Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Zvonurile dinaintea plecarii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu am impresia ca Canada e cea mai plictisitoare tara din lume,locul unde nu se intampla mai nimic.nu prea am auzit stiri(negative),nimic despre politica .

imi inchipui ca toata lumea e sanatoasa,frumoasa ,nine-to-five ,dupa care se culca ,o iau de la capat si tot asa.

 

Din punctele astea de vedere ai dreptate.Nu prea se intampla nimic pe aici,de asa proportii sau senzatie incat sa fim prinsi macar din cand in cand de radarul agentiilor de presa internationale.Dar multe tari sunt asa.Nu stiu de cate ori in ultimii 12 ani am auzit ceva la stiri depre (fara exagerare) 3 sferturi din tarile de pe glob.

Nu toata lumea e sanatoasa (n-are cum sa fie asa) dar toata lumea beneficiaza de sistem sanitar universal,frumusetea e relevanta...tine de gustul omului,9-5 cam asa e dar avem asa multe holidays si long weekends mai ales vara incat se balanseaza bine munca cu timpul liber.

In rest nu e plictisitor deloc. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Una la mana de preferat era sa o toace carnea aia .... dar ma rog :o: :o:

Doi : Deci un gust nu cine stie ce :hi: .... carnea de hamburger - ca si carnea de mici - trebuie sa stea la rece cateva ore pentru a lua flavoarea ingredientelor :o:

 

 

Oh, boy!!! in zonele unde am crescut, traduceam din maghiara in romana totul daca ne exprimam in aceasta limba, asa si cu macinatul de carne ... tocat, in maghiara ar insemna maruntit cu satirul. Pireu de cartofi sau de orice la noi ... iar in alte parti piure, etc., ... precum romanii din zona numesc hurcă caltabosul, din maghiara hurka si aproape toate lucrurile au nume transformat din maghiara cu terminatie romaneasca.

 

In State hamburger-ul nu contine absolut nimic in afara de carne macinata in forma rotunjita si pus pe gratar sau plita fierbinte la fript, se mai pune pe el o greutate din fonta sa ramana flat. Se serveste (unde noi am fost) cu o chifla la fel extrem de proaspata din coca acrisoara, Sourdough, (kovaszos kenyer in maghiara) facut acolo in cuptor care se grileaza pe plita iar cu restul de garnitura clientii se servesc singur la un bufet de salata imensa si variata.

 

Carnea se vinde feliat pe fripuri si pretul este per pound/libra. Cine vrea, se va grila friptura ....

Focul/gratarul este in mijlocul localului cu aerisire profesionala ... si ard lemne din padurile locale.

Gustul aparte vine de la originea animalului cu ce a fost hranit si dupa taiere n-a fost injectat cu nimic, ci ramane acel gust de lapte proaspat de vaca.

Azi in toate supermarketurile carnea este injectata sa fie un rosu uniform!!!

Vita din care am mancat a crescut in spatele localului pe dealurile din fermele locale.

De sarbatori, ca avem mai mult timp, mergem afara din oras sa mancam ceva mai sanatos si gustos, intr-un local in stil cow-boy insa are si calamari pentru clientii mai sofisticati.

 

Nu e deloc Off Topic desi se pare.

 

Eu am auzit ca unii romani se fac ca nu mai stiu romaneste, cand intri cu ei in vorba... :o:

Dar uneori poate fi chiar adevarat !! :cry:

 

 

Eu am si vazut multi din acei romani :o: ... care abia au terminat liceul, s-au maritat cu tata mare sa ajunga in America si au si uitat TOTUL ... doar "itzOK" - "detzOK" si yes-yes-yes mai stiau sa spuna!!! intr-o conversatie.

(las' c-am inteles eu ce voiai sa zici insa eu nu apartin in acea categorie)

 

 

 

 

Nu prea se intampla nimic pe aici,de asa proportii sau senzatie incat sa fim prinsi macar din cand in cand de radarul agentiilor de presa internationale.

 

La noi s-a intimplat minunea :P am iesit din anonimat: - Drama in Familia Tyson ...

 

 

http://www.ziua.ro/display.php?id=253660&data=2009-05-27

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu cum o fi prin Europa dar eu personal pot spune cu mana pe inima ca aici chiar nu au gust (cele de la supermarket).Daca vrei fructa buna trebuie sa cumperi organic si multi nu isi permit.Sunt foarte scumpe.

Incepand de la portocale,piersici,cirese,caise,struguri,etc...pana la legume ca de exemplu rosiile nu au gustul pe care ar trebui sa-l aiba. Am cumparat ieri niste caise si erau asa acre si amare de nu mi-a venit sa cred. Piersicile sunt uscate inauntru fara zeama si nu sunt dulci deloc.Nici macar nu au miros de piersici.Portocalele la fel. Pepenii nu au nici un gust,capsunile la fel.Toate arata nemaipomenit in exterior dar ce folos. :o:

Poate alea erau pentru decor, stii tu, de tinut la misto in fructiera pe masa .:o:

 

cum e p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

auzisem ca sunt pasionati de fotbal...mda anglia,, e adevarat. colegii mei vorbesc inclusiv de echipe mici, locale aflate in liga a 3-a :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se spunea ca sunt mai inteligenti ca noi, si ca mult mai inventivi. Dar era doar un zvon! :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

interesanta reteta de mujdei

 

eu il fac cu smantana, nu cu iaurt. Iar patrunjel n-am pus niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
noi plecam azi, oare ce zvonuri se aud :spiteful:

Sa nu uiti sa iti iei o geaca in plus. Am auzit ca e destul de frig pe plantatiile alea de capsuni. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa cateva zile de tinut in frigider,toc patrunjel proaspat si pun in sticla aia cu mujdeiul.Amestec bine si am mujdei pentru vreo 2 luni.

 

 

Din curiozitate intreb, patrunjelul tocat cum se comporta in yaurt timp de 2 luni chiar si in frigider???

nu se strica sau capata un miros .... Asa reteta de mujdei n-am mai auzit sau vazut in Romania!

 

N-am stiut nimic despre olandezi ... vinetele nici aici nu sint bine folosite si majoritatea habar n-au ce se vinde in alimentari

incepand cu caseritele :lol2: se putrezesc gramada mare de atita udat sa arete proaspeti.

 

 

noi plecam azi, oare ce zvonuri se aud :spiteful:

 

 

Depinde unde plecati??? parca stiam ca esti deja plecat ....

 

 

Sa nu uiti sa iti iei o geaca in plus. Am auzit ca e destul de frig pe plantatiile alea de capsuni. 8)

 

 

Cum sa fie frig unde se cultiva capsuni??? timpurii ....

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×