Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Intoleranta si Discriminare la romani

Postări Recomandate

Dupa cate imi amintesc eu,am crescut de mica cu ideea ca romanii ca natie sunt niste oameni foarte prietenosi,primitori si toleranti.Iluzia asta mi-a fost definitiv spulberata odata ajunsa la adolescenta si mai mai tarziu maturitate,factorii contribuitori fiind toate experientele si tot ce am auzit si vazut dea lungul anilor din partea romanilor la adresa celor de religie islamica si/sau nationalitate araba.De multe ori mi sa raspuns la aceasta acuzatie sau afirmatie(cum doriti sa o numiti) cam asa "Ce vorbesti draga,auzi discriminam noi arabii...pfffff...ce nu vezi ca e plina Romania de ei? Vin aici locuiesc isi fac afaceri,bla bla..." Da adevarat,dar asta nu inseamna ca romanul in general ai agreeaza sau tolereaza.Poate in fata da dar pe la spate numai dumnezeu stie ce nu-i aude lui Hassan urechile.Cu toate ca mai aud din ani in pasti pe cate unii care spun ca numara si cativa arabi printre prietenii lor sau ca mai fac turism prin tarile lor...si aici imi vine in mine cunoscuta zicala pe care am adaptat-o eu contextului cu cateva flori ici si colo nu se face primavara.

 

Comentarii deplasate,jignitoare si denigrante exista din belsug,practic nu au limita nici la numar nici la decenta.Mai sunt unii arabi care scapa ca prin urechile acului si aia de obicei sunt crestini,iar singurul lucru care-i mai ajuta este ca se mai aseaza la o bauta cu Dumitru si Ion din cand in cand si poarta lant cu cruce la gat.Au ceva in comun macar.

 

Stau si ma intreb cateodata,au fost oare romanii mereu astfel sau sa schimbat lumea de cand cu disparitia comunismului din blocul de est,deschiderea granitelor si mai recent acceptarea in UE? Cand eram mica in Romania mergeam cu ai mei la mare mereu si vedeam multi straini de peste tot.Nu stiu,gandea lumea oare la fel pe atunci (timpurile ceausiste) cand vedea vreun negru sau arab sau israelian sau mai stiu eu ce turist? De indieni si chinezi nu stiu daca se perindau prin Romania,eu cel putin nu am vazut.In fine...observ insa ca in ziua de azi nu le mai ajungi romanilor cu prajina la nas. Pe toti ai critica,pe altii batjocoresc,pe altii dispretuiesc iar pe altii pur si simplu urasc. Ba ca indienii sunt asa si pe dincolo,ba chinezii,ba negrii,ba arabii...iar cateodata nici macar civilizatul de european de vest sau nord americanul nu scapa de o buna scarmaeala si o sacosa de epitete asa ca la carte.Si nu de putine ori anumite critici si stereotipuri sunt aplicate intregii natiuni sau etnii in cauza.De exemplu "indienii sunt asa...chinezii asa...negrii asa...la arabi e asa...musulmanii asa...etc".Multe dintre prejudecatile si preconceptiile pe care romanii le au cu privire la alte nationalitati sau rase se intalnesc la toate varstele de la mic la mare,fie ca fac parte din generatia parintilor nostrii sau generatiile tinere sau relativ tinere incepand cu 1965 incoace. Ce putin de cand sunt activa pe forumul acesta,am avut ocazia de nenumarate ori sa citesc sau sa ma lovesc de aceste lucruri fie ca era vorba de categoria in care sunt incadrata eu (sclava/extremista/spalata pe creier/babuina...cateodata si nespalata/analfabeta islamista :lol: ) sau fie vorba de alte etnii.Luand in considerare ca un om in mod logic ar avea un cerc de prieteni cu interese si valori comune si speculand putin despre atmosfera din familie si cu ce ideologie si mentalitate a crescut,nu este greu de presupus cam cati alti oameni din jurul forumistului ai impartasesc opiniile.Ripple effect...

