Sari la conținut
Forum Roportal
Ryea

Scoala Waldorf

Postări Recomandate

Ideea este buna...Nu stiu cat la suta se aplica in Romania pedagogia asta, am inteles ca se pun bete in roate... Am auzit insa si de parinti f multumiti, de ex in Timisoara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre aceste scoli/gradinite?

 

Ce anume te intereseaza despre W?

Si care din ele: scoala sau gradinita?

Din ce punct de vedere: actual parinte, viitor parinte, viitor pedagog ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce anume te intereseaza despre W?

Si care din ele: scoala sau gradinita?

Din ce punct de vedere: actual parinte, viitor parinte, viitor pedagog ?

 

Momentan gradinita ma intereseaza dar pe termen lung si scoala.

Poti sa imi dai niste informatii? Cam ce se intampla intr-o astfel de scoala/gradinita?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Momentan gradinita ma intereseaza dar pe termen lung si scoala.

Poti sa imi dai niste informatii? Cam ce se intampla intr-o astfel de scoala/gradinita?

 

Da, pot.

Dar tot nu stiu ce anume te intereseaza, dincolo de generalitatile W, pe care le gasesti pe site-ul lor.

Iti pot scrie pana maine, descriind multe activitati.

Nu stiu care aspect te intereseaza

Nu stiu daca etsi interesata de gradinita particulara sau de stat.

Diferenta e majora in relationarea parinte-pedagog, copil pedagog, necesara dus sau nu de acasa, mancarica adusa sau nu de acasa.

Nu stiu daca tu, ca simplu om te poti adapta anumitor cereri, pt ca in sistemul W o anumita conduita tre sa o aiba si parintele, pt a putea avea cotinuitate copilul si acasa, sa nu fie in van ceea ce invata acolo.

 

Tu intreba-ma ce vrei sa stii si eu, daca stiu, iti raspund :blink:!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, pot.

Dar tot nu stiu ce anume te intereseaza, dincolo de generalitatile W, pe care le gasesti pe site-ul lor.

Iti pot scrie pana maine, descriind multe activitati.

Nu stiu care aspect te intereseaza

Nu stiu daca etsi interesata de gradinita particulara sau de stat.

Diferenta e majora in relationarea parinte-pedagog, copil pedagog, necesara dus sau nu de acasa, mancarica adusa sau nu de acasa.

Nu stiu daca tu, ca simplu om te poti adapta anumitor cereri, pt ca in sistemul W o anumita conduita tre sa o aiba si parintele, pt a putea avea cotinuitate copilul si acasa, sa nu fie in van ceea ce invata acolo.

 

Tu intreba-ma ce vrei sa stii si eu, daca stiu, iti raspund :blink:!

 

Ma intereseaza in calitate de parinte. Am un baietel de 4 ani pe care as vrea sa il duc la gradi la program scurt. Cred ca se poate si la W la program scurt, nu?

Pe mine ma intereseaza cat de mult aplica ei dintre ideile expuse pe site. Teoretic suna foarte frumos si e exact ceea ce imi doresc eu pentru copil dar ma intereseaza practic ce se intampla intr-o astfel de gradinita. Cat pun in aplicare sau cat sunt lasati sa puna in aplicare si daca avem noi educatori suficient de daruiti ca sa aplice o astfel de pedagogie?

Cam asta e intrebarea mea.

Eu stiam ca e o alternativa la invatamantul clasic dar ca este tot de stat. Sunt gradinite W si de stat si particulare?

Tu in ce fel ai luat contact cu aceste scoli/gradinite, absolvent sau profesor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intereseaza in calitate de parinte. Am un baietel de 4 ani pe care as vrea sa il duc la gradi la program scurt. Cred ca se poate si la W la program scurt, nu?

 

Da, se poate atat in privat cat si la stat.

 

 

Pe mine ma intereseaza cat de mult aplica ei dintre ideile expuse pe site. Teoretic suna foarte frumos si e exact ceea ce imi doresc eu pentru copil dar ma intereseaza practic ce se intampla intr-o astfel de gradinita. Cat pun in aplicare sau cat sunt lasati sa puna in aplicare si daca avem noi educatori suficient de daruiti ca sa aplice o astfel de pedagogie?

 

Va trebui sa vizitezi singura in orasul tau gradinitele de stat. Daca esti din Buc, poti vizita si pe cea privata.

Cat aplica ei, se vede cu ochiul liber, pt ca ei, ca sa iti integreze copilul, iti spun ca trebuie sa vii in vizita. Intai ca parinte, apoi cu copilul. Apoi vii si stai un timp cu copilul, asta fiind o perioada nu numai de pregatire a copilului, cat si o modalitate de a se convinge parintele de ceea ce se face, cum se face.

 

Eu stiam ca e o alternativa la invatamantul clasic dar ca este tot de stat. Sunt gradinite W si de stat si particulare?

Da, si si.

 

Tu in ce fel ai luat contact cu aceste scoli/gradinite, absolvent sau profesor?

Doar in calitate de parinte, pe cand avea copilul 4 luni. Intamplator am aflat de sistemul asta si mi-a ramas un pitic pe creier care s-a activat la momentul potrivit :blink:.

