Sari la conținut
Forum Roportal
stud_in

Spiru Haret, aceasta metafora a invatamantului romanesc..

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Or conta diplomele alea in Ro,cu toate ca ma indoiesc,dar in lumea mare,nimeni nu da 2 bani pe ele.

In economia care produce, ai dreptate, nu da nimeni doi bani pe ele, dar o sa-i gasesti pe la primarie, prin invatamant, sau prin alte locuri unde nepriceperea lor o sa te afecteze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dicutam si noi la birou despre scandalul asta iar un coleg a zis ceva de genul: "vara asta nu ma duc in concediu...cred ca-mi ajunge timpul pentru a absolvi toate facultatile de la Spiru Haret" :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Blamam niste persoane necunoscute, pentru ca au avut dorinta de a invata, si a ascede pe scara sociala, in speranta ca o vor duce mai bine ?!

Si asta pentru ca acolo au avut posibilitatea, prin facilitatile si sistemul de invatamant oferit, in tot timpul asta sub obladuirea vigilenta a ministerului de invatamant.

 

Inseamna ca suntem o tara de ignoranti!

 

Suntem ignoranti daca punem problema asa , ce te mai miri ? Dimitrie Cantemir si multe alte facultati nu au nicio acreditare , dar scandalul este DOAR legat de USH.

 

Atat stim sa blamam si sa prindem din zbor stirile clamoroase si sa dezbatem...foarte doct. ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suntem ignoranti daca punem problema asa , ce te mai miri ? Dimitrie Cantemir si multe alte facultati nu au nicio acreditare , dar scandalul este DOAR legat de USH.

 

Atat stim sa blamam si sa prindem din zbor stirile clamoroase si sa dezbatem...foarte doct. ...

Aia e, ca nu ma mai mira nimic. :roll:

Intr-o tara ca a noastra, in care majoritatea jurnalistilor, au studii in domenii tehnice, ce m-ar mai putea mira ?!

Daca Politehnica, are vre-o legatura cu Jurnalismul, ce sa ne mai miram de etica lor profesionala.

 

Si fiindca tot ai adus vorba de, Cantemir, cei de acolo au 34 de specializari la masterat, care nu sunt nici macar avizate, nu si acreditate.

Mi-e mila de acei oameni, la ce probleme isi vor face, in sinea lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu de ce va agitati atata , Bondrea isi va plati "contributia" de partid, iar lucrurile vor intra pe fagas normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cred ca vor sa ii oblige si sa creasca taxele...

 

Universitatile (particulare) au autonomie prin Lege.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa, si ? :spiteful:

Este foarte corect.

Prestanta unei institutii de invatamant superior, consta in realizarile ulterioare ale fostilor studenti.

Si esti convins 100%, ca nici un absolvent de la, Spiru Haret, nu a ajuns, sau este vre-o somitate in vre-un domeniu ?

 

Blamam niste persoane necunoscute, pentru ca au avut dorinta de a invata, si a ascede pe scara sociala, in speranta ca o vor duce mai bine ?!

Si asta pentru ca acolo au avut posibilitatea, prin facilitatile si sistemul de invatamant oferit, in tot timpul asta sub obladuirea vigilenta a ministerului de invatamant.

 

Inseamna ca suntem o tara de ignoranti!

Dorinta de a invata si a ascede pe scara sociala nu prea se desfasoara pe aceeasi directie, in contextul asta ! :scare:

A mai fost o fata pe forum, care a zis ca a dat la URA fiindca e hartie igienica misto si sapun lichid la baie, printre altele...

 

Suntem ignoranti daca punem problema asa , ce te mai miri ? Dimitrie Cantemir si multe alte facultati nu au nicio acreditare , dar scandalul este DOAR legat de USH.

 

Atat stim sa blamam si sa prindem din zbor stirile clamoroase si sa dezbatem...foarte doct. ...