 

De unde pana unde snobia asta si aerele astea? Din ignoranta,rautate,xenofobie,rasism sau nationalism dus la extrem? Mai mult ca sigur multa lume aici o sa se simta ofensata de mesajul meu dar trebuie spuse unele lucruri.Imi pare rau daca asta este cazul dar nimeni care nu simte ca atributiile enumerate de mine mai sus il/o caracterizeaza nu ar trebui sa ia ofensa. Iar daca generalizarea ofenseaza atunci bine ati venit in "club".Eu am avut si continui sa am deaface cu generalizari la adresa religiei si etniei (1/2) mele la ordinea zilei.Daca generalizarile facute la adresa musulmanilor si a arabilor se bazeaza pe chestii de genul "pai stiu eu pe unul..." sau"am auzit eu o povestire de la o femeie maritata cu musulman..." sau de la stirile ProTV...sau cunostinte limitate sau lipsa de cunostinte,eu tin sa spun ca generalizarea mea este bazata pe toate intalnirile,modul de gandire,ideologia si convorbirile cu conotatie negativa pe care le-am avut cu romanii toti acesti ani.Exista bineinteles si exceptii dar acestia sunt ca picaturile de ploaie in desert.Racoritoare dar rare.

In final omul nu se schimba.Cei ce sunt cum sunt asa vor ramane mereu si vor continua sa aiba prejudecati si fie intolerant sau discriminant.Insa totusi bine ar fi daca mi se va lamuri curiozitatea si anume...au fost romanii mereu asa sau de la o vreme incoace?... ca deh sa ajuns si Romania in sfarsit in randul popoarelor civilizate,chiar daca numai dpdv tehnic.Practic...tre sa mai curga multa apa pe Danube.Cum e cu spiritul ala de prietenie,paine si sare...samd...?Sau e si asta o poveste de Ion Creanga transformata in motto national de Ceausescu pentru a prezenta o imagine mai favorabila la jocurile olimpice? :doh: Inteleg ca natiunea a fost traumatizata de catre otomani multe secole la rand si inca din pruncie,bancile scolii,etc o anumita antipatie (sa zic asa mai gentil) impotriva musulmanului sa insuflat in sufletul si constiinta romanului care e mai crestin decat Sf. Petru ... dar suntem in 2009 oameni dragi...move the F on...

 

Sa nu uit:

 

OSCE CONFERENCE ON COMBATING DISCRIMINATION AND

PROMOTING MUTUAL RESPECT AND UNDERSTANDING

Follow-up to the Cordoba Conference on Anti-Semitism and

Other Forms of Intolerance

Combating Intolerance and Discrimination against Muslims

a presentation by

Ambassador Hemayet Uddin,

Director General,

Organization of the Islamic Conference (OIC),

Bucharest, June 7, 2007

 

A very esteemed and respected invitee to the Baku Conference was the former President of Romania, H.E. Ion Iliescu. In his statement he said and I quote “The lessons of history made Romania to develop a culture of tolerance and dialogue between cultures, civilizations and religions, a climate of accepting diversity, of considering it as an advantage of Romania in the relations with other nations”. He added that “ For Romanians, the ethnic, religious, cultural diversity is a wealth and mark of identity”

http://www.osce.org/documents/cio/2007/06/25044_en.pdf

 

Vai sarmanul Iliescu,ori naiv nevoie mare ori politician mereu...:roll:

 

 

 

...

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naema ,mie imi pare ca este mult exagerat comentariul tau.

Romanul a fost si este tolerant.Exista destule lucruri de care te plangi tu in mentalitatea romaneasca, dar nu este o caracteristica atat de generala cum sugerezi,nu este etnia araba o tinta predilecta si cel mai important este mai mult la nivel de barfa sau carcoteala,nu are finalitate practica.Nu exista gesturi clare ,grave, rasiste sau xenofobe in Romania.Statul se fereste ca dracul de tamaie si adopta chiar o politica prea permisiva in materie de drepturi ale etniilor,iar omul de rand da doar din gura de foame si necazuri ,cu ochii la capra vecinului ,adica la carmangeria arabeasca ,care merge mai bine ca aia romaneasca ,pentru ca arabul este si mai bun negustor si mai bun macelar,asta ca un exemplu.