Apoi mi-am dorit sa fac colegiul W, dar din pacate s-a desfiintat. Se mai pot face cursuri numai la Cluj, nu numai pt a deveni pedagog W, dar sunt folositoare si pt parinte in sine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doar in calitate de parinte, pe cand avea copilul 4 luni. Intamplator am aflat de sistemul asta si mi-a ramas un pitic pe creier care s-a activat la momentul potrivit :blink:.

Apoi mi-am dorit sa fac colegiul W, dar din pacate s-a desfiintat. Se mai pot face cursuri numai la Cluj, nu numai pt a deveni pedagog W, dar sunt folositoare si pt parinte in sine.

 

La noi in oras e una singura, e de stat cred.

Sunt niste criterii dupa care sunt admisi copiii?

Ai regretat vreodata ca ai ales aceasta gradinita? A fost si la scoala W dupa aia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt niste criterii dupa care sunt admisi copiii?

 

Nescrise cam da.

La stat stiu ca e mare nebunie, ca au locuri putine si multe cereri.

In rest, exista un mic interviu pe marginea caruia se iau copiii...nu stiu cat se tine cont la stat de asta.

 

Ai regretat vreodata ca ai ales aceasta gradinita? A fost si la scoala W dupa aia?

Nu.

Absolut deloc. Dar stiu teoretic la ce ma pot astepta (parti bune si mai putin bune).

Nu sunt un parinte competitiv, nu intentionez sa am copil competitiv.

Nu vreau copilul meu sa fie peste ceialati ca si impreiosnare: uite ce stie sa faca fi-miu.

Merg cat mai mult pe relaxare, pe acumulare de experinete si informatii de placere, nu pe scaunel, la masuta, la calculator.

Sunt pro miscare, de preferat in natura.

Pledez pt trairea copilariei adevarate prin joc, nu prin educatie stricta, riguroasa inca din primii ani de viata.

Nu suport bataia si tipetele, cu atat mai putin ca cineva sa-mi bruscheze copilul, sa-l bata sau sa tipe la el.Consider ca un copil poate intelege mult mai bine de buna voie, pe tonuri joase.

Nu ma intereseaza ca la 4 ani copilul meu sa citeasca, sa umble pe net, sa faca conturul desenelor, sa imite desene. Eu sunt total PRO programei lor.

Despre scoala nu stiu decat putine. Teoretic intentionez sa-l dau in continuare si la scoala W, insa pana acolo mai vedem.

Cert e dacand gradinita W poate urma scoala W, pe cand daca are o gradinita traditionala in spate nu poate merge la scoala W. In scoala W se doresc a fi copii W obisnuiti inca de mici cu pedagogia respectiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Absolut deloc. Dar stiu teoretic la ce ma pot astepta (parti bune si mai putin bune).

Nu sunt un parinte competitiv, nu intentionez sa am copil competitiv.

Nu vreau copilul meu sa fie peste ceialati ca si impreiosnare: uite ce stie sa faca fi-miu.

Merg cat mai mult pe relaxare, pe acumulare de experinete si informatii de placere, nu pe scaunel, la masuta, la calculator.

Sunt pro miscare, de preferat in natura.

Pledez pt trairea copilariei adevarate prin joc, nu prin educatie stricta, riguroasa inca din primii ani de viata.

Nu suport bataia si tipetele, cu atat mai putin ca cineva sa-mi bruscheze copilul, sa-l bata sau sa tipe la el.Consider ca un copil poate intelege mult mai bine de buna voie, pe tonuri joase.

Nu ma intereseaza ca la 4 ani copilul meu sa citeasca, sa umble pe net, sa faca conturul desenelor, sa imite desene. Eu sunt total PRO programei lor.

Despre scoala nu stiu decat putine. Teoretic intentionez sa-l dau in continuare si la scoala W, insa pana acolo mai vedem.

Cert e dacand gradinita W poate urma scoala W, pe cand daca are o gradinita traditionala in spate nu poate merge la scoala W. In scoala W se doresc a fi copii W obisnuiti inca de mici cu pedagogia respectiva.

 

A pai tocmai asta e motivul pentru care as alege o gradinita W. Imi place asa de mult ideea de a lasa copiii sa se dezvolte armonios, de a le da libertate de a alege si de a face ceea ce le face placere si ma bucur mult ca tu imi spui ca in realitate chiar asa se intampla.

Eu tocmai de asta vreau sa fug de gradinita clasica. Nu vreau sa il incadreze cineva intre niste tipare. Ex. la varsta de 4 ani trebuie sa stie sa faca un cerc, sa stie sa scrie cateva litere etc Ma doare sufletul cand vad copii de gradinita deja cu caiete si carti, trebuie sa faca bastonase etc

El de ex deseneaza f frumos, pe o foaie de hartie poate expune o poveste intreaga. Pentru altcineva asta poate insemna doar o mazgalitura fara sens si nu pot sa suport gandul ca educatoarea ii va da peste mana si ii va spune sa lase mazgaleala si sa faca un cerc, patrat etc sau ce or mai avea ele in programa. Nu vreau sa ii fie strivita imaginatia ci vreau sa ii fie cultivata. Oare am prea multe pretentii? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×