Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Copiii nostri in Mainile lui Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

.

Daca spui cuiva ca Adevarul este Cristos, asta inseamna ca nu-l respecti?

Asta implica(,) ca ei mint. Si nu cred ca este cineva pe lumea asta care sa cunoasca Adevarul. Tu doar ii spui varianta ta de adevar.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact!

Insa aceasta nu exclude datoria mea de parinte ca sa-i asigur un astfel de mediu. Pe de alta parte Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege, asa ca fiecare acumuleaza in copilarie si atunci cand va fi responsabil de deciziile lui va alege stilul de viata.

Ca si crestin tin sa ascult de Dumnezeu si sa-mi fac datoria: Invata pe copil calea pe care trebuie s-o urmeze, si cand va imbatrani, nu se va abate de la ea.

Sunt de acord cu tine si in privinta faptului ca orice parinte este dator sa asigure copilului sau un mediu bun, pentru ca el, parintele, reprezinta primul exemplu in viata copilului.

Sunt de acord si in privinta faptului ca Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege, si mai mult decat atat, chiar legislatia ne da acest drept - de a alege ce credem noi de cuviinta.

Fiecare actioneaza functie de principiile si valorile, reperele pe care le are in viata.

 

 

... important este sa stiti ce este ala respect si onoare. Daca ai avea acel minim necesar , nu ti-ai da cu parerea despre ce cred altii in conditile in care nu cunosti. Acel minim necesar te-ar face sa respecti joss-ul chinezului, mahomedul arabului sau bulgarele de zapada al eschimosului atata timp cat nu face un rau, chiar daca intra in contradictie cu ce crezi t.

Frumos spus, insa de ce nu le aplici inainte de a cere altcuiva acest lucru?

 

Din pacate se pare ca taramul acestei tari a fost mereu "aparat" de minimul necesar.

ce vrei sa spui cu asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici deja intram in cu totul alt domeniu. Implinirea inimii, un scop spiritual in viata, mantuire, etc... sunt cu totul altceva. Insa o educatie pentru un comportament moral nu este conditionata de aceste lucruri, si de credinta. iti poti educa copilul in asa fel incat sa nu ajunga sa faca acele lucruri pe care le enumerai tu si fara sa aduci in discutie mantuirea, viata de apoi, etc...

 

Enki, sunt tratate de bune maniere, prin care pot sa-mi invat copilul cum sa poarte un dialog, cum sa se comporte la masa, cum sa-si intretina tinuta, ectc. Nu minimalizez importanta de ati invata copilul sa fie manierat. Comportamentul moral insa, este conditionat de valorile lui Dumnezeu. Daca vreau sa-l conving pe copil sa nu minta, trebuie neaparat sa-i vorbesc de implicatiile minciunii. Pus in contextul Scripturii, cu siguranta ca ii voi putea explica copilului de unde vine minciuna si cum poti scapa de ea.

A fost doar un mic exemplu, insa la fel poti gasi mii de invataturi care sa modeleze caracterul copilului in Scriptura.

Important este ca atunci cand il inveti pe copil sa traiesti ceea ce il inveti altfel nu suntem decat niste ipocriti si copiii nu ne vor asculta niciodata. Intra pe o ureche si iese pe alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta implica(,) ca ei mint. Si nu cred ca este cineva pe lumea asta care sa cunoasca Adevarul. Tu doar ii spui varianta ta de adevar.

Enki, daca-i spun "varianta mea de Adevar", asta nu inseamna ca "varianta aceasta" nu este Adevarul.

Eu cred ca Isus nu a mintit cand a spus ca El este Adevarul! Deci uite ca este cineva care cunoaste Adevarul. Eu il cunosc pe Cristos, El este Adevarul, Eu cred ca Isus nu a mintit, Isus nu este un mincinos, ci este Dumnezeu intrupat. O proclam cu tarie aceasta credinta, chiar cu pericolul de-a fi linsat! :pardon:

Nu pot sa-i spun copilului meu ca este o zona gri si fiecare detine Adevarul. Asta ar insemna sa-l debusolez pe copil si nici eu sa nu fiu sigur ce cred. Ca si crestin cred ca Isus este Adevarul. Asta nu ma opreste sa respect credinta altora si sa le spun despre Isus. Asta inseamna dialog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Enki, sunt tratate de bune maniere, prin care pot sa-mi invat copilul cum sa poarte un dialog, cum sa se comporte la masa, cum sa-si intretina tinuta, ectc. Nu minimalizez importanta de ati invata copilul sa fie manierat.

Atunci te rog sa nu minimalizezi nici ceea ce am spus eu, reducandu-l doar la bune maniere. Doar cu bune maniere nu obtii rezultatul de care spuneam: sa nu ajunga un drogat, un criminal, un hot. Stii foarte bine ca nu ma refeream la a-l invata cum sa tina o furculita in mana.

Ma refeream la valorile morale pe care le trezesti in constiinta copilului tau.

Comportamentul moral insa, este conditionat de valorile lui Dumnezeu. Daca vreau sa-l conving pe copil sa nu minta, trebuie neaparat sa-i vorbesc de implicatiile minciunii. Pus in contextul Scripturii, cu siguranta ca ii voi putea explica copilului de unde vine minciuna si cum poti scapa de ea.

