Sari la conținut
Forum Roportal
Majer

Pacatul - necesar ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu citesti cu atentie. rolleyes.gif

Uite ce am spus eu:

 

Tot ce a creat Dumnezeu a fost desavarsit la origine, s-a pervertit din cauza liberului arbitru. Si as completa si din cauza interventiilor diavolului.

 

Total gresit!

Versetul din Geneza face parte din religia mozaica si nu din cea crestina, iar in religia mozaica nu este Diavol, Deci nici sarpele nu este diavol ci doar sarpe, metaforic simbolul intelepciunii la multe popoare asiatice.

Diavolul a aparut odata cU Noual Test. adica dupa moartea dulgherului Isus si invierea acelui Christos care nuse stie cine este pentru ca tu nu ne-ai lamurit in aceasta privinta.

In concluzie afirmatiile tale cu "pervertirea" de catre Diavol cat si cu "perfectiunea" creatiei, sunt doar greseli de interpretare care nu tin cont de faptul ca Biblia este scriptura religiei mozaice, si nu crestine , desi acestia si-au asumat-o in mod diabolic, adica mincinos, deci Biblia trebui inteleasa si interpretata in contextul original si nu intr-un context mincinos ...asta daca vrei sa spui adevarul si nu sa minti lumea!

Da, asa este, in salbaticie nu exista bine si rau, de abia cadrul grupului, omul trebuie sa faca diferenta intre bine si rau, de aceea ai liber arbitru.

 

...si mai ales CONSTIINTA!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Versetul din Geneza face parte din religia mozaica si nu din cea crestina, iar in religia mozaica nu este Diavol, Deci nici sarpele nu este diavol ci doar sarpe, metaforic simbolul intelepciunii la multe popoare asiatice.

Diavolul a aparut odata cU Noual Test. adica dupa moartea dulgherului Isus si invierea acelui Christos care nuse stie cine este pentru ca tu nu ne-ai lamurit in aceasta privinta.

In concluzie afirmatiile tale cu "pervertirea" de catre Diavol cat si cu "perfectiunea" creatiei, sunt doar greseli de interpretare care nu tin cont de faptul ca Biblia este scriptura religiei mozaice, si nu crestine , desi acestia si-au asumat-o in mod diabolic, adica mincinos, deci Biblia trebui inteleasa si interpretata in contextul original si nu intr-un context mincinos ...asta daca vrei sa spui adevarul si nu sa minti lumea!

 

E a amandurora, pentru ca religia crestinilor se bazeaza pe cea mozaica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Total gresit!

Versetul din Geneza face parte din religia mozaica si nu din cea crestina, iar in religia mozaica nu este Diavol, Deci nici sarpele nu este diavol ci doar sarpe, metaforic simbolul intelepciunii la multe popoare asiatice.

Diavolul a aparut odata cU Noual Test. adica dupa moartea dulgherului Isus si invierea acelui Christos care nuse stie cine este pentru ca tu nu ne-ai lamurit in aceasta privinta.

In concluzie afirmatiile tale cu "pervertirea" de catre Diavol cat si cu "perfectiunea" creatiei, sunt doar greseli de interpretare care nu tin cont de faptul ca Biblia este scriptura religiei mozaice, si nu crestine , desi acestia si-au asumat-o in mod diabolic, adica mincinos, deci Biblia trebui inteleasa si interpretata in contextul original si nu intr-un context mincinos ...asta daca vrei sa spui adevarul si nu sa minti lumea!

 

...si mai ales CONSTIINTA!

Asa semeni cu cineva care se presupunea ca s-a sinucis ...la fel de ....numai eu am dreptate...Poate ma insel eu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa semeni cu cineva care se presupunea ca s-a sinucis ...la fel de ....numai eu am dreptate...Poate ma insel eu...

 

La fel de bine as putea sa spun si eu ca mie mi se pare ca tu semeni cu cineva care toata ziua lucra pe centura si Duminica se ducea la biserica .. dar uite ca nu spun asta !

Mai degraba accepta tu ca sunt persoane care pot aduce argumente solide prin care pot dovedi ceea ce sustin, si una dintre ele sunt eu!.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pentru ca liberul-arbitru sa fie autentic trebuie sa-ti ofere doua variante din care sa-ti alegi fara a se actiona violent asupra ta daca nu faci alegerea placuta Lui.

 

Noa chestia asta tare mi-a placut .

Numai ca Dumnezeul bibliei nu prea face asa.

Zice : ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvantarea sau blestemul. Alege viata ca sa traiesti!

Ca si cum ar fi spus: Ti-am dat doua mere, unu bun si unul putred !  Acumaa, prost as fi sa iau marul stricat dar asta nu inseamna ca am avut optiunea de a alege.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×