Sari la conținut
Forum Roportal
stud_in

Spiru Haret, aceasta metafora a invatamantului romanesc..

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De unde esti tu asa sigur de cum decurg examenele de licenta? :doh:

Nu contest ca stii cum este situatia in Bucuresti... dar in restul centrelor?

A, si ministra stie, este ?

De unde ? :scare:

 

Si anul trecut, de ce nu s-a facut nimic, dar acum doi ani, dar acum trei ani ? :)

Sau poate ca nu existau asememea problebme, ce le inventeaza peste noapte.

 

Acuzatiile fara dovezi, se numesc supozitii.

Or asta se face acum. Se presupune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si anul trecut, de ce nu s-a facut nimic, dar acum doi ani, dar acum trei ani ? :scare:

Sau poate ca nu existau asememea problebme, ce le inventeaza peste noapte.

A, deci nu are asa mare importanta cat de competenti sunt absolventii (la discutia noastra ma refer).

 

Anul trecut era alt minister, nu era criza si nu urmau nici alegeri prezidentiale. :)

Si cred ca vor sa ii oblige si sa creasca taxele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si anul trecut, de ce nu s-a facut nimic, dar acum doi ani, dar acum trei ani ? :)

Sau poate ca nu existau asememea problebme, ce le inventeaza peste noapte.

 

Nu inventeaza nimeni nimic. Situatia a fost aceeasi mereu, insa anul asta e an electoral.

 

 

Si cred ca vor sa ii oblige si sa creasca taxele...

 

Asta cu siguranta. Ca doar taxele de la stat le depasesc cu mult pe cele de la particular acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A, deci nu are asa mare importanta cat de competenti sunt absolventii (la discutia noastra ma refer).

 

Anul trecut era alt minister, nu era criza si nu urmau nici alegeri prezidentiale. :)

Si cred ca vor sa ii oblige si sa creasca taxele...

Draga, notele reflecta cunostiintele. Asta intotdeuna indiferent de unitatea de invatamant, din Ro, sau alta tara.

Problema care o sesizeza ministerul este ca : nu erau acreditate centrele de ID si FR.

Si pe motivul acesta invalideaza si examenele de licenta.

 

E o chestie tehnica, si repet, una de forma nu de continut.

Ca mai apoi s-a amplificat scandalul din alte interese, asta este altceva.

Ministerul nu a contestat cunostiintele dobandite de studenti. Ci doar forma in care s-a facut acest lucru.

 

Statul de ce nu face cursuri ID ? A? :scare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga, notele reflecta cunostiintele.

 

:scare: Notele reflectau cunostintele.

 

Statul de ce nu face cursuri ID ? A? :)

 

:doh: Laur, tu pe ce lume traiesti?! Statul are ID si IFR!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
interesanta concluzia la care ai ajuns Kontro:doh:

 

profa mea de fizica din liceu avea un obicei

cand cineva nu intelegea ceva, ii mai explica de cel mult doua ori!si stii de ce?

pentru ca nu toti pot intelege!

asa ca nu pretind sa intelegi ce 'am vorbit' eu acolo, dar pretind sa nu te mai grabesti sa concluzionezi!

gandeste de 10 ori si spune o data:D

Nici macar nu e o concluzie de-a mea, vreun silogism.

Numai ca tu spui prostii si mai ai si complexe de superioritate.

 

Asa, si ? :)

Este foarte corect.

Prestanta unei institutii de invatamant superior, consta in realizarile ulterioare ale fostilor studenti.

Si esti convins 100%, ca nici un absolvent de la, Spiru Haret, nu a ajuns, sau este vre-o somitate in vre-un domeniu ?

Asta nu salveaza cele 90% diplome date nemeritat.

Nu pricepi, e clar.

Pentru ca generalizarea, cu "fabrica de diplome", "caritas al invatamantului"- culmea, spusa de un membru marcant al politicii romanesti, in afara de faptul ca este insultatoare, este si o atitudine defetista.

Insultator este faptul ca nulitati sunt gratulate cu atribute de 'jurist, inginer, economist'.

Daca tu consideri fufele absolvente de Drept niste 'realitati', te cam compatimesc.

Personal sunt satul si stupefiat de nulitati profesionale care sunt la a doua facultate si de incompetenti fara cunostinte minime.

Blamam niste persoane necunoscute, pentru ca au avut dorinta de a invata, si a ascede pe scara sociala, in speranta ca o vor duce mai bine ?!

Esti sub orice critica.

Au avut doar ambitia de a face o facultate, nu si ABILITATEA mentala.

Pentru ca e o chestie de vointa, nu de capacitate.

Inseamna ca suntem o tara de ignoranti!

Nu.

Suntem o tara de fakeri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca ai gandit de 10 ori ca sa zici "Numai ca tu spui prostii si mai ai si complexe de superioritate.',nu ma mai amuz..ai o problema..de mentalitate

 

si totusi,s-ar putea chiar sa stii mai multe despre mine decat stiu eu :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga, notele reflecta cunostiintele. Asta intotdeuna indiferent de unitatea de invatamant, din Ro, sau alta tara.

Am vrut sa inchei discutia despre corectitudinea desfasurarii examenelor de licenta, dar vad ca tu insisti.

La Spiru Haret examenele NU sunt corecte, sau cel putin, nu sunt corecte in toate centrele teritoriale.

Deci, notele nu reflecta cunostintele elevilor, ci sumele cu care au contribuit la bunastarea profesorilor.

Stiu ca asta se intampla in toate institutiile, fie ele de stat sau particulare, dar Spiru Haret este in frunte din punctul asta de vedere.

 

Problema care o sesizeza ministerul este ca : nu erau acreditate centrele de ID si FR.

Si pe motivul acesta invalideaza si examenele de licenta.

 

Ministerul nu a contestat cunostiintele dobandite de studenti. Ci doar forma in care s-a facut acest lucru.

Atat timp cat EA iese in fata si propune sustinerea unui examen de validare, sunt contestate si cunostintele studentilor.

 

Statul de ce nu face cursuri ID ? A? :)

Spune-i celui care te-a pacalit sa-ti dea banii inapoi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca ai gandit de 10 ori ca sa zici "Numai ca tu spui prostii si mai ai si complexe de superioritate.',nu ma mai amuz..ai o problema..de mentalitate

 

si totusi,s-ar putea chiar sa stii mai multe despre mine decat stiu eu :)

Pe mine nu ma intereseaza persoana ta si nimic despre tine.

Am comentat aberatiile pe care le-ai emanat.

Doar nu ai vrea un premiu "Zmeura de Aur"? Sau vreo diploma, ca sa fim in ton cu subiectul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atat timp cat EA iese in fata si propune sustinerea unui examen de validare, sunt contestate si cunostintele studentilor.

Ai dreptate. Nu are rost sa intru in polemici cu tine, si nici sa iti predau lectii de drept civill pentru a putea intelege.

 

Tine-o tot asa. Esti super !!! :o:

Spune-i celui care te-a pacalit sa-ti dea banii inapoi.

Nu ma aflu in nici o ipostaza de genul asta. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×