Sari la conținut
Forum Roportal
Ryea

Scoala Waldorf

Postări Recomandate

A pai tocmai asta e motivul pentru care as alege o gradinita W. Imi place asa de mult ideea de a lasa copiii sa se dezvolte armonios, de a le da libertate de a alege si de a face ceea ce le face placere si ma bucur mult ca tu imi spui ca in realitate chiar asa se intampla.

Eu tocmai de asta vreau sa fug de gradinita clasica. Nu vreau sa il incadreze cineva intre niste tipare. Ex. la varsta de 4 ani trebuie sa stie sa faca un cerc, sa stie sa scrie cateva litere etc Ma doare sufletul cand vad copii de gradinita deja cu caiete si carti, trebuie sa faca bastonase etc

El de ex deseneaza f frumos, pe o foaie de hartie poate expune o poveste intreaga. Pentru altcineva asta poate insemna doar o mazgalitura fara sens si nu pot sa suport gandul ca educatoarea ii va da peste mana si ii va spune sa lase mazgaleala si sa faca un cerc, patrat etc sau ce or mai avea ele in programa. Nu vreau sa ii fie strivita imaginatia ci vreau sa ii fie cultivata. Oare am prea multe pretentii? :)

Pentru gradinita sistemul W e OK, pentru scoala insa, nu ti-l recomand. Sistemul nu e bazat pe performanta copilului si asta il va afecta cand va incepe sa munceasca. Daca nu va fi nevoit sa munceasca, atunci nu e nici o problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru gradinita sistemul W e OK, pentru scoala insa, nu ti-l recomand. Sistemul nu e bazat pe performanta copilului si asta il va afecta cand va incepe sa munceasca. Daca nu va fi nevoit sa munceasca, atunci nu e nici o problema.

 

De ce nu ar fi bazat pe performanta?

In ce fel crezi ca l-ar putea afecta mai tarziu?

De ce nu ar putea munci un adult care a terminat scoala W? :)

 

Stiu intr-un fel unde bati dar cred ca problema e privita dintr-un unghi gresit. Daca in scoala W se cultiva increderea in sine a copilului si orientarea lui dupa aptitudini, atunci mi se pare ca e bazat pe performanta mai mult decat sistemul clasic. Performanta poate face numai un om care face cu placere ceea ce face.

 

Acum gandindu-ma la mine, scoala a fost un chin. Am invatat bine dar mai mult de frica parintilor in clasele I-VIII iar apoi in liceu am chiulit mult. Am invatat numai la obiectele care mi-au placut in rest am tras de par un 5, am copiat etc Cam asta e realitatea din liceele noastre. Deci concluzia e ca nu vei face la maxim nici ceea ce iti place si ce ti-ar putea aduce o cariera de succes dar nu vei invata nici ceea ce iti cer profii pentru ca asa trebuie.

 

La facultate intradevar se schimba lucrurile dar asta pentru ca am ales eu ceea ce mi-a placut sau ce am crezut ca imi place. Pana la urma facultatea e decisiva, cred ca daca in anii premergatori se formeaza copilul pe alte directii (sa fie responsabil, sociabil, sa aiba incredere in el, sa stie sa aleaga etc) e mai mult decat suficient pentru a avea o viata implinita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru gradinita sistemul W e OK, pentru scoala insa, nu ti-l recomand. Sistemul nu e bazat pe performanta copilului si asta il va afecta cand va incepe sa munceasca. Daca nu va fi nevoit sa munceasca, atunci nu e nici o problema.

 

Elevul W nu va fi afectat decat daca parintle are ambitii prea mari si vrea sa il dea la olimpiade unde va concura cu cei din traditional, care fac sute de exercitii, nu va fi afectat decat daca parintele il smulge din sistemul W la un moment dat pt a frecventa traditionalul (inclusiv mult laudata perioada de trecere di cls 5, repsectiv :).

Dar atata timp cat elevul W ramane in sistem pana la terminarea liceului, nu vad de unde 'afectarea'.

Oricum, Romania detine foarte putini absolventi intergrali W ca sa putem preconiza cum este OMUL Waldorf dupa absolvirea a 12 clase.

Sunt statistici si statistici, care dupa apreera mea nu pot fi 100 % relevante. Poate nici macar 50% relevante.

