Sari la conținut
Forum Roportal
stud_in

Spiru Haret, aceasta metafora a invatamantului romanesc..

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mr, poti sa nu mai citesti printre randuri?

n-am zis ca sunt de vina studentii..sau angajatorii "capabili',ci SISTEMUL EDUCATIONAL!!!!!

n-am zis ca e sau nu un pas 'bun'

si inca ceva

eu stiam ca raul se starpeste de la radacina!

daca iei paduden ca sa-ti treaca durerea, asta inseamna ca ti-ai tratat si boala?

hmmm...toti suntem victime ale sistemului!vrei nu vrei, trebuie sa respecti sabloanele..ei..sablonul trebuie schimbat!

 

 

cat despre meritat, da!

eu am muncit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai 'oficializat' diplomele obtinute pe nemeritate, spunand ca nu asta e problema.

Tocmai asta este problema.

 

E ca si cand spui ca cineva a intrat la Spiru Haret pentru ca i se facuse rau de la caldura pe strada si aia i-au dat o diploma, dar nu e o problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ai 'oficializat' diplomele obtinute pe nemeritate, spunand ca nu asta e problema.

Tocmai asta este problema.

 

E ca si cand spui ca cineva a intrat la Spiru Haret pentru ca i se facuse rau de la caldura pe strada si aia i-au dat o diploma, dar nu e o problema.

Scartz!

Hai ca nu ai dreptate.

As fi inteles, si ai fi avuut dreptate atunci cand ar fi fost probleme privitor la organizarea si examinarea studentilor in cadrul examenului de licenta.

Atunci sa spui ca sunt luate nemeritat.

 

Diplome eliberate de, ...surpriza,.. Ministerul Invatamantului.

 

Dar ministra, se leaga de ceva tehnic, de forma nu de nuanta.

Este o diferenta enorma.

 

Ca si cand eu as refuza sa iti recoltez sange, pe motiv sa esti negru si nu alb.

De parca nu ar fi la fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Universitatea isi castiga prestigiul prin valorile pe care le cultiva, prin absolventi pregatiti.

Faptul ca statul este partas la diversiune nu este decat o circumstanta agravanta.

Editat de K0ntr0VerSy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-am oficializat nimic

bine mai..tu spui ca asta e problema in sist educational, dar de ce nu te intrebi de cine e cauzata?

de MENTALITATE!!!

eu spun ca mentalitatea e problema adevarata..asta e raul ce trebuie starpit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
n-am oficializat nimic

bine mai..tu spui ca asta e problema in sist educational, dar de ce nu te intrebi de cine e cauzata?

de MENTALITATE!!!

eu spun ca mentalitatea e problema adevarata..asta e raul ce trebuie starpit!

Esti haioasa.

Banuiesc ca neintentionat.

 

Tu blamezi mentalitatea romanului de a vrea sa aibe un doctorat, dar e in regula ca el se elibereaza nemeritat?

Adica nu e o chestie de capacitate, e o chestie de moralitate.

 

Daca tot intri la facultate fara examen de admitere si fara veleitati, nu mai are rost sa dam examene riguroase, sa te testam. Renunta tu singur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As fi inteles, si ai fi avuut dreptate atunci cand ar fi fost probleme privitor la organizarea si examinarea studentilor in cadrul examenului de licenta.

De unde esti tu asa sigur de cum decurg examenele de licenta? :)

Nu contest ca stii cum este situatia in Bucuresti... dar in restul centrelor?

 

Atunci sa spui ca sunt luate nemeritat.

Poate sa spuna acum, pentru ca asa este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Universitatea isi castiga prestigiul prin valorile pe care le cultiva, prin absolventi pregatiti.

Faptul ca statul este partas la diversiune nu este decat o circumstanta agravanta.

Asa, si ? :)

Este foarte corect.

Prestanta unei institutii de invatamant superior, consta in realizarile ulterioare ale fostilor studenti.

Si esti convins 100%, ca nici un absolvent de la, Spiru Haret, nu a ajuns, sau este vre-o somitate in vre-un domeniu ?

 

Pentru ca generalizarea, cu "fabrica de diplome", "caritas al invatamantului"- culmea, spusa de un membru marcant al politicii romanesti, in afara de faptul ca este insultatoare, este si o atitudine defetista.

 

Blamam niste persoane necunoscute, pentru ca au avut dorinta de a invata, si a ascede pe scara sociala, in speranta ca o vor duce mai bine ?!

Si asta pentru ca acolo au avut posibilitatea, prin facilitatile si sistemul de invatamant oferit, in tot timpul asta sub obladuirea vigilenta a ministerului de invatamant.

 

Inseamna ca suntem o tara de ignoranti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

interesanta concluzia la care ai ajuns Kontro:doh:

 

profa mea de fizica din liceu avea un obicei

cand cineva nu intelegea ceva, ii mai explica de cel mult doua ori!si stii de ce?

pentru ca nu toti pot intelege!

asa ca nu pretind sa intelegi ce 'am vorbit' eu acolo, dar pretind sa nu te mai grabesti sa concluzionezi!

gandeste de 10 ori si spune o data:D

Editat de za-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×