Exista alte tari cu standarde mult superioare Romaniei, unde intradevar antisemitismul pe de o parte sau xenofobia antiaraba

pe de alta ,sunt vizibile.

Romanii sunt foarte conservatori si traditionalisti .Grija exagerata pe care statul roman a acordat-o la nivel legislativ[practic nu sunt foarte convins],protejarii minoritatilor de orice fel, inclusiv etnice,in timp ce propria natiune simte ca este neglijata si exploatata, au avut un rol in aparitia unui romanism ortodox exagerat. Nationalismul fascist nu ne ocoleste nici el ,dar este foarte redus.

In fine comportamentul unor etnici minoritari,inclusiv arabi,au determinat intretinerea fenomenului.Am observat la unii arabi un dispret afisat fata de romani mai ales fata de barbatii romani ,in cazul celor avuti, o anumita ostentativitate,vizibila intentie de separatism mai ales pe motive religioase,arabii fiind iarasi foarte vehementi si intransigenti in plan religios ,iuti la manie cand sunt atacati pe aceasta tema.In privinta femeilor ,iarasi am observat la unii arabi tendinta de a diferentia femeia romanca de cea araba, in sensul ca primeia ii acorda mult mai putin respect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Naema ,mie imi pare ca este mult exagerat comentariul tau.

Romanul a fost si este tolerant.

nu este etnia araba o tinta predilecta si cel mai important este mai mult la nivel de barfa sau carcoteala,nu are finalitate practica.Nu exista gesturi clare ,grave, rasiste sau xenofobe in Romania.Statul se fereste ca dracul de tamaie si adopta chiar o politica prea permisiva in materie de drepturi ale etniilor

Exista alte tari cu standarde mult superioare Romaniei, unde intradevar antisemitismul pe de o parte sau xenofobia antiaraba pe de alta ,sunt vizibile.

Romanii sunt foarte conservatori si traditionalisti .Grija exagerata pe care statul roman a acordat-o la nivel legislativ[practic nu sunt foarte convins],protejarii minoritatilor de orice fel, inclusiv etnice,in timp ce propria natiune simte ca este neglijata si exploatata, au avut un rol in aparitia unui romanism ortodox exagerat. Nationalismul fascist nu ne ocoleste nici el ,dar este foarte redus.

In fine comportamentul unor etnici minoritari,inclusiv arabi,au determinat intretinerea fenomenului.Am observat la unii arabi un dispret afisat fata de romani mai ales fata de barbatii romani ,in cazul celor avuti, o anumita ostentativitate,vizibila intentie de separatism mai ales pe motive religioase,arabii fiind iarasi foarte vehementi si intransigenti in plan religios ,iuti la manie cand sunt atacati pe aceasta tema.In privinta femeilor ,iarasi am observat la unii arabi tendinta de a diferentia femeia romanca de cea araba, in sensul ca primeia ii acorda mult mai putin respect.

 

In opinia mea nu este exagerat pentru ca sincer exact asa simt si gandesc.Nu am omis nimic si nu am umflat nimic,am spus exact ce am in gand.Spun ceea ce spun pentru ca nu m-am confruntat dea lungul anilor cu mai nimic bun din partea concetatenilor mei in legatura cu etnia mea dar in special religia. Cateva persoane decente am intalnit in viata,dintre care unele aici pe forum.Prea putine Hmmm.... :roll:

Desigur ai si tu dreptate in ceea ce spui,dar eu nu m-am referit la Romania ca guvern si ce pozitie adopta ea pe plan intern si ce imagine doreste sa aiba la nivel international,ci la romanul de rand intre cei 4 pereti ai lui unde nu il vede si aude nimeni.Exact la ceea ce spui tu m-am referit : nivelul de barfa si carcoteala in spatele carora se ascunde dispret si preconceptii la greu. Daca Romania nu trebuia vrand nevrand sa adere la anumite standarduri europene din unele puncte de vedere cum crezi ca stateau treburile? Mai se acorda grija la nivel legislativ sau se mai ferea careva ca dracul de tamaie? Faptul ca ti se baga ceva pe gat sa zicem asa nu inseamna ca trebuie sa si iti placa gustul.