 

Revenind la "Daca nu va fi nevoit sa munceasca, atunci nu e nici o problema., as spune din contra...un individ W are sanse mai mari de adaptabilitate in general la orice mediu, tocmai datorita mediului in care a invatat, in care s-a invartit, in care a fost crescut prorpiu-zis; va fi un om creativ, un om plin de idei, un om intreprinzator, un om LIBER din punct de vedere al gandirii si, de ce nu, al actiunii, dar nicideucm un individualist, un om obisnuit cu munca in colectiv...

 

Daca in scoala W se cultiva increderea in sine a copilului si orientarea lui dupa aptitudini, atunci mi se pare ca e bazat pe performanta mai mult decat sistemul clasic. Performanta poate face numai un om care face cu placere ceea ce face.

 

Absolut!

Si daca pe langa scoala W copilul/elevul gaseste acasa suportul necesar pt a-si dezvolta deprinderile din scoala, si mai bine.

Iar increderea in sine incepe inca din pampers, oferita de parinti, continuata si intretinuta de pedagogi.

Adult fiind, va sti cum sa se comporte, ce sa ofere celor din jurul lui, tocmai pe marginea a ceea ce a dobandit si el de la altii (casa/printi, scoala, prieteni).

 

Copilul W/elevul W nu este o fiinta izolata. Este un om social.

Nu este nici mai cu mot decat copiii din traditional, dar nici mai prejos, cum spun multi, datorita lipsei de informare. Daca sistemul W a fost conceput la origini pt copiii cu dizabilitati, la ora actuala, de ani si ani incoace, sist W s-a dezvoltat astfel incat copiii cu dizabilitati sa fie ajutati, DAR PARALEL cu aceasta particularitate a sistemului W ORICE COPIL se poate dezvolta armonios in cadrul acestui sistem.

Depinde atat de parinte, cat si de pedagogi.

 

 

Pana la urma facultatea e decisiva, cred ca daca in anii premergatori se formeaza copilul pe alte directii (sa fie responsabil, sociabil, sa aiba incredere in el, sa stie sa aleaga etc) e mai mult decat suficient pentru a avea o viata implinita.

 

Eu zic ca toate cele enumerate de tine se formeaza in anii de dinaintea facultatii, si o mare importanta o au primii ani de viata ai copilului (primii 6-7 ani) si adolescenta. E foarte important ca in adolescenta parintele sa poata sa ajunga la urechile, inima si sufletului propriului copil, astfel incat sa nu o ia pe cai gresite, astfel incat sa isi cladeasca premisele unui viitor multumitor.

 

Nu vreau sa ii fie strivita imaginatia ci vreau sa ii fie cultivata. Oare am prea multe pretentii? :)

 

Ai grija ce-ti doresti, pt ca ceea ce esti acum poate nu se pupa cu ceea ce-ti doresti pt copilul tau .

Nu e de ajuns sa iti dai copilul la o gradinita nu-stiu-cum.

Trebuie sa tii pasul atat cu ce se face acolo, cat si cu ceea ce aspiri tu pt copil.

Vrei sa nu ii fie ingradita imaginatia. Foarte bine. Dar ai grija sa nu i-o ingradesti chiar tu.

Educatia incepe cu tine, ca mama.

Vrei sa nu iti fie agresat copilul.

Pai ai grija cum il certi, cum il mustri, cum il bati sau nu-l bati. ca o cearta primita de la o educatare valoreaza mult mai putin in inima copilului ca o privire grea sau o palma grea din partea parintelui.

Totul incepe DE ACASA.

Familia creste copilul, nu societatea, chiar daca se vede foarte clar in zille noastre ca totusi societatea isi pune mai abitir si mai greoi amprenta asupra copiilor nostri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai grija ce-ti doresti, pt ca ceea ce esti acum poate nu se pupa cu ceea ce-ti doresti pt copilul tau .

Nu e de ajuns sa iti dai copilul la o gradinita nu-stiu-cum.

Trebuie sa tii pasul atat cu ce se face acolo, cat si cu ceea ce aspiri tu pt copil.

Vrei sa nu ii fie ingradita imaginatia. Foarte bine. Dar ai grija sa nu i-o ingradesti chiar tu.

Educatia incepe cu tine, ca mama.

Vrei sa nu iti fie agresat copilul.

