Sari la conținut
Forum Roportal
Valibibi

Ce parere aveti de Armata Salvarii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

daca e doar ce am auzit, eu am auzit ca sunt a ramura a protestantilor, originari din Marea Britanie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unora le place sa vorbeasca din auzite. Poate ar fi bine sa ne spui cum sta treaba, din punctul tau de vedere. Eu am auzit de ei, ca si asociatie caritabila, despre cult nu stiu nimic.

 

 

EVITATI SA MAI DATI PASAJE IN ENGLEZA, FARA A LE TRADUCE. CONTRAVINE REGULAMENTULUI.

 

Armata Salvarii este o miscare crestina internationala de binefacere, care lucreaza in 118 tari cu oamenii care sunt in cea mai mare nevoie.

In unele tari, aceasta predomina ca si organizatie caritabila iar in altele predomina mai mult ca biserica protestanta.

In Romania, Armata Salvarii si-a inceput activitatea acum 10 ani si se afla doar in 4 orase ale tarii - Bucuresti, Ploiesti, Iasi si Craiova. In fiecare oras Armata face ceva anume. De exemplu la Iasi, predomina lucrul social cu oamenii care stau la camine sociale, dar care de asemenea au programe duhovnicesti, cum ar fi Studiu Biblic sau Film crestin.

In Craiova se lucreaza mai mult cu copiii institutionalizati, etc.

Asa ca daca aveti de donat niste hainute sau incaltaminte sau orice altceva pentru a le distribui la cei nevoiasi, sunteti bineveniti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca suntem la religie, ce ne poti spune din punct de vedere religios? (in ce credeti, cum decurge un serviciu religios, etc)

Asta ca sa evitam aberatiile referitor la faptul ca ar fi o secta, dupa cum spuneai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avand in vedere ca suntem la religie, ce ne poti spune din punct de vedere religios? (in ce credeti, cum decurge un serviciu religios, etc)

Asta ca sa evitam aberatiile referitor la faptul ca ar fi o secta, dupa cum spuneai.

 

Credem ca si toti crestinii in Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Nu ne inchinam la sfinti precum si alte biserici protestante si neoprotestante. Avem uniforma:). Avem soldati si ofiteri.

Un Serviciu religios, sau cum ii spunem noi Serviciu Divin, include cantece de lauda lui DUmnezeu, Marturiile oamenilor (adica daca doreste cineva sa iasa si sa spuna cum Dumnezeu l-a ajutat sau poate vrea ca toti sa ne rugam pentru o problema anume), avem donatii, adica timpul in care strangem bani ca si la orice biserica pentru a sustine lucrarea Armatei Salvarii, atat material cat si spriritual. La sfarsit avem predica si timp de rugaciune personal.

Cam asta se face. Avem program pentru tineri, copii, femei, barbati. Avem clubul Bunicilor o data pe luna unde cantam cu ei romantele pe care le stiu ei, le cantam si cantece despre Dumnezeu. Avem un program pentru mame si copii, ajutam mamele din familii sarace cu lapte praf si cu pampersi, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

interesant.. ce fel de uniforme aveti?

Si o intrebare mai... :rot: La biserica mergeti in uniforma, sau doar cand faceti evanghelizare sau misiuni? In ce zile ale saptamanii va intalniti? In Romania este recunoscuta de ministerul cultelor? Cam cati membri numara, in toata tara?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca sunt offtopic Amareno..dar daca dadeam doar site-ul la sursa, era muult mai mult de citit.

Si crede-ma ca nu ma apuc sa traduc texte in engleza..exista totusi dictionarei chiar si complexe pt texte..dar daca eu dau copy paste la aceela..tre sa stau sa corectez si scuza-maa...nu mai usor dau altii copy paste asa?

Plus ca in Romania istoria lor nu prea se cunoaste..da-mi tu un site in care textul de genul se gaseste in limba romana..

Sincer, nu mi se pare ca aceasta regula e benefica pentru roportal.

 

ON : Valibibi ..de ce nu va rezumati in a ajuta pe oameni, fara a implica religia? App...un ortodox, etc..ar putea intra in gruparea voastra fara sa se converteasca?

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am vazut ca ai scris mult in engleza si am trecut peste :rot: Nu am avut chef sa citesc atata intr-o limba straina.

 

inapoi la subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiu ca sunt offtopic Amareno..dar daca dadeam doar site-ul la sursa, era muult mai mult de citit.

Si crede-ma ca nu ma apuc sa traduc texte in engleza..exista totusi dictionarei chiar si complexe pt texte..dar daca eu dau copy paste la aceela..tre sa stau sa corectez si scuza-maa...nu mai usor dau altii copy paste asa?

Plus ca in Romania istoria lor nu prea se cunoaste..da-mi tu un site in care textul de genul se gaseste in limba romana..

Sincer, nu mi se pare ca aceasta regula e benefica pentru roportal.

 

ON : Valibibi ..de ce nu va rezumati in a ajuta pe oameni, fara a implica religia? App...un ortodox, etc..ar putea intra in gruparea voastra fara sa se converteasca?

 

Poti colabora cu AS ca si voluntar fara sa te puna cineva sa te convertesti:) Asta e o decizie personala. Pentru noi, cel mai important lucru este ca omul sa fie credincios, dar din ce confesiune face parte nu conteaza. Poti sa fii catolic, baptist, ortodox, penticostal etc... conteaza sa ai o inima care vrea sa ajute pe oameni:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai sunt si atei care vor sa ajute..asta nu conteaza? ..atei chiar f buni la suflet.

si am inca o intrebare : cand dati ajutoarele familiilor sarace..etc..aici in romania..de unde le selectati?..CUM le selectati si cum le tineti evidenta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×