Sari la conținut
Forum Roportal
Dany29

Serial coreean

Postări Recomandate

.. tind sa cred ca hallyu va bate intr-o buna zi hollywood-ul .

Mai intii Bollywood va bate Hollywood, iar apoi Hallyu va bate Bollywood.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca sunt mai multi romani iubitori de k-pop decat k-drama sau movie . Am descoperit de curand un forum dedicat iubitorilor productiilor coreene . Cine vrea numele forumului sa ma contacteze .

 

Proiectul in curs este cel amintit mai sus .. Primul fan meeting k-pop si k-drama in Romania pe 1 august 2010 . Nu voi putea participa pentru ca nu imi permite timpul . Daca as fi fost in Romania as fi fost prezenta . Insa suport moral meeting-ul . Eu sper sa fie un succes . In Coreea de sud s-a publicat deja un articol legat de pasiunea romanilor pentru dramele si muzica lor .

Sunt foarte documentata si nu am cu cine povesti aici .. Regret mult .

 

Mi-ar fi placut sa am pe acest forum cu cine impartasi pasiunea aceasta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna...sunt noua pe aici...si vreau sa spun ca pur si simplu ador serialele asiatice: coreene, taiwaneze etc.

majoritatea rad de mine cand le spun ca imi plac... dar nu prea am de ce sa ii ascult...

m.am uitat la DEVIL BESIDE YOU, pe youtube si pot sa spun ca m.a fascinat complet...n.am dormit 18 de ore (nu exagerez) pt ca m.am uitat l el ... as vrea sa il urmaresc iar, iar si iar...

am descoperit pe acest forum ca nu sunt singura care iubeste filmele si serialele asiatice, deci pot sa spun ca nu sunt o "ciudata"(asa cum imi zic majoritatea cunostintelor..).

acum vreau sa ma uit la WHY WHY LOVE pt ca joaca Rainie Yang si Mike He :doh:...din cate am citit pe aici, este un serial reusit...sper sa fie la fel de captivant ca si DEVIL BESIDE YOU...

daca se poate, v.as ruga sa imi dati si mie niste titluri de seriale coreene romantice...daca se poate,...va multumesc :( :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Dany29, chiar as fi curioasa sa stiu de unde au auzit cei din Corea despre pasiunea romanilor pentru filmele si muzica lor ( pentru ca doar de un an si ceva cei de la TVR1 cumpara drame de la ei, si ale prea putine, iar in Romania nu suntem inca atat de multi cei care urmarim acest gen de filme).

 

De ce cred ei ca ne atrag productiile lor si ce stiu ei depre tara noastra ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dya - uite , este un tip Brian in Bucuresti care e korean si el a trimis unui ziar korean un articol despre pasiunea romanilor iar ei s-au arata impresionati si interesati . De aceea prin intermediul unui forum romanesc ( dedicat unei formatii de la ei ) am auzit sa putem trimite mesaje pentru un nou articol .. si am facut-o .. iar in August ( vezi in posturile de mai sus ) va fi o intalnire cu fanii k-pop si k-drama la Bucuresti .. din cate am auzit , ambasada koreana a avut intentia de a sponsoriza evenimentul .. dar pana acum echipa organizatoare nu a lucrat in echipa ( romanii chiar nu stiu asta ? ) si am parut niste neseriosi in ochii lor .. ramane de vazut ce va iesi .. stiti de ce se intampla asta ? Tocmai pentru ca romanul e conservator .. multi ii privesc de sus .. ca superioritate si asta din nou , nu e vina lor .. pentru ca efectiv e nestiinta .. nu ii cunosti nu sti .

Ceea ce incerc eu sa fac aici pe forum ar fi trebuit de mult sa trezeasca interes .. dar nu o face . Nu in masura in care m-am asteptat .. bine ca nici nu e oblogatoriu sa se intample asta . Dar revin , oamenii nu stiu .. nu inteleg atunci despre ce vb eu aici ..

 

Rihannika - nu esti ciudata . Nu sunt ciudata . Punct . Iti voi face niste recomandari dar maine .. acum e deja tarziu .

 

Site-ul meu e insa un prim pas :

http://danylor.multiply.com/

 

Vei gasi aici o multime de recomandari . Atentie la spoilere ..