 

Deasemenea este adevarat si trist faptul ca unii etnici se comporta dea dreptul deplorabil sau si mai grav,astfel mentinand un asa zis status quo al opiniei despre ei la modul general.Fac rahatul prastie si pentru ceilalti concetateni si coreligionari ai lor.Scuza-mi expresia.

 

Motivul pentru care,dupa cum spui tu,arabii sunt intransigenti in plan religios ,iuti la manie cand sunt atacati pe aceasta tema,este pentru ca mai mult ca sigur unora li sa acrit dea binelea sa tot auda deo vesnicie aceleasi "atacuri" si contra-argumeste care au intrat deja in categoria cliseelor. Ex: "cate neveste ai...ai harem...faceti orgii cu totii la gramada?"

"da de ce nu bei si nu halesti porc,nu va lasa alahu vostru?...hahaha"...."bai astia isi bat nevestele si le tin ca sclave in casa...asai Ahmed?"..."profetul vostru e pedofil iar voi va rugati cu fundul in sus sa va mirosim noi basinile...ce-i cu chestia asta"..."de ce va tineti muierile imbracate ca ninja mai?"

 

Astea sunt chestii auzite de sotul meu nu fantasme.Dupa un timp mi-ar fierbe mie creierii in cap si nu sunt barbat arab cu nivelul la testateron ridicat.:lol:

Dar desigur mai intalnesti si zuze de oameni dusi cu pluta intratat incat numai daca rostesti cuvantul islam sunt gata sa-ti ia gatul.

 

Interesanta ultima ta afirmatie si spun asta pentru ca pana acum am auzit non musulmanii sa sustina exact contrariul,adica faptul ca arabii nu-si respecta femeile si le considera sclave.De aici si natura unor sfaturi date pe aici cand mai are cate-o fata nechibzuiala sa spuna ca vrea sa se marite cu un arab. Citit-am un mesaj ieri in care sfatul catre "nefericita" era "semneaza Sclava Isaura deacum incolo"

Iar faptul ca unii desconsidera o femeie care nu este araboaica sau musulmanca este datorita culturii in care au crescut si sunt obisnuiti cu anumite norme sociale.Bineinteles cand pleca la drum prin strainatatzuri ar trebui sa-si revizuiasca putin atitudinea fata de oameni care au alta cultura religie,obiceiuri si valori morale.Alora de care vorbesti tu,le recomand sa fie si ei toleranti si ingaduitori daca vor acelasi lucru in return.Altfel nu se poate.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu suntem toti asa, nu poti generaliza, poate te-ai lovit tu numai de astfel de specimene si de aia ai ramas cu o astfel de impresie. Da, probabil ca si eu mai zic de tigani (dar asta nu inseamna discriminare), cand ii vezi ca fura si cersesc, ca iti dau in cap si ne fac de ras prin strainatate, normal ca ne apuca dracii, dar sunt si tigani de caracter, destepti (chiar in fruntea statului :lol:) care isi recunosc mai mult sau mia putin etnia, tiganii sunt chiar mai sufletisti (unii) decat romanii. Si asa, sunt si romani rai si romani buni. Cat despre arabi, ca am deviat putin de la subiect... nu vad de ce sunt aratati cu degetul (eu personal), macar ei au harem legal si acceptat, pe cand multi romani, asa zisi crestini si bla bla bla, au o nevasta si nu stiu cate zeci de amante pe langa. Deci e mult mai condamnabil!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am murit de ras cu asta ... aici nu cred ca este intoleranta ci doar un roman mucalit :roll:

Pai nu stiai ca musulmancele sunt multi talentate? Cica asa ne merge vestea: facem copii ca pe banda rulanta,facem treburi deale casei,satisfacem pe pasha in dormitor,avem grija sa ne macheim cu atentie buzele umflate (de pumni...that iz) de care moare Angelina Jolie de invidie daca le vede si unele dintre noi avem chiar cate doo meserii:mumii egiptene si ninja. Este haloiin la noi every day.Astea da femei.Isi roade unghiile Hilary Clinton.:lol:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema, punctul tau dfe vedere este usor tendentios.Din cate stiu eu, in Europa, chiar si in Romania, femeile musulmane pot sa umble in portul "traditional" nestingherite. Daca se mai gaseste cate un destept sa comenteze, ignora-l.

Spune-mi insa in cate state arabe o femeie de alta credinta decat cea musulmana poate sa umble imbracata cum isi doreste?

Daca nu exista asa ceva, este ca si cum ai declara ca urasti doua feluri de oameni.Rasistii si negrii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si nu de putine ori anumite critici si stereotipuri sunt aplicate intregii natiuni sau etnii in cauza.De exemplu "indienii sunt asa...chinezii asa...negrii asa...la arabi e asa...musulmanii asa...etc"

 

oare nu chiar asta faci tu la adresa romanilor? si nu doar tu, si altii de pe forum care nu sunt 100% romani. Simti tu nevoia sa canti romanului "Desteapta-te romane"?

sau exista vreun topic asemanator pe forum la adresa musulmanilor si nu stiu eu?

 

eu cred ca persoanele de pe forum care te-au jignit pe tine vreodata sunt exceptii, nu cred ca au fost multe proportional cu nr de useri activi

Te intereseaza mentalitatea romanilor, ce gandeste unul sau altul sau faptele???

 

daca chiar si tu te consideri neindreptatita sau asuprita sau batjocorita sau nu stiu cum pe acest forum atunci ...

 

iti supun atentiei un articol despre cruce la gat vs vestminte musulmani

http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics...-her-cross.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spune-mi insa in cate state arabe o femeie de alta credinta decat cea musulmana poate sa umble imbracata cum isi doreste?

Daca nu exista asa ceva, este ca si cum ai declara ca urasti doua feluri de oameni.Rasistii si negrii.

Ce vrei sa spui?

Ai fost in vreo tara araba si nu ai putut sa te imbraci asa cum ti-ai dorit?

Eu nu am avut problema asta dar te rog sa ma crezi ca daca ma duceam in mijlocul metropolei in maiou si pantaloni scurti m-as fi simtit de-a dreptul...........nuda. Mi se pare de bun simt sa ti pe tine macar o pereche de pantaloni cu craci lunguti daca tot esti intr-o tara araba. Sunt tot felul de materiale, care te protejeaza si de soare si de caldura..............asa ca nu e o scuza ca la ei nu te poti imbraca asa cum doresti

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce vrei sa spui?

Ai fost in vreo tara araba si nu ai putut sa te imbraci asa cum ti-ai dorit?

Eu nu am avut problema asta dar te rog sa ma crezi ca daca ma duceam in mijlocul metropolei in maiou si pantaloni scurti m-as fi simtit de-a dreptul...........nuda. Mi se pare de bun simt sa ti pe tine macar o pereche de pantaloni cu craci lunguti daca tot esti intr-o tara araba. Sunt tot felul de materiale, care te protejeaza si de soare si de caldura..............asa ca nu e o scuza ca la ei nu te poti imbraca asa cum doresti

 

Ei vezi, aici este diferenta, tu din respect ai luat o pereche de nadragi mai lungi pe tine.Dar puteai sa alegi si un decolteu mento-pubian. Care ar fi fost consecintele?

In ce tara araba zici ca ai fost? Pentru ca nu toate sunt la fel de tolerante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×