Pai ai grija cum il certi, cum il mustri, cum il bati sau nu-l bati. ca o cearta primita de la o educatare valoreaza mult mai putin in inima copilului ca o privire grea sau o palma grea din partea parintelui.

Totul incepe DE ACASA.

Familia creste copilul, nu societatea, chiar daca se vede foarte clar in zille noastre ca totusi societatea isi pune mai abitir si mai greoi amprenta asupra copiilor nostri.

 

Mda, sunt f contienta de aceste lucruri. Am facut si greseli destule, nu vreau sa fac pe mama perfecta acum, dar ma straduiesc f mult sa nu le repet. Din fericire nu am fost genul de mama care sa il certe pt toate prostiile, nu am putut suporta sa il las sa planga cat a fost mic (desi am fost aspru criticata pt asta), nu am putut si gata. Au fost cateva lucruri care le-am facut din instinct si acum, dupa ce am inceput sa ma informez mai mult in legatura cu educatia copiilor, imi dau seama ca instinctul meu a fost bun si sunt multumita ca nu am ascultat de altii.

 

Ma bucur ca se pune accent in acest sistem si pe educatia parintilor, asta imi place f mult. Chiar am sunat la gradinita si ne-au spus ca mai intai sa venim la o prelegere despre pedagogia W si apoi vom vedea ce vom face mai departe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma bucur ca se pune accent in acest sistem si pe educatia parintilor, asta imi place f mult. Chiar am sunat la gradinita si ne-au spus ca mai intai sa venim la o prelegere despre pedagogia W si apoi vom vedea ce vom face mai departe.

 

 

Succes :)!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Elevul W nu va fi afectat decat daca parintle are ambitii prea mari si vrea sa il dea la olimpiade unde va concura cu cei din traditional, care fac sute de exercitii, nu va fi afectat decat daca parintele il smulge din sistemul W la un moment dat pt a frecventa traditionalul (inclusiv mult laudata perioada de trecere di cls 5, repsectiv :).

Dar atata timp cat elevul W ramane in sistem pana la terminarea liceului, nu vad de unde 'afectarea'.

Teoria e frumoasa, si comunismul era frumos in teorie.

Daca parintele descopera pe durata scolii ca sistemul nu e OK sau profesorii de acolo nu aplica corect sistemul sau din alte varii motive va trebui sa mute copilul la o scoala pe sistem traditional, atunci cum rezolva problema?

 

 

 

 

Ma bucur ca se pune accent in acest sistem si pe educatia parintilor, asta imi place f mult. Chiar am sunat la gradinita si ne-au spus ca mai intai sa venim la o prelegere despre pedagogia W si apoi vom vedea ce vom face mai departe.

Eu zic sa discuti si cu absolventi ai institutiei respective, nu doar cu profesorii de acolo (care au tot interesul sa-ti prezinte doar avantajele sistemului, nu si dezavantajele lui).

Eu despre scoala W din Bucuresti nu am cules impresii foarte bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Teoria e frumoasa, si comunismul era frumos in teorie.

Daca parintele descopera pe durata scolii ca sistemul nu e OK sau profesorii de acolo nu aplica corect sistemul sau din alte varii motive va trebui sa mute copilul la o scoala pe sistem traditional, atunci cum rezolva problema?

 

Grea situatie, pe bune.

Uite eu cum as rezolva situatia: as cauta sa fac tot ce pot, dar copilul NU l-as muta in traditional.

Pt ca asta chiar ar fi un eveniment in viata copilului care chiar l-ar marca in sens negativ.

Nu s-ar adapta in traditional, orice i-ai face.

Sunt doua lumi diferite.

 

 

 

Eu zic sa discuti si cu absolventi ai institutiei respective, nu doar cu profesorii de acolo (care au tot interesul sa-ti prezinte doar avantajele sistemului, nu si dezavantajele lui).

Eu despre scoala W din Bucuresti nu am cules impresii foarte bune.

 

Pana acum am discutat cu 2 eleve absolvente de W.Cu profesori nu inca, pt ca, cum am spus, deocamdata nu sunt in situatia urgenta de a cauta o scoala W.

oricum, interesata in princpicpal as fi de cea din Floreasca (care are si after school) sau de cea din Pantelimon.

Tu la care scoala ai fost in vizita?