 

Am vazut why why love si e tare dragut .. devil beside you a fost deasemenea dragut .. dar raman fana k-drama music si movie .. pentru totdeauna .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna...sunt noua pe aici...si vreau sa spun ca pur si simplu ador serialele asiatice: coreene, taiwaneze etc.

majoritatea rad de mine cand le spun ca imi plac... dar nu prea am de ce sa ii ascult...

am descoperit pe acest forum ca nu sunt singura care iubeste filmele si serialele asiatice, deci pot sa spun ca nu sunt o "ciudata"

e de vis :P cum spunea dany29 mai devreme"cand patrunzi in lumea aceea ori iti place de mori ori iti doresti sa nu mai calci niciodata acolo" totul e plin de culoare si mereu te binedispune. Cel putin asta transmit prin productiile lor. Din pacate sunt multi care critica doar de dragul de a o face iar noi suntem considerati ciudati sau obsedati...de multe ori auzim: ce iti plac "chinezii"aia? "rasa galbena"...etc.(totul se rezuma la chinezi)...dar cum spui si tu ce motive avem sa ii ascultam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ceea ce incerc eu sa fac aici pe forum ar fi trebuit de mult sa trezeasca interes .. dar nu o face . Nu in masura in care m-am asteptat .. bine ca nici nu e oblogatoriu sa se intample asta . Dar revin , oamenii nu stiu .. nu inteleg atunci despre ce vb eu aici ..

 

 

Poate ca peste cativa ani mai multi romani vor viziona mai mult serialele asiatice . Eu am observat ca de cand TVR-ul difuzeaza drame coreene mai multi romani sunt interesati de filmele si cultura lor. Daca televiziunea romana nu se implica in asta sunt putine sanse sa se afle despre acest gen de filme ( la fel cum sa intamplat cu mine, care le-am descoperit intamplator pe youtube). Daca cei de la TV nu se implica , lumea nu prea are de unde sa afle de ele. Mi-ar fi placut daca ei ar fi difuzat drame din mai multe genuri, nu doar cel istoric, pentru ca ar fi avut de unde alege.

 

Iar referitor la evenimentul din august ( pacat ca stau atat de departe de Bucuresti, tocmai in celalalt colt de tara) chiar sunt curioasa ce va iesi. Sper ca vor posta pe net momente din desfaurarea lui...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca peste cativa ani mai multi romani vor viziona mai mult serialele asiatice . Eu am observat ca de cand TVR-ul difuzeaza drame coreene mai multi romani sunt interesati de filmele si cultura lor. Daca televiziunea romana nu se implica in asta sunt putine sanse sa se afle despre acest gen de filme ( la fel cum sa intamplat cu mine, care le-am descoperit intamplator pe youtube). Daca cei de la TV nu se implica , lumea nu prea are de unde sa afle de ele. Mi-ar fi placut daca ei ar fi difuzat drame din mai multe genuri, nu doar cel istoric, pentru ca ar fi avut de unde alege.

 

Iar referitor la evenimentul din august ( pacat ca stau atat de departe de Bucuresti, tocmai in celalalt colt de tara) chiar sunt curioasa ce va iesi. Sper ca vor posta pe net momente din desfaurarea lui...

 

 

Voi da eu detalii . dupa desfasurare . Sa vedem insa daca va exista spirit de echipa pentru realizare ... intai de toate ..

TVR , ziceam ca face o treaba frumoasa . Dar dupa ce a dat spre gustare un deliciu .. ce a facut ? Sa dai in reluare un serial cand difuzarea celor 3 a ridicat audienta , e prostie . Ramane de vazut ce va urma . Am inteles ca au cumparat si un serial chinezesc . E bun .. dar nu trebuia sa faca asta .. daca ar fi incercat sa cumpere Lovers , pentru ca am vazut pe canal ca multi au cerut serialul .. ar fi incantat multe inimi si ar fi ( cel putin ) dublat audienta . Asta se intampla la fel si cu cultura lor .. nu stiu romanii .. cand spui Korea , ce isi imagineaza oare ? Daca spun cuiva ca vreau sa merg in Korea .. imi va spune ca sunt nebuna cand sunt atatea locuri minunate in lume de vazut .. dar .. cum a patit sotul meu .. cand i-am aratat poze si clipuri de prezentare .. a ramas masca .. ( vezi forumul Diaspora - topicul Viata in coreea de sud ) ..

