Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Zvonurile dinaintea plecarii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca e varianta a doua, si esti un traveller, am tot respectul pentru tine, in ciuda a tot ce ti-am zis pana acum.

Mai, pe mine nu ma deranjeaza ce zici tu despre mine (vita si alte alea :doh:)!! Eu am argumentat ideile tale, daca nu mi-au placut...

Mie mi-a aruncat una o bere in fata, asa ca i s-a parut ei ca nu-mi asum eu nu stiu ce pacate nationale (apropo de cat de frumos stiu sa se poarte unii "occidentali" :)) si ea s-a facut de ras in cercul acela, nu eu... Ceilalti chiar si-au inchipuit ca asa mi s-o intampla pe unde ma duc si m-am trezit cu multa "compasiune" in brate !!

Si mi s-a mai intamplat sa-mi caut o garsoniera si sa nu se prinda cineva ca sunt din est, sa-mi zica bine ca te-am nimerit, ca venise inainte un "fucking alien from East" !!" :cheer:

Daca eram asa intr-un extaz cu ce se intampla in Romania, logic ca nu plecam, dar nu-mi doresc respectul pe care mi-l "oferi" tu. Ar fi ok sa respecti un om pentru ceea ce este, nu pe unde calatoreste !! :D

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu-ti "ofer" nimic. Tu, ca persoana, imi displaci profund (din ce ai postat pana acum si din "vibes" pe care le simt venind din partea ta). Respect orice traveller in general, pentru c****le de a se risca, dar strict din punctul asta de vedere. Din ce ai postat, am multe motive sa imi fac o parere proasta. Si apropo, inca mai cred ca esti o clona a lui Fluff :cheer: . In fine, hai sa nu ne mai raspundem, ca oricum se termina prost...ok?

 

Lol, chiar esti o clona a lui Fluff... ma gandeam eu ca asemenea resentimente din partea unui user nou ar fi ciudate...in fine; n-am de gand sa-ti dau "raport". Hai sa ne ignoram reciproc in "blissfulness", cum s-ar spune.

Editat de WinoStonehead

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De aia sunt atatia ticniti plecati inainte de 90? :doh:

hai mai Laur, las-o moale!

Io stiu de ce or fi ticniti ? :cheer:

Dar iti spun asta fiindca am intalnit cazuri.

 

Iti dai seama ca nici eu nu cred asa ceva, desi poate asa pare uneori, dar de acolo vin si am cunoscut multi oameni minunati chiar, dar m-au revoltat anumite comportamente sociale (ceea ce e normal). Insa, normal, si eu ma revolt cand aud generalizari de genul "toti romanii sunt hoti, cersetori, romancele plecate in strainatate se prostitueaza" si de-astea.... Ca am auzit destule (99% de la polonezi, care urasc romanii din nu stiu ce motiv).

Nu se poate generaliza 100%, si depinde si de perioada de care vorbesti, dar iti pot spun eu ca este adevarat ce zic ei.

Eu mai niciodata nu spun ca sunt roman, in strainatate.

 

Singura data cand m-am simtit mandru, a fost cand m-am luat cu un italian, ce avea epitete de genul celor enumerate de tine, si caruia i-am raspuns ca NOI romanii, suntem singurii barbari de pe Columna lui Traian.

Si asta fiindca i-am batut de i-am snopit, pe ei ce aveau imperiu. :D

 

In rest..:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(din ce ai postat pana acum si din "vibes" pe care le simt venind din partea ta).

Asta cu vibes este iar o chestie care imi face placere... sa vad cum copiaza si vesticii tampenii din est, nu numai viceversa. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta cu vibes este iar o chestie care imi face placere... sa vad cum copiaza si vesticii tampenii din est, nu numai viceversa. :cheer:

 

Mai, ma bucur ca razi...altfel n-am stiut sa ma exprim...oricum, asta voiam sa fie un topic lipsit de rea credinta si de insulte, pe cat se poate. Asa ca vezi-ti de drum, te rog frumos. Daca te simti. Oricum, n-am de gand sa iti mai raspund, desi stiu ca am facut-o pana acum. Lasa oamenii sa se simta bine amintindu-si primele impresii, fara mizeriile tale, vrei...?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai, ma bucur ca razi...altfel n-am stiut sa ma exprim...oricum, asta voiam sa fie un topic lipsit de rea credinta si de insulte, pe cat se poate. Asa ca vezi-ti de drum, te rog frumos. Daca te simti. Oricum, n-am de gand sa iti mai raspund, desi stiu ca am facut-o pana acum. Lasa oamenii sa se simta bine amintindu-si primele impresii, fara mizeriile tale, vrei...?

Simte-te bine ! da, vreau...

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand eram pe terminate cu masteratul, la Budapesta, faculta a organizat un workshop obligatoriu de o ora intitulat Culture shock pentru cei care urma sa plecam la doctorat in vest (practic in state si-n Anglia). Mi s-a parut o chestie teribil de haioasa. Si cum faculta era internationala, inclusiv la nivel de studenti si profi (deci nu se putea pune problema lipsei de contact), a inceput un rus sa ne explice de produsele din vest si de faptul ca nu tre' sa cumparam tot ce e in vitrina. Asta in 2001. Adorabil :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere salbaticia noastra din perioada rafturilor goale, mie nu mi se pare deplasata ideea Purgatoriului.

 

I confess: eu m-am dus sa intreb clerk-ul daca pot sa ma plimb cu pantalonii prin mall, sa urc la alte etaje samd.

Iti dai seama ca s-a uitat stramb la mine. Duh.

 

Deci QED.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×