Sari la conținut
Forum Roportal
Dany29

Serial coreean

Postări Recomandate

Buna! :) A trecut ceva timp de cand nu am mai intrat pe forum, insa v-am citit postarile. Ma bucur sa vad ca sunt persoane carora le-a placut Jumong la fel de mult cum mi.a placut si mie. :) ...

Din cauza scolii nu prea am mai urmarit multe seriale, insa mi.am gasit ceva timp pt cateva :-"... Am terminat SECRET GARDEN...si..ce pot sa zic.. m-a lasat ``cu gura cascata`` :"> ... Iti multumesc foarte mult, Dany29, pentru recomandare :). Ma bucur ca iti impartasesti parerile despre serialele pe care le.ai urmarit :D.

 

De asemenea am terminat de vazut si PLAYFUL KISS [i s.a facut atat de multa `reclama` incat nu puteam sa nu il urmaresc si eu :"> ]... ce am realizat :-? : seamana povestea foarte mult cu It Started With A Kiss [s.ar putea sa ma insel...ISWAK e varianta taiwaneza a Playful Kiss ? :-?]. Il recomand cu placere tuturor celor care le plac povestile ce au legatura cu prima dragoste. :)

 

Dupa ce am terminat SECRET GARDEN [si m.am `documentat` putin in legatura cu Hyun Bin :-"]..am zis sa imi descarc si WORLDS WITHIN (THE WORLD THAT THEY LIVE IN). Ce ziceti? Merita vazut?

Dany29, daca l.ai vazut, te rog lasa un post cu parerea ta despre el :). Multumesc anticipat. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ar fi să compari acest serial cu "Prinţul Jumong" sau cu "The Kingdom of the winds", cu care dintre acestea două se aseamănă mai mult ? Mă refer la concentraţia de inteligenţă a personajelor. Te întreb asta pentru că n-am văzut acest serial, şi vreau să ştiu dacă merită să-l urmăresc sau nu.

 

Şi sper să răspunzi cât mai repede, să nu fie scos şi ăsta de pe YouTube, pentru că, prinţul Jumong a fost scos. :(

In mod sigur este mai aproape de "Printul Jumong".Ba chiar unele personaje sunt inca mai complexe decat in Jumong.Dimensiunea epica,istorica si martirica nu este aceiasi ,insa eu cred ca am sesizat o compensatie in trairi sufletesti mai intense.Personajul Yoom Moon al lui Song ,este incredibil atat ca interpretare cat si in ce priveste conceptia scenaristilor.Impletirea aceea veridica de trasaturi negative si pozitive,fapte rele si fapte bune,in acelasi personaj, este peste ceea ce a aratat "Printul Jumong" si nu este singurul personaj gandit asa.

Daca ar fi sa raspund,care dintre seriale este mai bun,nu stiu ce sa zic."Printul Jumong"a fost primul pe care l-am vazut si a ridicat o stacheta.Acum este mai greu sa ma surprinda ceva.Inceputul serialului "Emperor of the sea" este putin mai greoi ,dar recupereaza totul pe parcurs.

Merita urmarit cu siguranta. De fapt lista de premii obtinuta de serial este comparabila cu ceea ce a obtinut si "Printul Jumong".

 

Filmul a reuşit să câştige numeroase premii la KBS Drama Acting Awards 2005:

- Choi Soo Jong – Premiul de Excelenţă pentru interpretare - Personajul Jang Bogo

- Soo Ae – Cea mai bună actriţă - Personajul Jeong-Hwa

- Song Il Gook – Cel mai bun actor şi cel mai popular actor - Personajul Yom Moon

- Song Il Gook şi Soo Ae – Cel mai bun cuplu

http://koreafilm.ro/blog/2010/05/emperor-of-the-sea-mp-ratul-m-rii-9939/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Emperor of the sea" merita urmarit cu siguranta. De fapt lista de premii obtinuta de serial este comparabila cu ceea ce a obtinut si "Printul Jmong".

 

 

Aşa o fi, dar ...ştii tu cum e treaba: "prima dragoste nu se uită niciodată". Şi acel film "Jumong" pe care am început să-l urmăresc absolut întâmplător, m-a captivat pentru totdeauna, în primul rând pentru învăţăturile pe care am putut să le învăţ de la personaje. După ce s-a terminat pe TVR, aproape zilnic dădeam pe YouTube, pe câte o secvenţă din diferite episoade, pentru a mă delecta.

 

Dar, dacă tu zici că se aseamănă mai mult cu "Prinţul Jumong" înseamnă că....merită să-l văd.

 

 

Mulţam Burele !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva.Nu-l mai cauta pe You Tube .Cu imagine mai buna si subtitrare mai buna, il gasesti la "Pe teava.ro". Acolo mai este inca si "Printul Jumong".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Pe teava.ro". Acolo mai este inca si "Printul Jumong".

 

 

Eu "Prinţul Jumong" nu-l mai găsesc pe ...ţeavă. E adevărat, acolo traducerea era foarte bună, spre deosebire de cea de pe YouTube,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lupini,ti-a placut "Emperor of the Sea" ?

Eu astept traducerea in engleza pentru episoadele 43-70 din Regele Geunchogo.Oricum serialul inca se transmite pe KBS.

Ca sa nu-mi fie asteptarea prea grea ,vizionez "Legenda regelui si cele patru zeitati".Cam fantastic ,dar dragut.

Nu cred ca mai pot sa ma las de serialele istorice coreene.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incercati Winter sonata.

Nici nu are multe episoade, e cel mai frumos film de dragoste pe care l-am vazut vreodata. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ieri (Miercuri, 8 Iunie), a început la TVR 1 un nou serial coreean. A fost difuzat primul episod, de fapt primele două, că un episod normal e separat de TVR prin reclamă, ceea ce i-a atras şi penalităţi de la CNA. Dar nu despre CNA e vorba ci despre serialul "Kim Suro, regele de fier", (Kim Su-Ro, The Iron King) ce va începe în fiecare seară de la orele 18:25.

M-am uitat la primele două episoade şi, în primele minute, parcă vedeam...primele minute din primul episod al serialului...Jumong ! Ba mai mult, am văzut şi câteva feţe cunoscute ! Aştept cu interes să văd cum va continua.

 

 

Kim Suro, regele de fier - Trailer

 

http://www.youtube.com/watch?v=-SGtJ-aQGMw

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu.Nu stiu ce sa zic.Pare un pic fantastic .

Pentru cine nu l-a vazut,a inceput insa altceva. Pe National TV ,"Imparatul Marii."

Deja este prea mult. Sunt difuzate in acelasi timp ,pe vreo patru posturi TV,vreo cinci seriale istorice coreene ! :doh: Mai adaugam unul chinezesc ,"Trei Regate",cel putin unul indian dar la astea scuzati dar nu ma uit.

Cum au mirosit ratingul,cum s-au bagat toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×