 

LOVERS

 

lovers2006castsxd4.jpg

 

Lee Seo Jin as "Ha Kang Jae"

Kim Jung Eun as "Yoon Mi Jo"

Jung Chan as "Kang Sae Yeon"

Kim Kyu Ri as "Park Yu Jin"

 

 

Serial sud corean 2006 . Episoade : 20 Disponibil cu subtitrare in engleza .

 

MV You Tube :

 

ONLY YOU by enyla08

 

 

Soundtrack fan made vid by nadinepotteradikz

 

 

BTS (behind the scene )

Protagonistii principali , Lee Seo Jin si Kim Jung Eun au inceput o relatie de iubire pe platourile de filmare . Frumoasa lor poveste a luat sfarsit doi ani mai tarziu din cauza mamei lui care a intervenit intre ei . Amandoi au suferit cumplit . Nu cunosc detalii .

 

Lovers e un serial de mare succes care te va tine cu emotii si te va lasa cu impresii incredibile despre viata si relatii de cuplu .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BAD GUY - UN BAIAT RAU

 

ATENTIE : DISPONIBIL CU SUBTITRARE IN LB ROMANA

 

Bad_Guy_SBS_Korean_Drama_2010_3996_.jpg

 

Nota : recent in echipa viikii.com care se ocupa de subtitrari a aparut un domn care se ofera voluntar pentru a traduce in lb romana seriale si filme coreene . Datorita lui puteti acum viziona Bad Guy cu sub in romana . Va puteti chiar voi oferi voluntari pentru a ajuta echipa care depune un efort imens . Acest anunt e valabil pentru cei care au timp liber la dispozitie si cunosc lb engleza . Trducerile se efectueaza din engleza in romana .

 

Sud Coreea prezinta acest serial intr-un total de 20 episoade. ( sunt disponibile primele 5 , avand in vedere ca este o productie 2010 ) .

 

Vizioneaza aici :

http://www.mysoju.com/bad-guy/

Ori :

http://www.filmul-asiatic.com/category/seriale/bad-guy/

 

Surpriza pentru iubitorii seriei Secrete la palat . Citeste articolul de mai jos :

Asiacinefil

 

TRAILER :

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
TVR , ziceam ca face o treaba frumoasa . Dar dupa ce a dat spre gustare un deliciu .. ce a facut ? Sa dai in reluare un serial cand difuzarea celor 3 a ridicat audienta , e prostie . Ramane de vazut ce va urma . Am inteles ca au cumparat si un serial chinezesc . E bun .. dar nu trebuia sa faca asta .. daca ar fi incercat sa cumpere Lovers , pentru ca am vazut pe canal ca multi au cerut serialul .. ar fi incantat multe inimi si ar fi ( cel putin ) dublat audienta . Asta se intampla la fel si cu cultura lor .. nu stiu romanii .. cand spui Korea , ce isi imagineaza oare ? Daca spun cuiva ca vreau sa merg in Korea .. imi va spune ca sunt nebuna cand sunt atatea locuri minunate in lume de vazut .. dar .. cum a patit sotul meu .. cand i-am aratat poze si clipuri de prezentare .. a ramas masca .. ( vezi forumul Diaspora - topicul Viata in coreea de sud ) ..

 

 

Da, si mie mi-ar fi placut sa difuzeze un serial in care actiunea se intampla in zilele noastre ( nu spun ca cele istorice nu sunt frumoase si interesante, dar era bine venita o drama care prezinta Corea in timpuri moderne). Dar se pare ca TVR-ul nu cumpara decat seriale care au de la 50 de episoade in sus ( pacat, pentru ca sunt o multime de drame frumoase de numai 16, 20. 24 episoade...). Sunt curioasa cum va fi urmatorul serial care va rula la tv... n-am mai urmarit pana acum nici un serial chinezesc....

 

 

Si referitor la ceea ce ai spus ca stiu romanii despre coreeni ... unii nu stiu chiar nimic iar pentu altii sunt totuna cu chinezii . Imi amintesc ca o colega zicea ca mama ei urmareste un serial cu chinezi la TVR1... ( se referea la Secretele de la palat :mda: ) . Cei care nu cunosc multe despre populatia Asiei, coreenii , chinezii , japonezii , taiwanezii , adica toti cei ce au ochii oblici , ii considera pe toti la fel ( desi sunt atat de diferiti ca limba , cultura , obiceiuri ...). Va mai trece timp pana cand numarul celor interesati de acest continent va creste...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×