Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Zvonurile dinaintea plecarii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deci tu locuiesti in strainatate? (Vezi natura topicului) Daca da, presupun ca in SUA (corecteaza-ma daca gresesc).

Mai destepti in nici un caz (parerea mea), ca depinde de la persoana la persoana, cat despre educatie..."Strainii" e un cuvant foarte vag, ca ar putea sa fie de oriunde, cum ar fi Canada (tara civilizata) sau Papua Noua Guinee (mai putin) - nu spun ca oamenii de acolo nu sunt educati, dar au o educatie diferita, nu mai spun ca acolo canibalismul a fost interzis abia acum 59 de ani). "Strainatatea" e vasta, adica orice tara in afara de Romania. Poate te-ai referit la Occident.

Nu, peste tot. Aud si citesc in fiecare zi... romanii sunt de kkt: sunt corupti, prosti, nesplalati, fura, isi dau in cap !! (banuiesc ca in Papua Noua Guinee nu exista coruptie :doh: : daca iti dau pe nevasta-mea o noapte, ma lasi sa o "pap" eu pe a ta... :cheer:)

so...

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma obsedeaza o curiozitate din vremuri ancestrale, de acum 20 de ani.

 

Se spunea ca atunci cand ajungi in 'Vest', te cazau intr-un lagar, ca sa te obisnuiesti cu 'libertatea' si sa nu innebunesti cand vezi acolo carucioarele de la supermarket sau 30 de feluri de tigari si nu doar 2.

Adica un soi de Purgatoriu.

 

Asadar, sa ne confirme/infirme domnii/doamnele care au fugit pe coate si genunchi in noroiul romano-maghiar sau cei care au practicat inotul in Dunare inaintea lui Petre Roman. Spre sarbi, binenteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

saharainul a auzit ca daca flutura pasaportul strain,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am auzit ca strainii sunt mai destepti decat noi si mai bine educati. :doh:

Mai destepti nu, mai educati da. :D

 

 

 

:)

taci 'reaq

Are dreptate, numai ca asta era in'90.

Si, s-au intamplat si cazuri de ticneala, pe motiv de "soc de societate" . :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai destepti nu, mai educati da. :D

 

 

 

 

Are dreptate, numai ca asta era in'90.

Si, s-au intamplat si cazuri de ticneala, pe motiv de "soc de societate" . :doh:

De aia sunt atatia ticniti plecati inainte de 90? :cheer:

hai mai Laur, las-o moale!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai destepti nu, mai educati da. :cheer:

Vrei sa spui mai evoluati probabil, intr-o societate care nu a batut 40 ani pasul pe loc ! :doh:

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Are dreptate, numai ca asta era in'90.

 

da, el e cu 19 ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Iti dai seama ca nici eu nu cred asa ceva, desi poate asa pare uneori, dar de acolo vin si am cunoscut multi oameni minunati chiar, dar m-au revoltat anumite comportamente sociale (ceea ce e normal). Insa, normal, si eu ma revolt cand aud generalizari de genul "toti romanii sunt hoti, cersetori, romancele plecate in strainatate se prostitueaza" si de-astea.... Ca am auzit destule (99% de la polonezi, care urasc romanii din nu stiu ce motiv).

Ai ca auzit peste tot strainii sunt mai elevati, sau locuiesti peste tot, ca nu m-am prins...

Daca e varianta a doua, si esti un traveller, am tot respectul pentru tine, in ciuda a tot ce ti-am zis pana acum.

Editat de WinoStonehead

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×