Sari la conținut
Forum Roportal
kingofyoursoul

Discutii libere despre pisici

Postări Recomandate

Am toti pisicii in casa sa nu se friga afara ca asfaltul scoate aburi la o picatura de apa daca arunc peste sa-l racoresc.   Am depasit un record de 120 de ani pe vremea asta.

 

Problema mare este ca nu vor sa inchid usa iar mie nu-mi convine cu ea deschisa la perete ca iese aerul rece pe care-l platesc scump!!!  s-a ridicat pretul de KW/h de 3 ori cel putin, asa-i vara mereu.   Am reusit pan-la urma sa le pacalesc si am inchis usa de afara, folosind o alta usa, unde nu ma vad ce am de gand sa fac.  N-au zis nimic de 2 zile de cand sintem sub alerta maxima de temperaturi extreme.   Nici mancare nu prea vor, dar e plin de par tot locul pe unde trec.   Le schimbam apa imediat cum se incalzeste.

Pana si clanta pe usa era fierbinte desi nu este in soare.   Sint si ei fara vlaga ca mine, se arunca pe faianta rece din baie si se intind acolo si se invartesc pana simt ca e noapte si se poate iesi din casa ca scade temperatura destul de mult pentru 4-5 ore.    Foarte grea viata au animalele in aceasta zona arida.

 

Unii-i incalta cu papuci cainii, pe ai mei ar fi imposibil de domesticat pana la pantofi.  

 

Niste grauri au adunat fructele doborite de un vant puternic din pomul de Ienupăr, boabe uscate si tari ... nu se vor ingrasa nici ei cu dieta asta organica!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi am avut 3 pasarele moarte in fara usei de intrare prins de pisicii mei inocenti despre care credeam ca-s mai lenesi pe vreme de calduta excesiva.

 

Rara scena ca le dam carne de pui crud, sotul le-a invatat cu naravul asta ca le place si le tine in viata!!!   De cateva zile insa au refuzat, am vazut din ce cauza.

 

Cred ca stiau ca s-au maturizat porumbeii la perfectie ... sincer n-as fi crezut ca vad scena de groaza dar am trimis sotul sa curete.  

 

Nici ei nu-si schimba naravurile ... :haha:   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De azi avem doar 2 pisici, n-am mai putut privi suferinta printesei noastre si sotul a avut de facut munca asta, l-a dus la doctor ca deja a putut s-o prinda ca nu s-a mai opus saraca.   Veterinarul i-a tinut o "scoala" ca era cazul, asta era lesinat, deja i se opreau rinichii din functie, l-am tinut cat am putut si in conditiile cele mai bune din puterile noastre.

Deja de 2 saptamani n-a mai mancat aproape nimic, s-a schimbat total, doctorul a spus ca n-a vazut din rasa asta asa o pisica batrina nici pe poze  si fara alte consultatii a spus imediat ca e oarba, si restul ce am observat si noi.   Cat de greu mi-a fost mie ca nu dormeam nopti ani in sir s-o alint, eu sufar mai usor dar el e spalat rau de tot, filmul de aseara l-a facut totusi sa rada cu pofta ca deja-mi faceam probleme.  Bolnav este si el dar inca nu stim rezultatele, dar urmeaza si pomeneste ca se duce dupa pisica ...

Am nevoie de planuri dar nu-mi reusesc niciodata.     

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pisicii fug de noi, nu vor nici mancare, sint speriati si nu se arata  ... e trist ca nu ne putem intelege.

N-am mai observat pana zi conditia asta, cand fiica s-a mutat din casa, miauau in camera ei goala ca erau mici si aveau acces, simteau si vedeau schimbarea.

Au mancare destula si apa proaspata dar sufera si ei desi o impingeau mereu spre exterior de langa mancare sau de ori unde pe cea bolnava.

 

Cand cea alba a fost in spital, la intoarcere se bucurau toti de revenirea acasa.   

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aseara au venit pisicii langa usa, dupa o pauza cam lunga si voiau mancare pe timpul lor.   Se ascundeau, dar noi le puneam in farfurii si ne retrageam sa manance in liniste fara frica.  Trec greu zilele sotului si voreste aiureli ce n-as fi imaginat.   Stau pe ganduri ca a pierdut si ultimul neuron sau ce urmeaza   :think:

A spus si la prietenii care n-au mai trecut pe aici din cauza asta, ca noi tinem pisici moarte in casa, in camere ... :gwerewolf: precis plangea cand le-a povestit despre alte pisici din trecut ca el le tine urnele cu cenusa in camera lui in ceva foarte etans, insa om normal la cap nu face nici din astea si precum el se exprima mereu ca noi in loc de eu, este crezut.

 

In conditii normale mai este o pisica pe lista de predare ca abia se mai misca, picioarele din spate sint afectate cumva si are o burta foarte mare desi nu mananca mult.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ceva vreme doar eu fac curat la nisipul motanului nostru, de cand viitoarea sotie este insarcinata, nu se mai atinge de acel loc... :D

 

Cica ar fi trebuit sa il dam, dar nu putem face asta... Este loc si de pisica si de copil, nu?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca este loc, animalele NU sunt obiecte pe care sa le arunci atunci cand apar si copiii in familie. 

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine zice ca ar trebui să îl dati? De ce sa îl dati? S-a învechit?

 

Am adoptat doi noi pisoi, iam cazat la mama. Deja ii fura mâncarea și au facut o pasiune din cataratul pe perdele.

Sunt frați și zapaciti. Dimineata unul ma "striga" să îl scot dintr-un sertar. :lol:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cica nu e bine pentru o viitoare mamica sa aibe contact cu pisica din cauza parului, apoi nu e bine pentru copil sa aibe o pisica prin preajma... D'astea.... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nici o treaba parul pisicii cu femeile insarcinate, singurul lucru de care trebuie sa se fereasca este litiera pisicii, in rest sunt basme. Cica nu e bine pentru copil sa aiba o pisica prin preajma...  >_<

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×