Sari la conținut
Forum Roportal
Ryea

Scoala Waldorf

Postări Recomandate

Cele doua persoane pe care le cunosc nu numai ca nu regreta, dar sunt foarte multumite atat de ceea ce au facut cat si de alegerile facute datorita a ceea ce au invat in W.

Mai cunosc o pustoaica care abia acum a ajuns in sist W la liceu. Chiar saptamana sta imi spunea ca ii pare rau ca nu a fost data mai devreme, pt ca se vede clar diferenta dintre ea, si colegii ei care au fost de ani de zile in acest sistem.

Asta e parerea celor care sunt in sistem.

 

Parerea celor din afara sistemului le gasesti cu taica google si sunt destule.

Vei vedea ce se face in tara in sist W, vei evdea cum vad parintii 'traditonali' sistemul, vei edea nemutumirile unora.

Apoi, vei decide.

Eu asa am facut.

 

 

 

 

 

Aha....te-am prins, vrajitoareo :king2: ...baga mare detalii, sa stiim si noi cum e :>!

DETALII, te rog :P!

 

Ce-ti palce cel mai mult in W?

Ce ti se pare frapant in comparatie cu traditionalul in sens bun si rau?

CUm sunt profii?

Ce ii diferentiaza pe profii W de cei traditonali?

CUm sunt materiile?

Aveti tot epoci si in liceu?

Euritmie se face si in liceu?

avand in vedere ca am ajuns acolo abia in clasa a 12-a ..se facea mai mult pregatire pentru bac .

Ce era diferit ... epocile.. o idee foarte buna zic eu

relatiile dintre profesori si elevi .. la waldorf sunt mult mai stranse aceste relatii. E o astmosfera mult mai relaxanta .

Faceam muzica , pictura ...si mai aveam sculptura sau lucru cu margele . Era tare...

Cat despre performantele elevilor .. eu fusesem inainte la un Colegiu National , la mate-info , dar in primele doua saptamani dupa ce am ajuns la waldorf ... nu scoteam un cuvant la ore .. ceilalti stiau mult mai multe decat mine(desi in liceul meu aveam note bune) ... asa ca am pus manuta pe carte si am recuperat .

Asta e ce am prins eu .. dar mi-au povestit colegii ca inainte aveau fel de fel de activitati , participau la diverse concursuri ..faceu schimburi de experienta cu elevi de la Waldorf din Germania .

chiar imi pare rau ca nu am auzit mai devreme de waldorf.

 

se face ..am fost la un spectacol de euritmie ... foarte dragut

 

Nu, nu am studiat acolo, sotia mea a predat o vreme la o scoala Waldorf.

nu stiu cum o fi acolo .. dar la mine a fost foarte bine ..

cat despre fostii mei colegi ..pot sa-ti spun ca majoritatea sunt la facultati foarte bune .. majoritatea au si un job ...

oricum se descurca mai bine decat colegii mei de la celalat liceu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, nu am studiat acolo, sotia mea a predat o vreme la o scoala Waldorf.

 

A predat 'o vreme' inca de la icneput sau a venit in W DUPA ce a predeat in traditonal?

Conteaza enorm.

Nu te intreb si pt ce a plecat din sistem, ca ...cu siguranta...nu ar fi problema mea.

 

__________

 

Thanks, SSSSSSS :king2:!

E binevenita o parere in plus!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
__________

 

Thanks, SSSSSSS :king2:!

E binevenita o parere in plus!

n-ai pentru ce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A predat 'o vreme' inca de la icneput sau a venit in W DUPA ce a predeat in traditonal?

Conteaza enorm.

Nu te intreb si pt ce a plecat din sistem, ca ...cu siguranta...nu ar fi problema mea.

 

Dupa.

 

Cum a ajuns acolo si de ce a plecat ... ar fi total off-topic sa detaliez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am fost la waldorf doar in clasa a 12-a ,dar regret ca nu am fost acolo din clasa I

 

s_s_s ma bucur ca ai intervenit in discutie.

Chiar eram curioasa cum vede cineva din sistem ce se face in scolile W.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea celor din afara sistemului le gasesti cu taica google si sunt destule.

Vei vedea ce se face in tara in sist W, vei evdea cum vad parintii 'traditonali' sistemul, vei edea nemutumirile unora.

Apoi, vei decide.

Eu asa am facut.

 

Am citit cam tot ce am gasit inainte sa deschid topicul dar ramasesem cu cateva nedumeriri.

Oricum inca a ramas un mister pentru mine cum au ajuns unii sa afirme ca ar fi o secta.

 

Decizia e deja luata, am fost la gradinita azi si urmeaza sa mergem la o alta intalnire cu tot cu copil.

Vom vedea ce vom face cand va veni vremea pentru scoala, pana atunci mai este si voi mai avea timp sa adun informatii.

 

Si nu pomeneste nimeni de conditiile de inscriere la Waldorf in Romania? :-

Ca in Germania am auzit cum este.

 

Mie nu mi-au zis nimic despre nici o conditie. Te duci cu copilul la o intalnire si apoi iti spun daca e acceptat sau nu. Poate sunt "nescrise", cum zicea si Walpurgisnacht, dar aici inca nu ma pot pronunta.

Dar in Germania ce conditii sunt? 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie nu mi-au zis nimic despre nici o conditie. Te duci cu copilul la o intalnire si apoi iti spun daca e acceptat sau nu. Poate sunt "nescrise", cum zicea si Walpurgisnacht, dar aici inca nu ma pot pronunta.

Dar in Germania ce conditii sunt? 8)

Eu am auzit asa un zvon cum ca n-ar fi asa de usor de intrat la astfel de scoli. E imposibil ca la noi sa nu aiba anumite criterii, fie chiar si nescrise.

 

In Germania, e neconditionat si chiar ajuta familiile cu probleme financiare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×