Sari la conținut
Forum Roportal
Majer

Pacatul - necesar ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cine ti-a descoperit cele de mai sus ?

 

Eu cred foarte tare in ideea ca Adevarul intra in rezonanta cu oamenii . Atunci cand mi se intampla asa , eu cred acel adevar . Bine inteles ca nu am nici o siguranta ca nu ma insel . Pe de alta parte dogmele sinoadelor si conciliilor , nu le cred decat intr-o anumita masura . Exista si oameni care m-au influentat, la a caror parere tin . Pe cat imi permite intelegerea si timpul ,incerc sa verific cu Biblia. Nu sunt adeptul a nici unui cult organizat . Mai tin de asemenea la logica ,iar ceea ce sunt indemnat sa cred ,trebuie intii sa inteleg.

 

Cel mai mult ,cred ca Scriptura este o carte incifrata care se necesita a fi deslusita. Si prin Profeti si prin efort propiu.

 

Sa nu uit . Ai dreptate, ispitirea a fost o incercare de zadarnicire a planului lui Dumnezeu , din partea Diavolului . Daca ii iesea nu mai trebuia sa-si faca griji ,cum arata acel plan . Diavolul nu stia ca il ispiteste chiar pe Dumnezeu, altfel nu s-ar mai fi obosit . Dar stia si ca Iisus este cheia planului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred foarte tare in ideea ca Adevarul intra in rezonanta cu oamenii . Atunci cand mi se intampla asa , eu cred acel adevar . Bine inteles ca nu am nici o siguranta ca nu ma insel . Pe de alta parte dogmele sinoadelor si conciliilor , nu le cred decat intr-o anumita masura . Exista si oameni care m-au influentat, la a caror parere tin . Pe cat imi permite intelegerea si timpul ,incerc sa verific cu Biblia. Nu sunt adeptul a nici unui cult organizat . Mai tin de asemenea la logica ,iar ceea ce sunt indemnat sa cred ,trebuie intii sa inteleg.

 

Cel mai mult ,cred ca Scriptura este o carte incifrata care se necesita a fi deslusita. Si prin Profeti si prin efort propiu.

 

Sa nu uit . Ai dreptate, ispitirea a fost o incercare de zadarnicire a planului lui Dumnezeu , din partea Diavolului . Daca ii iesea nu mai trebuia sa-si faca griji ,cum arata acel plan . Diavolul nu stia ca il ispiteste chiar pe Dumnezeu, altfel nu s-ar mai fi obosit . Dar stia si ca Iisus este cheia planului.

 

 

Stia ! Burel! daca ar fi reusit in increcarea lui ar fi obtinut inchinarea din partea lui Dumnezeu insusi.

Stia de asemeni ca, sub forma umana, era supus tentatiilor la fel ca orice om. De aceea i-a oferit aici

conducerea tuturor imparatiilor pamantului. Ar fi putut fi mai mare ca Iskander sau orice alt cuceritor.

La 30 de ani (sic)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se intelege o chestie!Lumea asta e guvernata de Satana!D-zeu vroia un paradis,a lasat omul sa aleaga sa-L asculte sau nu!Satana a fost un inger invidios ce s-a revoltat ca vroia sa fie ca D-zeu!Atunci a mers la Eva s-o atraga de partea lui!Cum era invidios ca ingerii si Adam si Eva ii slujeau vroia si el sa aiba oamenii lui!Omul cum a avut dreptul sa decida a ales!Iar D-zeu daca a lasat pe om si pe Satana sa faca ce vrea pe pamant a fost ca sa ii demostreze ca nu poate guverna lumea!Si se si vad rezultatele,cat de rea e lumea!Daca ii omora D-zeu pe om si pe Satana atunci ingerii din cer ce erau cu D-zeu puteau sa gandeasca ca SATANA are dreptate,ca poate guverna lumea si ca la D-zeu ii e frica!In final D-zeu il va distruge pe Satana si va fi pamantul un paradis asa cum si-a produs de la inceput dar vrea sa-i demonstreze omului si lui SATANA ca doar El poate guverna lumea!Pai cum se vede,inainte era doar fericire,fara boli,fara moarte si cum a venit Satana totul merge rau! :D

Editat de minunata80

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa nu uit . Ai dreptate, ispitirea a fost o incercare de zadarnicire a planului lui Dumnezeu , din partea Diavolului . Daca ii iesea nu mai trebuia sa-si faca griji ,cum arata acel plan . Diavolul nu stia ca il ispiteste chiar pe Dumnezeu, altfel nu s-ar mai fi obosit . Dar stia si ca Iisus este cheia planului.

Da,eu la asta m-am referit atunci cand ii spuneam domnului Majer ca dracul nu a stat cu mainile in san si a incercat sa impiedice jertfa lui Hristos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stia ! Burel! daca ar fi reusit in increcarea lui ar fi obtinut inchinarea din partea lui Dumnezeu insusi.

Stia de asemeni ca, sub forma umana, era supus tentatiilor la fel ca orice om. De aceea i-a oferit aici

conducerea tuturor imparatiilor pamantului. Ar fi putut fi mai mare ca Iskander sau orice alt cuceritor.

La 30 de ani (sic)

 

Eu nu cred ca stia . De unde avea Satan dreptul de Imparat al tuturor imparatiilor pamantului? De la Dumnezeu. Nu cred ca avea tupeul sa-l ispiteasca pe Dumnezeu. Stia in schimb ca IIsus este Mesia, Fiul lui Dumnezeu, trimis de Tatal sa fie rascumparator. Daca obtinea inchinarea lui Iisus ,il descalifica drept rascumparator si planul lui Dumnezeu era zadarnicit .

Interesant ,observ ca Satan nu l-a recunoscut pe Dumnezeu in Iisus, cum nu il recunosc atatia altii .

Iarasi interesant este ca Satan, a dovedit ca nu stia care este planul si a crezut ca il invinge pe Dumnezeu prin rastignirea lui Iisus . De fapt a fost exact invers , a fost infringerea Diavolului .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul a fost liber in paradis si atunci s-a bucurat de pace si bine .In momentul in care i s-a oferit liberul arbitru ...si omul s-a folosit de vointa sa ...a intrat pacatul in omenire .A-l lasa acum pe om in starea de pacat ...sa aleaga liber ,este cruzime ...ptr ca omul in acesta stare ..v -a alege mereu calea gresita si pacatul .

 

Vointa omului este cea care duce la pierzarea vesnica .Ea poate fi schimbata ,dar principiul este totdeauna gresit .Nu exista initiativa proprie buna in lucrurile lui Dumnezeu ,orice actiune trebuie sa fie din partea lui Dumnezeu prin Isus Hristos .

 

Nimeni nu vine la Tatal decat prin MINE ....a zis Domnul Isus .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Omul a fost liber in paradis si atunci s-a bucurat de pace si bine .In momentul in care i s-a oferit liberul arbitru ...si omul s-a folosit de vointa sa ...a intrat pacatul in omenire .A-l lasa acum pe om in starea de pacat ...sa aleaga liber ,este cruzime ...ptr ca omul in acesta stare ..v -a alege mereu calea gresita si pacatul .

 

Sa inteleg ca orice am face.... tot am pacatui ? Nu avem dreptul la vointa ...sa alegem liber .........deci sa fim DOAR niste marionete ?

Merci , NU!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×