Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Zvonurile dinaintea plecarii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu m-am prins...:)

Naeema, Fitzroy face misto ca e in Italia. Nu-l baga in seama...

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu cum o fi prin Europa dar eu personal pot spune cu mana pe inima ca aici chiar nu au gust (cele de la supermarket).Daca vrei fructa buna trebuie sa cumperi organic si multi nu isi permit.Sunt foarte scumpe.

Incepand de la portocale,piersici,cirese,caise,struguri,etc...pana la legume ca de exemplu rosiile nu au gustul pe care ar trebui sa-l aiba. Am cumparat ieri niste caise si erau asa acre si amare de nu mi-a venit sa cred. Piersicile sunt uscate inauntru fara zeama si nu sunt dulci deloc.Nici macar nu au miros de piersici.Portocalele la fel. Pepenii nu au nici un gust,capsunile la fel.Toate arata nemaipomenit in exterior dar ce folos. :)

In europa este exact la fel (mai putin prin zonele romanesti unde se mai manaca sanatos pe la tara). Chiar si in europa de vest, tot pe la tara sunt fructe si legume mai bune, desi nu toate, deoarece deh, semintele... nu poti sa scoti Florin Piersic din spermatozoid de Jean Constantin :cheer: Si tot asa, multimea nu prea isi permite fructe care pe langa aspect sa mai fie si gustoase (sanatoase). Ma bucur ca observi, lumea nu prea mai vede in zilele noastre otravurile pe care le mananca. Poate totusi ne impotrivim intr-un fel sau altul Codexului si nemernicilor care ne otravesc sistematic. Astia urasc rasa umana, ca altfel nu vad cum ar putea unii sa coordoneze lumea pe directia asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu care credeam ca bananele, portocalele si kiwi sunt oarecum "universale"...

Strugurii si merele din Franta sunt de asemenea f gustoase.

 

astea sunt importate cam peste tot deci si in alte tari sunt ca in romania :P in general rosiile de sera sunt groaznice, fara gust si tari! daaaaar, alea mici, cherry tomatoes sunt ok :spiteful:

 

mi-am adus aminte ce nu-mi place: painea!! e groaznica

Editat de babs

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-am adus aminte ce nu-mi place: painea!! e groaznica

 

In Anglia chiar ca. Noroc ca-s franzelute si batoane frantuzesti la Waitrose si Sainsbury's :spiteful:

Uhm, la fel si cu carnatul englezesc. Yuckkk

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... mi-am adus aminte ca auzisem ca in occident fructele n-au gust...

 

Strugurii aia acri ... n-au gust DELOC!!!! - se gasesc in occident in pietze si fructe extrem de gustoase si culese in sezon dar costa enorm de scump. In Zurich se vindea 1 libra NU Kg, de capsuni sau ciresi organic cu 8-12 Franci si asta pe vremuri,

la fel am vazut si in Franta, Germania, Italia, Austria dar sint si la pret accesibil tot acolo doar nu zilnic se vinde ca in ROmania, dar se merge si la ferme dupa marfa selecta, atit in Europa cat si in Canada sau State.

In lunile de iarna au gust de apa toate fructele de vara si e normal ca sint culese la jumatate dezvoltat si tinute la rece!!!

Vai de mama lor de fructe dar tot se cumpara ... ati gustat portocale din Australia cu un canguru mic lipit pe ea???

Se vinde cam la $7/kg dar acea aroma nu te va parasi niciodata!!!!!! restul de portocale o sa ignori si urmeaza soiul ala din Turcia cu un "buric" pe ea ... de solul in care creste depinde toate alimentele.

Untul Elvetian e exterm de gustos din cauza ierburilor alpine pe care cresc vacii.

Piersicii de toamna din Utah sint renumiti si gustosi aparte de piersicii de vara din Georgia, s.a.m.d. ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Strugurii aia acri ... n-au gust DELOC!!!! - se gasesc in occident in pietze si fructe extrem de gustoase si culese in sezon dar costa enorm de scump.

De acord cu tine, daca esti Donald Trump, sunt dulci strugurii si in State ! Mai dai o raita prin Australia sau Florida dupa portocale, etc...:spiteful:

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In Anglia chiar ca. Noroc ca-s franzelute si batoane frantuzesti la Waitrose si Sainsbury's :D

Uhm, la fel si cu carnatul englezesc. Yuckkk

 

ohh the famous bangers... bangers with mash :spiteful: .. si acum imi amintesc de german market de asta iarna unde aveau bratwurst :P cred ca ma reprofilez pe mini ciabattas din tesco's. in aldi au paine de secara care imi place

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paine neagra gasiti la Trader Joe's pentru cine sta in USA. Paine neagra cu masline, foarte misto. Sau la John's un fel de paine neagra ruseasca, feliata, buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×