Sari la conținut
Forum Roportal
Valibibi

Ce parere aveti de Armata Salvarii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Concret, ce ati facut in Romania?

 

De exemplu, am ajutat in timpul inundatiilor, la Timisoara, Vadu Rosca, Radauti Prut cu mobila de bucatarie, haine, mancare, lucruri de igiena...

Avem programul spalatorie in Bucuresti si Iasi unde oamenii saraci pot veni pentru a-si spala hainele la masini de spalat. Am lucrat cu copiii din familii rrome. Am avut programe sanitare cu ei si cele de meditatii (scris, citit, mate).

Ajutam si noi cu ce putem, dar din pacate finantele pe care le avem aici sunt mici pentru ca oamenii se tem sa mai doneze dupa toate antecendente in tara in legatura cu fundatii, asociatii caritabile.

Dar speram cu timpul ca oamenii vor capata incredere in noi asa cum o fac oamenii din strainatate:)

 

pai sunt si atei care vor sa ajute..asta nu conteaza? ..atei chiar f buni la suflet.

si am inca o intrebare : cand dati ajutoarele familiilor sarace..etc..aici in romania..de unde le selectati?..CUM le selectati si cum le tineti evidenta?

 

Conteaza sa fie oameni in adevaratul sens al cuvantului! Este alegerea lor sa creada in Dumnezeu sau nu, normal ca am incerca sa le spunem ca DUmnezeu exista! Ar fi aiurea cand stim ca omul nu crede in existenta lui DUmnezeu, dar nu am obliga sau nu l-a bate la cap cu asta.

 

In legatura cu oamenii pe care ii ajutam... Colaboram cu primaria de multe ori. Dar cateodata oamenii vin la noi, auzind de la cineva de noi... mereu este diferit, n-as putea spune ca avem o singura sursa de unde selectam oamenii. POate sa fie si o babuta de pe strada care e vecina cu noi si stim ca nu o duce bine... deci, de la caz la caz

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am intrat recent pe un forum care a facut in toate felurile Armata Salvarii, dar habar nu au ce este ea cu adevarat. Voi ce stiti?

Biserici care dadeau ajutoare materiale, in loc sa se ocupe de cele spirituale.

 

Ecclesiast 2

 

26Căci El dă omului plăcut Lui

Editat de zexelica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noi avem o vorba prin Armata Salvarii: Daca omul are stomacul gol, el nu o sa te asculte cand ii vei spune despre Dumnezeu. Umple intai stomacul lui si apoi spune-i despre Dumnezeu... iar in ce priveste ajutor material.... daca omul este in mare nevoie.... si tu vii si ii spui ca Dumnezeu il iubeste si ca are grija de el... ce crezi ca va spune omul ala? De aceea inta demonstreaza ca prin tine Dumnezeu i-a venit in ajutor si omul te va crede cand ii vei spune ca Dumnezeu il iubeste si are grija de el... corect?
0

fals :salut: ''cauta mai intai imparatia cerurilor SI TOATE TI SE VOR DA PE DEASUPRA ''deci armata salvarii este SECTA si profita de neajunsurile materiale ale omului (ca diavolul) ca sa prinda prozeletismul lor - deci ce ai scris tu mai sus este tipic diavolesc :spiteful:

multa iubire

Editat de the_listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
noroc de sectele astea ca mai fac ceva pt oameni, ca in baza bisericii ortodoxe..... :spiteful:

faptul ca biserica ortodoxa nu isi face reclama asta nu arata decit smerenie ,,,, deci amarena daca nu stii mai bine taci :salut:

mult iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noi avem o vorba prin Armata Salvarii: Daca omul are stomacul gol, el nu o sa te asculte cand ii vei spune despre Dumnezeu. Umple intai stomacul lui si apoi spune-i despre Dumnezeu... iar in ce priveste ajutor material.... daca omul este in mare nevoie.... si tu vii si ii spui ca Dumnezeu il iubeste si ca are grija de el... ce crezi ca va spune omul ala? De aceea inta demonstreaza ca prin tine Dumnezeu i-a venit in ajutor si omul te va crede cand ii vei spune ca Dumnezeu il iubeste si are grija de el... corect?

Incorect. Mai bine ati citi Scriptura TOATA, nu numai pasajele care va convin. De HOMELESS-ul din Luca 16 ai citit?

 

Luca 16

 

20La uşa lui, zăcea un sărac, numit Lazăr, plin de bube.

 

21Şi dorea mult să se sature cu fărămiturile, cari cădeau de la masa bogatului; p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incorect. Mai bine ati citi Scriptura TOATA, nu numai pasajele care va convin. De HOMELESS-ul din Luca 16 ai citit?

 

Luca 16

 

20La uşa lui, zăcea un sărac, numit Lazăr, plin de bube.

 

21Şi dorea mult să se sature cu fărămiturile, cari cădeau de la masa bogatului; p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×