Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Intoleranta si Discriminare la romani

Postări Recomandate

In Italia a fost recent, acum doua-trei saptamani, o manifestatie anti-burqa, in care o italianca, militanta anti-discriminare, a fost batuta de musulmani.

Legislatia italiana prevede ca toti cetatenii sa mearga pe strada cu fata descoperita. Deci exista deja o lege. Nu cred ca ai lua amenda, Naeema, pentru ca se feresc sa aplice legea asta, tocmai din cauza ca vor sa respecte diversele culturi ale minoritatilor existente in Italia si sa nu fie acuzati de discriminare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am nimic cu arabii, chiar ma fascineaza religia, cultura, civilizatia lor, dar recunosc ca nu cred ca as putea trai pentru totdeauna intr-o tara araba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Naeema, libertatile imigrantilor se termina acolo unde incep sa deranjeze populatia majoritara.Si asta e valabil pentru toti, nu numai pentru musulmani.Mi se pare normal ca daca emigrez, sa adopt legile si stilul de viata al tarii in care ajung.

Atentie, ma refer la emigranti, nu la turisti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si nu poti compara o cruciulita care o porti la gat si poti sa o bagi sub bluza si tot la gat o ai si poti ramane cu sufletul impacat ca inca porti crucea chiar daca nu e la vedere dar o porti,cu ceva ce porti pe cap tocmai pentru a nu lasa parul si gatul la vedere.Asta e tot scopul baticului.Pentru o musulmsnca e o mare umilinta sa o faci sa-si dea baticul jos.E echivalent cu a pune o non musulmanca sa umble in fundul gol pe strada sau fara sutien.Intelegi acum? Deci nu se compara.Baticul ala e ca pantofii sa zicem asa.Tu nu umbli pe strada descaltat sau fara pantaloni pe tine,nu? Ei asa si musulmancele fara batic.

la mine totul se reduce foarte simplu

sa aiba voie si crestinii cu crucea la gat si musulmanii cu batic, turban etc fiecare cu religia lui, care-i problema?

ba se compara, nu poate fi discriminat un crestin ca poarta cruce dar daca ar fi musulman n-ar fi bai ca poarta turban!

nu am nevoie sa stiu care-i motivatia, pt unii sau altii, sunt simboluri religioase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am lucrat pentru arabi. Se ajunsesera, isi deschideau restaurante in tot orasul. In ce conditii crezi ca munceam?! Zilnic, de dimineata de la 7, pana la plecarea ultimului client, care putea sa fie si la 2 noaptea, dar niciodata mai devreme de 11. Nu aveam voie sa stau jos, nu aveam voie sa imi iau bacsisul si primii serviti erau arabii lor. Daca intrau romani in restaurant, asteptau. In cazul asta, cui nu ii ajungeai cu prajina la nas? Cum sa gandeasca romanul altfel decat ca "a venit arabul sa faca legea la mine in tara, si sa ne ia femeile".

Si asta a cui e vina oare,a lor sau a statului roman care nu a fost in stare sa faca sau sa implemeteze niste legi decente cu privire la drepturile muncitorului? Nu arabul face legea,el doar profita de absenta ei intr-o tara cu guvern fantoma si mentalitate de dupa mine potopul.Nu ia arabul femeia (decat aia acuzati de viol),ci se da ea de bunavoie.

 

Si inca ceva, apropo de zugravirea araboaicelor de mai sus: va vedem asa cum v-au descris atatea carti si atatea filme. Eu nu am cum sa va vad altfel, decat prin prisma arabilor pe care i-am cunoscut, a cartilor, ziarelor, filmelor etc, ca nu am fost in nici o tara araba pana acum, ca sa imi pot schimba opinia.

 

Slava domnului sunt destui musulmani in Europa,documentare si material pozitiv exista din greu mai ales acum cu chestia asta noua si miraculoasa numita internet. Daca va bazati pe opinii formate din filme si stiri nu mai e mult si incepe un holocaust cu musulmani de data asta. :roll: Ignoranta nu este o scuza in general vorbind. Daca chiar vrea omul sa stie sau sa afle ceva pentru a-si forma opinii obiective si acurate,isi da interesul dar daca nu se multumeste sa fie "hranit" de catre media cu polonicul de...nu mai zic....

Oricum pointul clipului a fost pentru a demonstra cat de mult dublu standard exista in societate azi.Sunt absolut convinsa ca la anul daca pasesc pragul la otopeni invesmantata in port musulman se va uita lumea la mine ca la circ,in timp ce daca ar vedea o calugarita imbracata in vesminte lungi si negre pe strada si imbrobodita foc....na zi tu ce reactie va starni maicuta? :lol: Iti spun eu...in mintea omului una e pura,evlavioasa,devotata lui dumnezeu iar cealalta o slava opresata de la fundul camilei.