A fost doar un mic exemplu, insa la fel poti gasi mii de invataturi care sa modeleze caracterul copilului in Scriptura.

Da, si valorile astea ale lui Dumnezeu la care faci tu referire nu le gasesti numai in scriptura. Nu doar acolo iti spune: sa nu ucizi, sa nu furi, sa nu juri stramb, minti, etc. Le gasesti si in alte religii. Le gasesti si in constiinta ta. Tu poti alege scriptura pentru educarea copiilor tai, dar asta nu inseamna ca e singura si unica metoda sa scoti din ei oameni buni.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Enki, daca-i spun "varianta mea de Adevar", asta nu inseamna ca "varianta aceasta" nu este Adevarul.

Nu, asta inseamna ca tu crezi ca varianta aceasta este adevarul. La fel cum el crede ca varianta lui este adevarul. Pe cine sa credem? :pardon:

Anyway, sa revenim la educatia copiilor...

 

Ca si crestin cred ca Isus este Adevarul.

Da, asa este foarte corect exprimat. 8)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, asa este foarte corect exprimat. 8)

Este pe draku ......... nu exista nici un d-zeu, in afara de bani!!!

Cu bani transformi orice minciuna in adevar si invers. Cu bani se poate face orice!

Money=God, D-zeu

 

wake up to reality :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai pe asta se bazeaza crestinismul, pe respect!

 

Probabil ca ai alta definitie. Deja iti infirmi spusele prin afirmatiile de mai jos.

 

Daca spui cuiva ca Adevarul este Cristos, asta inseamna ca nu-l respecti? Eu nu vad o incalcare a dreptului musulmanului, hindusului sau ateului spunandu-i ca Isus este Adevarul! Vad prin asta sa le dam oamenilor o directie buna si corecta pentru ca fiecare sa poata ajunge in Imparatia lui Dumnezeu

 

Adica alta credinta e o abureala iar diferitii zei sunt doar niste toteme batute de vant. Eu daca vin si iti zic tie ca bujia masinii este Isus insusi iar blocul motor d-zeu tatal impreuna cu sfanta treime inseamna ca nu dau doua parale pe ce crezi tu. Credinta si conceptul de divinitate nu au produs nici o paguba pana nu au aparut diletanti dementi cu viziuni mistice, care sa se apuce de provaduit. Daca omul ar putea sa isi vada de treaba lui nu ar exista atatea conflicte religioase, dar nu, de fiecare data se gasesc unii mai "destepti".

 

Frumos spus, insa de ce nu le aplici inainte de a cere altcuiva acest lucru?

 

Le aplic atata timp cat sunt la randul lor aplicate.

 

ce vrei sa spui cu asta?

 

La educatia inexistenta pe care se pare ca o avem in sange. La noi pur si simplu nu exista asa ceva, un fond, o baza, o traditie cat de mica. Minimul ala necesar ar trebui sa fie respectul care este baza unei educatii. Daca nu ai prima caramida nu ai cum sa le pui si pe celelalte.

Editat de DarkBringer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este pe draku ......... nu exista nici un d-zeu, in afara de bani!!!

Cu bani transformi orice minciuna in adevar si invers. Cu bani se poate face orice!

Money=God, D-zeu

 

wake up to reality :pardon:

Cu bani nu poti sa-ti castigi un loc in Cer. Cu bani nu poti sa-i cumperi copilului un caracter nou si nu poti inlocui dragostea de parinte cu banii.

Biblia spune ca iubirea de bani este radacina tuturor relelor. Unii cred ca prin ai cumpara copilului orice poti sa inlocuiesti dragostea si prezenta unui parinte. Isi iau job-uri prin care-si ocupa fiecare zi sa faca bani si la urma constata ca si-au pierdut copiii , ce era mai scump pentru ei si unde ar fi trebuit de fapt sa investeasca cel mai mult. Asta fiindca nu le pasa de responsabilitatile date de Dumnezeu parintelui si nici nu invata copiii responsabilitatile lor in familie asa cum le-a lasat Creatorul.

 

 

Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, cum ti-a poruncit Domnul Dumnezeul tau, ca sa ai zile multe si sa fii fericit in tara pe care ti-o da Domnul Dumnezeul tau. Deuteronomul 5:16

 

Asculta, fiule, invatatura tatalui tau si nu lepada indrumarile mamei tale! Proverbele 1:8

 

Copii, ascultati in Domnul de parintii vostri, caci este drept.Efeseni 6:1

Copii, ascultati de parintii vostri in toate lucrurile, caci lucrul acesta place Domnului.Coloseni 3:20

 

Despre responsabilitatile parintelui am scris detailat la inceputul acestui topic.Gresit ca unii cred ca Dumnezeu nu exista. El exista si S-a descoperit omului, inca se descopera si ne vorbeste, noi s aluam aminte.

Unul din modurile prin care Dumnezeu vrea sa ne vorbeasca este prin parinti credinciosi. Dragostea de mama si de tata este prima descoperire a caracterului lui Dumnezeu in fata omului.

Deasemenea tatal intr-o familie are rolul de preot, in asa fel incat sa descopere inaintea copiilor si a sotiei voia lui Dumnezeu, sa mijloceasca pentru familia care ia dat-o Dumnezeu in rugaciune, sa invete copiii care ii are de la Dumnezeu, valorile Lui.

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×