Iran,Arabia Saudita,Afganistan,Qatar,Bahrain,Yemen si Oman au reguli impuse.

 

Egipt,Liban,Siria,Iordania,Tunisia,Algeria,Maroc,Gaza,Bangladeh,Indonezia,Malaez

ia,Pakistan,Albania,Malidive,Nigeria,Iraq

Sudan,Uzbekistan,Kazakstan,Niger,BurkinaFaso,Mali,Senegal,Guinea,Somalia,Azerbai

jan,Kyrgyzstan,Chad,Eritrea,Kosovo,Gambia,Comoros si Djibuti nu au nici un fel de legi care interzic non musulmancelor sa se imbrace cum vor.

Sorry corectie.

Deci 9 vs 34

 

 

Ai uitat sa specifici Turcia, care cred ca este singurul stat laic cu populatie musulmana.Dar chiar daca legile statului permit orice vestimentatie, care este reactia opiniei publice?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai uitat sa specifici Turcia, care cred ca este singurul stat laic cu populatie musulmana.Dar chiar daca legile statului permit orice vestimentatie, care este reactia opiniei publice?

Impartita. Dar vezi tu opinia publica nu o impiedica pe una de acolo sa mearga la banca,sa intre intr-o cladire guvernamentala,in universitate,la servici daca este profesoara sau la starea civila.Si nici nu ia amenda ca nu poarta batic si straie lungi.

Inainte eu nu purtam hijab (acum recent da) si am calatorit mult in tari musulmane.Crezi ca am avut vreodata vreo problema pe undeva? Si eram imbracata occidental. Acum daca merg in Italia sa ma pregatesc cu cateva sute de euro in plus just in case ca iau amenda,sau in Franta sa trimit pe cineva la banca in locul meu? :lol: E cinstit tu ce zici?

Seculare:

 

Kazakhstan

Niger

Burkina Faso

Mali

Senegal

Guinea

Azerbaijan

Kyrgyzstan

Turkmenistan

Chad

Kosovo

Djibouti

Si desigur Turcia

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu stiu ca Italia sa aiba vreo lege in sensul asta, dar daca e adevarat, atunci e nasol.Totusi se pune intrebarea de ce tocmai acum, si nu mai devreme astfel de legi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu ca Italia sa aiba vreo lege in sensul asta, dar daca e adevarat, atunci e nasol.Totusi se pune intrebarea de ce tocmai acum, si nu mai devreme astfel de legi

Presupun ca in Europa nu se vrea ca multiculturalismul sa fie ceva evident chiar in your face cum zic americanii.Si datorita faptului ca emigrantii de diverse origini aduc cu ei aspecte din tara de bastina printre care si religia,lucrul acesta deranjeaza.Dar la ora actuala in ceea ce priveste islamul,el nu mai este ceva tipic arabilor,nu mai are nationalitate a devenit o religie universala din punctul asta de vedere.

In fine cred ca principalul motiv este pentru ca Europa se indreapta spre o secularizare absoluta in orice aspect public guvernamental.De aceea nici un fel de simbol religios nu va mai fi tolerat.Iti spun eu ca in cativa ani se vor da legi care vor interzice expunerea simbolurilor religioase pana si pe haine sau mai drastic...daca ai tatuaje religioase nu le vei mai putea expune.

Dar mie mi se pare ca ca acest lucru incalca dreptul de fi liber sa-ti practici religia (bineinteles daca in a practicao nu comiti vreo crima) cu alte cuvinte practica linistit numai acolo unde ai voie.Liber ingradit.Suna cumva a oximoron?

 

Dar uite ca mi-a venit in minte o intrebare foarte interesanta.Ce se va intampla cu calugaritele crestine,cele care nu se sechestreaza in manastire si sunt totusi implicate in societate la un anumit nivel.Nici ele nu vor mai avea dreptul sa intre la banca sau cladire de guvern? Sau li se vor da si lor amenzi in Italia ca umbla imbrobodite pe strada? Double standard ce zici?

 

Ia urmariti videoclipul asta.Nu e lung deci nu va ia mult timp.

 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi permiti sa-ti raspund prin exemple si nu vorbe care pot fi acuzate ca sunt vorbe goale?

 

O sa te rog sa raspunzi prin exemple in limba romana.

 

 

Si apoi, stii cum sunteti vazuti voi aici?! Cum suntem vazuti noi in Italia, de exemplu. Asa cum noi ne-am dat in petec in Italia si ei ne-au catalogat pe toti ca fiind precum infractorii de acolo, asa am facut si noi cu arabii.

Dupa revolutie am avut ocazia sa intalnesc o gramada de arabi, ca deh, port la Marea Neagra, unde sa vina si ei. Si stii ce faceau?! Bisnita si proxenetism. Si le curgeau balele dupa romancele din ce in ce mai dezbracate, desi ei aveau neveste acasa. Copil fiind pe vremea aia, cu ce imagine crezi ca am ramas?! Mai tarziu, am lucrat pentru arabi. Se ajunsesera, isi deschideau restaurante in tot orasul. In ce conditii crezi ca munceam?! Zilnic, de dimineata de la 7, pana la plecarea ultimului client, care putea sa fie si la 2 noaptea, dar niciodata mai devreme de 11. Nu aveam voie sa stau jos, nu aveam voie sa imi iau bacsisul si primii serviti erau arabii lor. Daca intrau romani in restaurant, asteptau. In cazul asta, cui nu ii ajungeai cu prajina la nas? Cum sa gandeasca romanul altfel decat ca "a venit arabul sa faca legea la mine in tara, si sa ne ia femeile".

Si inca ceva, apropo de zugravirea araboaicelor de mai sus: va vedem asa cum v-au descris atatea carti si atatea filme. Eu nu am cum sa va vad altfel, decat prin prisma arabilor pe care i-am cunoscut, a cartilor, ziarelor, filmelor etc, ca nu am fost in nici o tara araba pana acum, ca sa imi pot schimba opinia.

 

Dar uite ca mi-a venit in minte o intrebare foarte interesanta.Ce se va intampla cu calugaritele crestine,cele care nu se sechestreaza in manastire si sunt totusi implicate in societate la un anumit nivel.Nici ele nu vor mai avea dreptul sa intre la banca sau cladire de guvern? Sau li se vor da si lor amenzi in Italia ca umbla imbrobodite pe strada? Double standard ce zici?

 

Din cate stiu eu, maicutele nu umbla cu fata acoperita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×