Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu cred ca fiecare simptoma(si constipatia) are o cauza.Degeaba tratezi constipatia cu ceaiuri sai alte laxative,cauza ramane.Daca vrei sa scapi definitiv,scrie-mi si gasim o solutie.Am nevoie de cateva informatii in plus.

adresa mea este vitaguard@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru constipatie sunt recomandate semintele de in, in special dimineata cu iaurt :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru constipatie sunt recomandate semintele de in, in special dimineata cu iaurt :roll:

Pentru constipatie se recomanda detoxifierea organismului si refacerea florei intestinale,restul sunt doar retete incercate de anumite perosane la care au dat sau nu rezultate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai dragul meu, inul chiar are aceste proprietati de detoxifiere a organismului. Daca mergi la magazine naturiste si cauti de ex. Colonhelp o sa vezi ca printre altele are s seminte de in in compozitie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista un trament cu rezultate 100% pentru constipatie, dar e cam scump ce-i drept.

 

bea in fiecare dimineata 2 cani de apa plata pe stomacul gol, cu jumate de ora inainte de masa... si vezi dupa cateva zile daca mai ai problema.

dupa ce-ti trece constipatia cronica (cam in 7 zile) iti voi da contul meu iban sa-mi faci plata. (dar sa-mi spui si cate cani ai baut)

Editat de Darianna
scos link reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista un trament cu rezultate 100% pentru constipatie, dar e cam scump ce-i drept.

 

bea in fiecare dimineata 2 cani de apa plata pe stomacul gol, cu jumate de ora inainte de masa... si vezi dupa cateva zile daca mai ai problema.

dupa ce-ti trece constipatia cronica (cam in 7 zile) iti voi da contul meu iban sa-mi faci plata. (dar sa-mi spui si cate cani ai baut)

prietene bea tu apa cu sapun de la firma la care ii faci reclama si lasa oamenii sa aleaga sa traiasca linistiti,esti un rau al societatii,probabil din cauza frustrarilor,afacerea si produsele care le promovezi printr-o legatura de internet sunt la fel de josnice ca tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am o mare problema.de mic sunt constipat ,ma duc la vreo 3-4 zile si vac scaun tare.mai nou am incercat un ceai de musetel,a mers o perioada,apoi am incercat sa mananc alimente moi,tot tare ma duceam.implus cand eram mic si am fost internat doctorinta a spus ca am un stomac destul de mare...ce s afac,ce sa mai iau sa ma duc moale si zilnic(nu va mai spun ca am incercat si tranzactiv si n-a avut efect)

Iti recomand ceai de cicoare,anghinare,In si soc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

COLON HIDRO TERAPIA

 

 

Este o metoda alternativa de tratament ce restaureaza si mentine sanatatea colonului si implicit a intregului organism.

Obiceiurile moderne de alimentatie,produsele rafinate si procesate,lipsa unui aport optim de vegetale si apa,viata sedentara ,stresul isi pun amprenta asupra sanatatii si calitatii vietii. Toate acestea afecteaza in primul rind sistemul digestiv si consecutiv organele de excretie (rinichi,plamini,piele)si sistemul imunitar cu repercursiuni atit la nivel fizic cit si psihic.

Alimentele de origine animala,conservantii si aromele sintetice,produsele rafinate(faina alba,zaharul,etc),condimentele,alcoolul,medicamentele au un efect iritant asupra mucoasei intestinale generind, ca mijloc de protectie,producerea de mucus in exces.Acumulindu-se, acesta se solidifica si se transforma intr-o crusta aderenta la peretii colonului ce reduce diametrul acestuia avind ca rezultat o iritare si mai puternica,incetinirea tranzitului intestinal, constipatie, generarea de toxine ca rezultat al putrefactiei reziduurilor alimentare ce ramin un timp prea indelungat in colon,proliferarea microorganismelor patologice si a parazitilor si o absorbtie deficitara a nutrientilor din alimente.In mod normal pasajul alimentelor prin tubul digestiv ar trebui sa se produca in mai putin de 24h dar,din pacate,in conditiile actuale de viata s-a ajuns la 48-72h sau chiar mai mult.O functionare intestinala optima presupune ca numarul vizitelor la toaleta sa fie egal cu numarul meselor principale,acestea sa se produca fara efort sau durere si in mod spontan (fara stimulente de tipul cafea,tigari,laxative,etc).