DC n-a ajuns inca la nivelul sa merite atentia vreunui scandal, mai are... :cheer:

Editat de R0t1n3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici nu mai putea sa surprinda pe nimeni faptul ca in sfarsit guvernul se sesizeaza si loveste in aceasta afacere de care auziseram cu totii..Spiru Haret, toata lumea stie pe cineva acolo, la master sau la ID, sau la zi, in orice caz, toata lumea stie nivelul studiilor de acolo. Ceea ce surprinde insa este faptul ca..ministrul Ecaterina Andronescu s-a incumetat sa inceapa aceasta lupta si ca presedintele, in schimb, ia partea asa-zisului invatamant "privat". Nu sunt un admirator al PSD si l-am votat pe Basescu dar este clar: Ecaterina Andronescu merita toata admiratia pentru ca s-a angajat intr-o lupta ce ar putea sa o coste mult iar presedintele ..merita dispretul pentru ca a luat partea cui nu trebuia, din interese, evident. Ar trebui ca cineva sa ii reaminteasca presedintelui ca el a propus pactul pentru educatie, ca el a criticat de atatea ori invatamantul si ca el a antrenat de atatea ori oamenii in reformarea educatiei...iar acum cand facem ceea ce trebuie, cand starpim raul din educatie, multi sar ca arsi...

Si Basescu si Geoana au spus ca nu vor ca diplomele absolventilor sa fie nule. Deci, ne atingem prin aceste pareri clar neavizate obiectivele educatiei? Este clar ca aceste obiective s-au pierdut din vedere in Romania. Obiectivele sunt inovatia, inventia, progresul. Cati absolventi de SH au fost implicati in rezultate inovatoare aici sau in alte tari? Eu cred ca nici unul. Pt ca SH scoate asa cum stim cu totii ... cu diploma. SH este un compromis al ideii romanesti de evolutie: o fabrica care da hartii universitare pentru bugetarii care trebuie sa ocupe un post conditionat de acele hartii. Un intreg sistem corupt, gresit, bazat pe nepotism, pe lipsa de evolutie, de sprijin al valorii. Ceea ce este mai dureros este ca multi romani au criticat-o pe Ecaterina Andronescu. Am strigat cu totii "Sa ii ardem pe corupti!!" dar coruptii suntem noi..

Live with this Romania!

 

Amice, daca vrei cu adevarat sa inveti si sa te perfectionezi intr-o directie anume, alegi orice universitate, fie si pe cea mai ieftina din tara daca nu iti permiti altfel. Cei care arata cu degetul in directia Spiru haret sunt, de obicei, aia care au multe de ascuns in alte directii! Despre mizeria (atat materiala cat si morala) din regiile facultatilor de la stat nu se mai plange nimeni? Despre ce fel de "carte" fac studentii de acolo intre doua iesiri in cluburi, trei orgii cu colegele de camin si cateva zeci de foi de mariana, nu se plange nimeni? Despre spagile care se cer fi ofera in caminele studentesti sub ochii ingaduitori ai rectorilor si decanilor de acolo nu mai caraie nimeni? Despre faptul ca zeci de mii de oameni au ales Spiru deoacere nu aveau bani sa mearga la stat, nu mai zice nimeni nimic? Despre neregulile din alte universitati particulare nu mai vorbeste nimeni? De ce daca esti student sau absolvent la o univ. particulara trebuie sa primesti automat stampila de copil de bani gata cand in realitate la Spiru - Drept platesti 400 euro/an in timp ce Dreptul la o alta facultate de stat costa 600? Despre faptul ca, nu de putine ori, locurile fara taxa sunt, in realitate, cele mai scumpe? De ce nu vedeti ca aceasta tentativa esuata profesional, pe nume Ecaterina Andronescu nu lupta impotriva coruptiei si a neregulilor din invatamant? Ea lupta doar impotriva Universitatii Spiru haret pt ca, probabil, extinderea acesteia a inceput sa deranjeze interesele unora. Voi nu vedeti ca aproape totul in Romania are culoare politica?

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×