 

Naeema, libertatile imigrantilor se termina acolo unde incep sa deranjeze populatia majoritara.Si asta e valabil pentru toti, nu numai pentru musulmani.Mi se pare normal ca daca emigrez, sa adopt legile si stilul de viata al tarii in care ajung.

Atentie, ma refer la emigranti, nu la turisti.

Deci sa inteleg ca un batic in cap te-ar deranja la culme? Si vrei sa zici ca daca ti s-ar cere sa renunti la reigia ta si ceea ce te defineste pe tine ca om,identitatea ta nationala,cultura,etc...ai renunta la tot si ai deveni complet altcineva in noua tara? Mai bine fati o lobotomy in cazul asta si iao de la inceput.

E o linie ingusta intre integrare si deprivare de drepturi umane care sunt bine definite.

 

la mine totul se reduce foarte simplu

sa aiba voie si crestinii cu crucea la gat si musulmanii cu batic, turban etc fiecare cu religia lui, care-i problema?

ba se compara, nu poate fi discriminat un crestin ca poarta cruce dar daca ar fi musulman n-ar fi bai ca poarta turban!

nu am nevoie sa stiu care-i motivatia, pt unii sau altii, sunt simboluri religioase.

Musulmanii nu poarta turban.Numai imamii aia din Iran.Turban poarta cei din religia sikh.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura asemanare intre musulmance si calugarite, este vestimentatia. In rest, ce legatura au unele cu altele?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Singura asemanare intre musulmance si calugarite, este vestimentatia. In rest, ce legatura au unele cu altele?!

Legatura nu au.Nu stiu de ce ai inteles ca as atenta sa stabilesc vreo legatura. Eu am vorbit strict despre felul diferit cum sunt percepute in ciuda faptului ca vestimentatia se aseamnana. Deci cum e posibil sa judeci pe cineva intr-un fel si pe cineva in altfel bazandu-te pe vestimentatie aproape identica? Nu concep lucrul asta.

Aici intervin preconceptiile si prejudecatile oamenilor cultivate cu grija ani la rand de parca sunt perle de mare.

Adica pe o calugarita o respecti si nu-i comentezi alegerea de a-si dedica viata in slujba domnului ceea ce implica vestimentatia (cel putin unii nu ar comenta) dar pe o musulmanca ar desemnao lumea ciudata,inapoiata,victima a modei si nu i-ar intelege alegerea de a se acoperi.Pricepi amu Dariana?

 

Btw vad ca ai adoptat un ton cam sictirit cu mine. Oare ce sa fie,sa ghicesc? Nu-mi trebuie multe incercari....

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Legatura nu au.Nu stiu de ce ai inteles ca as atenta sa stabilesc vreo legatura. Eu am vorbit strict despre felul diferit cum sunt percepute in ciuda faptului ca vestimentatia se aseamnana. Deci cum e posibil sa judeci pe cineva intr-un fel si pe cineva in altfel bazandu-te pe vestimentatie aproape identica? Nu concep lucrul asta.

Aici intervin preconceptiile si prejudecatile oamenilor cultivate cu grija ani la rand de parca sunt perle de mare.

Adica pe o calugarita o respecti si nu-i comentezi alegerea de a-si dedica viata in slujba domnului ceea ce implica vestimentatia (cel putin unii nu ar comenta) dar pe o musulmanca ar desemnao lumea ciudata,inapoiata,victima a modei si nu i-ar intelege alegerea de a se acoperi.Pricepi amu Dariana?

 

Btw vad ca ai adoptat un ton cam sictirit cu mine. Oare ce sa fie,sa ghicesc? Nu-mi trebuie multe incercari....

 

 

Calugaritele nu-si acopera fata.Si da, in Italia poate fi ilegal sa-ti acoperi fata, ceea ce mi se pare normal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Calugaritele nu-si acopera fata.Si da, in Italia poate fi ilegal sa-ti acoperi fata, ceea ce mi se pare normal

Hai ca dam deja exemple extreme.Nu e vorba de acoperitul fetei cu care nici eu nu sunt deacord din motiv ca pur si simplu nu este cerut lucrul asta in islam.Este o inventie absurda si nefericita a sauditilor.Sigur ca este cam ciudat sa inceapa lumea sa umble mascata pe strada.Sunt multe de luat in considerare in privinta asta,cu toate ca dpdv estetic nu ma deranjeaza,mie neutru.Intradevar alea cu fata acoperita ar trebui sa inteleaga lucrul asta.Dar restul?

Eu vorbesc despre simplul batic si haine mai lungi fie ele negre sau nu. Un bun exemplu este avatarul. Ce mare ofensa poate cauza o femeie astfel imbracata?

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×