 

Daca esti dispus, as dori sa discutam mai multe pe privat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Teoria e frumoasa, si comunismul era frumos in teorie.

Daca parintele descopera pe durata scolii ca sistemul nu e OK sau profesorii de acolo nu aplica corect sistemul sau din alte varii motive va trebui sa mute copilul la o scoala pe sistem traditional, atunci cum rezolva problema?

 

 

 

 

 

Eu zic sa discuti si cu absolventi ai institutiei respective, nu doar cu profesorii de acolo (care au tot interesul sa-ti prezinte doar avantajele sistemului, nu si dezavantajele lui).

Eu despre scoala W din Bucuresti nu am cules impresii foarte bune.

 

Cam asta ma ingrijoreaza si pe mine. Oare avem noi pedagogi suficient de pregatiti si daruiti pentru asa ceva? :king2:

 

Oricum acum suntem la perioada gradinitei, pana la scoala mai avem un pic. Poate intre timp ma dumiresc ce si cum.

 

Chiar as vrea sa stiu si aspectele negative. De asta am si deschis topicul, in speranta ca voi gasi absolventi de W. Eu nu cunosc pe nimeni.

 

Cunosti vreun absolvent al acestei scoli? Daca da, ce parere ti-a lasat?

 

Pana acum am discutat cu 2 eleve absolvente de W.Cu profesori nu inca, pt ca, cum am spus, deocamdata nu sunt in situatia urgenta de a cauta o scoala W.

 

Ce pare au persoanele cu care ai discutat despre W? Daca ar fi sa o ia de la capat ar face aceeasi scoala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru gradinita sistemul W e OK, pentru scoala insa, nu ti-l recomand. Sistemul nu e bazat pe performanta copilului si asta il va afecta cand va incepe sa munceasca. Daca nu va fi nevoit sa munceasca, atunci nu e nici o problema.

dar tu de unde stii ? ai studiat la waldorf?

 

Cam asta ma ingrijoreaza si pe mine. Oare avem noi pedagogi suficient de pregatiti si daruiti pentru asa ceva? :king2:

 

Oricum acum suntem la perioada gradinitei, pana la scoala mai avem un pic. Poate intre timp ma dumiresc ce si cum.

 

Chiar as vrea sa stiu si aspectele negative. De asta am si deschis topicul, in speranta ca voi gasi absolventi de W. Eu nu cunosc pe nimeni.

 

Cunosti vreun absolvent al acestei scoli? Daca da, ce parere ti-a lasat?

 

 

 

Ce pare au persoanele cu care ai discutat despre W? Daca ar fi sa o ia de la capat ar face aceeasi scoala?

eu am fost la waldorf doar in clasa a 12-a ,dar regret ca nu am fost acolo din clasa I

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce pare au persoanele cu care ai discutat despre W? Daca ar fi sa o ia de la capat ar face aceeasi scoala?

 

Cele doua persoane pe care le cunosc nu numai ca nu regreta, dar sunt foarte multumite atat de ceea ce au facut cat si de alegerile facute datorita a ceea ce au invat in W.

Mai cunosc o pustoaica care abia acum a ajuns in sist W la liceu. Chiar saptamana sta imi spunea ca ii pare rau ca nu a fost data mai devreme, pt ca se vede clar diferenta dintre ea, si colegii ei care au fost de ani de zile in acest sistem.

Asta e parerea celor care sunt in sistem.

 

Parerea celor din afara sistemului le gasesti cu taica google si sunt destule.

Vei vedea ce se face in tara in sist W, vei evdea cum vad parintii 'traditonali' sistemul, vei edea nemutumirile unora.

Apoi, vei decide.

Eu asa am facut.

 

 

eu am fost la waldorf doar in clasa a 12-a ,dar regret ca nu am fost acolo din clasa I

 

 

Aha....te-am prins, vrajitoareo :king2: ...baga mare detalii, sa stiim si noi cum e :>!

DETALII, te rog :P!

 

Ce-ti palce cel mai mult in W?

Ce ti se pare frapant in comparatie cu traditionalul in sens bun si rau?

CUm sunt profii?

Ce ii diferentiaza pe profii W de cei traditonali?

CUm sunt materiile?

Aveti tot epoci si in liceu?

Euritmie se face si in liceu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×