Simptome si afectiuni determinate de acumularile toxice la nivelul colonului:

-tulburari digestive~constipatie,diaree,digestie lenta,distensie abdominala,flatulenta, inflamatii, ulceratii,colon spastic,disbioza,afectiuni hepatice,diverticulita,sindromul colonului iritabil

-parazitoze intestinale~viermi,bacterii,fungi(in special candida)

-tulburari metabolice si de excretie~imposibilitatea de a slabi oricit de multe si drastice diete ai tine sau imposibilitatea de a lua in greutate,sindrom de malabsorbtie, edeme,celulita(toxinele se acumuleaza in celulele grase, fortind organismul sa produca mai multe celule grase pentru a putea scoate excesul de toxine din circulatie,protejind astfel organele importante)

-probleme dermatologice~acnee,psoriazis,eczeme,cearcane,riduri,transpiratie excesiva sau urit mirositoare,imbatrinire precoce a pielii(pielea este cel mai mare organ de excretie,orice dezechilibru al unuia sau mai multor organe excretorii le forteaza pe celelalte sa ii suplineasca functiile)

-probleme osteo-articulare~artrita,reumatism,dureri

-oboseala cronica,nivele scazute de energie,somnolenta, iritabilitate,depresie, migrene

-afectiuni imunologice~astm,alergii,imunitate scazuta(raceli frecvente)

-scaderea capacitatii de concentrare, de memorare si a claritatii mentale

-tulburari circulatorii,toxemie

Daca aveti unul sau mai multe din simptomele enumerate mai sus colon hidroterapia este o solutie pentru dumneavoastra.

De asemenea, aceasta terapie este de un real folos persoanelor bolnave de cancer prin ajutorul dat organismului in eliminarea toxinelor rezultate din dezintegrarea tumorilor in cazul celor ce urmeaza un program metabolic de tratament sau a substantelor toxice utilizate in cadrul chimioterapiei.

O alta utilitate majora a acestei metode este ca mijloc de pregatire pentru interventii chirurgicale sau diferite metode de investigatie (colonoscopie,biopsii) asigurind un diagnostic mai precis si evitind starile de rau produse de ingestia diferitelor substante utilizate in mod curent.

Colon hidroterapia este o metoda blinda ce implica infuzia de apa purificata si dezinfectata in colon via rectum la o temperatura si presiune optima ce sint permanent monitorizate. Instrumentele ce intra in contact cu pacientul sint de unica folosinta eliminind orice posibilitate de contaminare.Intreaga procedura se realizeaza in sistem inchis ceea ce permite ca tot continutul intestinal sa fie transportat direct catre sistemul de evacuare fara nici un fel de miros dezagreabil sau alte situatii ce ar putea sa va lezeze sensibilitatea.

Procedura este complet nedureroasa si veti fi uimiti de eficacitatea ei inca din timpul sedintei dar mai ales dupa terminarea ei.

Beneficii:

- detoxifierea si curatarea colonului de reziduuri si paraziti

-tranzit normal,regulat,refacerea tonusului si formei normale a colonului

-stimularea si intarirea sistemului imunitar

-detoxifierea intregului organism

-prevenirea unor afectiuni digestive(hemoroizi,cancer,inflamatii,etc)

-stare generala de bine, cresterea energiei,claritatii mentale

-controlul apetitului si al greutatii, tratarea retentiei hidrice si a celulitei

Contraindicatii:

-hemoragii,inflamatii acute sau cancer la nivelul colonului,hemoroizi,aderente pelviene,fisuri sau fistule anale,hernie sau interventii chirurgicale abdominale recente,sarcina dupa luna a treia,tulburari cardiace severe,insuficienta renala severa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand ,ai grije ce mananci .Cam greu in zioa de azi

- care lapte cu tot felu de adaosuri de umplutura pentru a face cantitatea mai dolofana

- cand fac branza uni smecheri baga aracet ,faina etc. pentru a retine o cantitate mai mare de apa , zer ,in produsul finit .Ce credeti ca pateste cel care mananca ceva de genu .

- ferestete de cafea ,ciocolata .La unele persoane refuza organismu sa accepte

- cand cumperi carne ,cumpara produse care nu sant prelucrate ,tocate ,maruntite etc. au multe surprize-zurprize

- lacsative foloseste numai cand este cazul neaparat altfel intestinele devin cam lenese si risti sa devii dependent de acestea

- ceai de crusin merge ,atata timp cat folosesti numai cand este neaparat nevoe .Ulei de ricin gaseti la farmacie o lingurita este garantata .Sa fii pregatit ca are efect foarte rapid

 

Sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×