Sari la conținut
Forum Roportal
Dany29

Serial coreean

Postări Recomandate

Nu ma pot uita saptamana viitoare,si apoi e cumplit sa te uiti la genul acesta de seriale, atat de diferite de cele americane prin actiunea lor atat de complexa, deloc diluata ( n-am vazut pana acum vreun episod in care sa se bata apa in piua si sa se traga firul povestii, doar pentru a scoate numarul de episoade) in general si deloc diluata de pupaturi si alte amoreli ( de fapt in Regatul Vanturilor am vazut si eu primul pupic intr-un serial korean ) pe daiboj. Eu am facut eforturi :cry: azi-noapte sa vad zece episoade din filmul de la TVR ( desi sunt 99% sigura ca ei au impartit un episod in doua, ca sa poata baga publicitate intre, deci m-am uitat, de fapt, la 5 episoade asa cum au fost montate ele). Adica mi se pare ca trebuie savurata actiunea pe indelete - in mod normal ma uit la maxim trei episoade pe zi. Cea mai mare crima trebuie sa fie insa ca sa incepi sa urmaresti un serial si acesta sa fie "eliminat" de pe site inainte sa-l termini de vazut.:cry:

Chiar, daca stie cineva vreun site pe unde este pus serialul nou de la TVR ( Legendele Palatului - Negustorul Lim Sang-ok), va rog sa-mi dati si mie de veste. Eu am cautat si nu am gasit, si tare mi-e teama ca maica-mii i se va acri sa-mi inregistreze episoadele de saptamana urmatoare. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai s-a terminat săptămâna trecută Vineri, serialul "Negustorul Lim Sang-ok", unul care mi-a plăcut mult. Ca din majoritatea serialelor coreene istorice, şi din acesta s-a putut învăţa ceva. Pentru cei care sunt afacerişti, sau vor să devină, să ia exemplul negustorului Lim: "În orice afacere, pentru a avea succes, prima dată trebuie să câştigi oameni, şi abia apoi bani !"

 

Acel serial s-a terminat, şi, azi seara am fost curios să văd ce începe. Mi-a venit să râd: azi pe TVR 1 a început nici mai mult nici mai puţin decât..."Tărâmul dintre vânturi " (Land of wind) ! Probabil că mulţi nu intră în rezonanţă cu acest titlu, însă când spun că acest film e "Regatul vânturilor" (The kingdom of the winds), imediat cei care l-au văzut online, printre care mă număr şi eu, ştiu despre ce e vorba. E urmarea Prinţului Jumong !

 

Cine nu l-a văzut, să-l urmărească !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

primul serial corean pe care l-am vazut a fost Giuvaierul Palatului :lol: - mi-a placut atat de mult atmosfera, costumele, povestea impletita cu traditia si istoria acelei tari incat am inceput apoi sa caut tot felul de date pe net despre Coreea si istoria ei -asta se intampla ceva vreme buna in urma cand a fost difuzat la tv, apoi am mai vazut si altele dar ca acela parca nu m-a mai impresionat niciunul mai ales ca mi se pare ca in ultima vreme parca este invazie de ele pe mai multe canale si la diverse ore -_-

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu m-a mai impresionat niciunul mai ales ca mi se pare ca in ultima vreme parca este invazie de ele pe mai multe canale si la diverse ore -_-

 

 

Mie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ieri dimineaţă, întâmplător mă uitam la un televizor, şi am văzut că pe TVR 1, dimineaţa de la ora 9:10, se dă în reluare nici mai mult nici mai puţin decât...Prinţul Jumong, pe care eu îl consider cel mai bun film văzut de mine vreodată, prin prisma inteligenţei personajelor. Ieri a fost episodul al şaselea, iar astăzi, evident, al şaptelea. Cine are vreme, să-l urmărească acum cât încă e la început..deoarece serialul are 81 de episoade.

 

Şi tot pe TVR 1, a început de puţină vreme, dar seara de la orele 17:40, un alt serial - Gyebaek - care, din ceea ce am observat, îmi place, pentru că se asemănă foarte mult cu filmul "Prinţul Jumong". Mulţi dintre actori sunt aceiaşi, însă în roluri diferite. Ba chiar şi regizorul ambelor seriale e acelaşi: Kim Geun-hong. De exemplu, mama prinţului Jumong din filmul cu acelaşi nume, e un personaj bun, în vreme ce în serialul "Gyebaek" e regină, şi e un personaj rău.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In curand vom vedea si cele mai bune drame istorice coreene din 2011 si 2012, " King Gwanggaeto The Great" si "God of war".In curand este relativ,deoarece momentan se difuzeaza pe KBS in Koreea.

 

Generalul Gyebaek este un personaj istoric real,un "zeu al razboiului" in istoria regatelor coreene, fiind si fondatorul stilului gyebaek din artele martiale coreene, taekwondo.Este echivalentul regelui Leonidas al Spartei,pastrand proportiile legendei.A rezistat cu doar 5000 de soldati,unei armate imense a celor din Shila aliati cu chinezii Tang.In cele din urma dupa cum stim Baekje a fost cucerit,Goguryeo a urmat, insa marele general din Baekje a devenit legenda.

 

Mie imi place si Dae Jo Yeong,povestea unui alt general erou, al Goguryeo de data aceasta,ajuns din sclav, rege al Balhae ,regat pe care l-a construit practic din ruinele Goguryeo, spre disperarea chinezilor care nu cred ca au scapat nici in ziua de azi, de obsesia sturzului cu trei picioare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Generalul Gyebaek este un personaj istoric real

Îmi place filmul, pentru că e inteligent. Aduc în discuţie o acţiune deşteaptă care s-a întâmplat până acum în acest serial: doi aliaţi mimează o ceartă între ei, pentru a vedea dacă au duşmani, şi cine sunt aceştia. Duşmanii "profită" de falsa ceartă între aliaţi, care cred că le-au slăbit forţele, şi atacă. Însă, tocmai acest atac îi descoperă că ei sunt duşmanii celor doi aliaţi care au mimat cearta.

 

Mi-a plăcut înteligenţa acestei scene, pentru că are la bază psihologia instinctuală a omului, care nu poate rezista de a-i ataca pe duşmanii care înainte erau prieteni, dar s-au certat. Nu degeaba regizorul lui Gyebaek e şi regizorul Prinţului Jumong, care, cum spuneam mai sus, poate fi urmărit pe TVR 1, dimineaţa de la 9:10. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Generalul Gyebaek este un personaj istoric real....

 

 

eu le-am cam incurcat - am vazut printul Jumong apoi a mai fost o continuare ceva cu Regatul vanturilor si unele din personaje din Gyebaek au legatura cu cel 2 dinainte si am pierdut firul sau pur si simplu se repeta actorii care au jucat in aceste seriale :doh:

Gyebaek imi place mult dar tot incerc sa fac legatura cu ce am vazut inainte. pot gasi pe undeva ceva despre evenimentele din seriale care sa ma lamureasca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pot gasi pe undeva ceva despre evenimentele din seriale care sa ma lamureasca?

Nu ! Dacă ai văzut "Prinţul Jumong", ce are 81 de episoade, apoi continuarea, "Regatul v

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×