Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Copiii nostri in Mainile lui Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iar eu ti-am spus ca nu este una din situatiile in care adevarul este ceva subiectiv. Daca faci o afirmatie precum cea pe care a facut-o el, atunci ar fi cazul ca absolut toate cazurile de copii care nu au primit acea educatie sa ajunga in situatiile descrise de el. Altfel e o minciuna.

Da, continui sa sustin: ce mare scofala? Ce mare efort? Am persoane apropiate care au acest comportament fara sa aiba educatie "crestina", "biblica", etc. Nici pentru mine nu e un efort sa nu insel pe cineva, sau sa nu fur sau sa nu ucid. Ce mare lucru?

Tu spui ca nu este una din situatii le in care adevarul este ceva subiectiv, iar eu iti spun ca este una din situatiile in care adevarul este subiectiv.

 

Bravada stiu ca este atributul adolescentilor. Nu cred ca e cazul, nu?

 

De mintit, mintim (cu intentie buna sau nu); de inselat, inselam (nu e musai sa te culci cu alt barbat/femeie ca sa insemne ca "ai inselat" sunt n feluri de a insela); de furat, furam (de fiecare data cand folosim cuvinte jignitoare la adresa cuiva, de fiecare data cand mintim pe cineva, de fiecare data cand inducem pe cineva in eroare, de fiecare data cand ne dam intaietate, de fiecare data cand denigram ceva etc. furam.

Furam dreptul celuilalt la adevarul sau, furam demnitatea celuilalt, furam buna credinta a celuilalt, furam armonia).

 

Vezi, fiecare om vede lucrurile in modul sau unic.

Societatea creaza sabloane, iar omul (de mic copil) este invatat ca trebuie sa gandeasca conform sablonului. Noi, oamenii care suntem parti ale societatii, functie de ce am invatat si de cat de bine ne-am integrat, incepem sa judecam tot ceea ce nu este in concordanta cu noi (adica cu sablonul).

 

Felicitari celor pe care i-ai dat exemplu. Insa da-mi voie sa fiu sceptic in privinta celor relatate de tine si sa gandesc ca este de fapt o pictura plina de subiectivism, adica de multa afectiune. Iar daca chiar asa stau lucrurile, inseamna ca acei oameni foarte dragi tie au atins perfectiunea.

Ma intreb: oare de ce asupra ta nu au avut influenta?

Editat de anonimpamantean

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand insiri "mintim, inselam, furam" te rog sa vorbesti pentru tine, nu la plural.

Nu are cum sa fie o pictura plina de subiectivism. Nu exista posibilitatea de a fi subiectiv cand e vorba de a fura versus a nu fura. A insela versus a nu insela. Ori e alba, ori e neagra. Iar in cazurile pe care le-am dat eu, este cum am spus.

Nu vorbim despre persoana mea aici ca sa iti dau tie explicatii daca m-au influentat sau de ce nu m-au influentat.

Revenim la topic.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Scrii mult, degeaba si te tot invarti in jurul cozii.

 

Esti decord cu:"Cu siguranta ca daca nu-l inveti pe copil valorile lui Dumnezeu, vei fugi de adultul care va injura ca

birjarii, va fi infidel in casatorie, va minti fara regrete, va ucide, va fi corupt, betiv si patimas." ?

 

 

Eu inca astept citate din carti de psihologie care spun ca cei care nu-s crescuti in cuvantul lui yhwh fac ravagii. Pana cand nu le aduci, afirmatiile lui cioanas voi continua sa le consider cel putin idioate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru omul respectiv acela reprezinta adevarul. Si el poate da exemple nenumarate care-i pot confirma afirmatia.

Faptul ca un user foloseste ca si argument cuvantul "idiot" inseamna ca doreste sa loveasca, sa jigneasca, in lipsa unor argumente solide. Daca privim intr-un dictionar intelegem si ce inseamna cuvantul, care nu are nici o legatura cu subiectul. Poti spune ca minte, deoarece realitatea ii infirma spusele.

 

Ne lasi cu filozofia asta de doua parale? Si pentru hitler Reichul milenar a fost un adevar dar nu inseamna ca a fost bun si ca a avut dreptate, iar sa numesti asa ceva o idiotenie este gresit cand de fapt este o cretinatate rara. Si eu pot afirma ca pamantul este patrat si pot aduce zeci de argumente dar nu inseamna ca asa este. Adevarul este doar subiectiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand insiri "mintim, inselam, furam" te rog sa vorbesti pentru tine, nu la plural.

Nu are cum sa fie o pictura plina de subiectivism. Nu exista posibilitatea de a fi subiectiv cand e vorba de a fura versus a nu fura. A insela versus a nu insela. Ori e alba, ori e neagra. Iar in cazurile pe care le-am dat eu, este cum am spus.

Nu vorbim despre persoana mea aici ca sa iti dau tie explicatii daca m-au influentat sau de ce nu m-au influentat.

Revenim la topic.

 

Vorbesc la plural si imi asum ceea ce vorbesc. Nu te-am nominalizat, daca tu simti ca esti inclusa in pluralul meu, nu este vina mea.

Exista o posibilitate ca albul sa fie negru: sa-si spuna parerea, despre persoanele invocate de tine, cei din afara relatiei de rudenie, prietenie etc. (si ei au un adevar al lor, care poate sau nu sa coincida cu al tau).

 

Daca suntem sinceri cu noi, cu siguranta vom descoperi ca toate cele enumerate mai sus nu ne sunt straine. Am trecut prin ele, le-am experimentat, pe unele le-am abandonat, pe unele nu. Functie de contextul in care ne pune viata, actionam.

 

Nu contest sa fie asa cum spui tu, dar da-mi voie sa-mi manifest scepticismul in aceasta privinta. Nu ti-a cerut nimeni explicatii, era o nedumerire. Intotdeauna ai tendinta de a te simti lezata, vizata.

 

Intrebarea era simpla, care ducea la un lucru si mai simplu - faptul ca un om care traieste intr-un mediu de perfectiune comportamentala nu garanteaza faptul ca si el va adopta acel model comportamental. Este valabil si pentru modele comportamentale imperfecte.

Editat de anonimpamantean

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scrii mult, degeaba si te tot invarti in jurul cozii.

 

Esti decord cu:"Cu siguranta ca daca nu-l inveti pe copil valorile lui Dumnezeu, vei fugi de adultul care va injura ca

birjarii, va fi infidel in casatorie, va minti fara regrete, va ucide, va fi corupt, betiv si patimas." ?

 

Eu inca astept citate din carti de psihologie care spun ca cei care nu-s crescuti in cuvantul lui yhwh fac ravagii. Pana cand nu le aduci, afirmatiile lui cioanas voi continua sa le consider cel putin idioate.

 

scriu pentru ca vreau sa scriu, nu mi-am propus sa castig ceva din acest lucru.

Ca scriu mult poate fi un defect. Fiecare scrie dupa cum poate.

Nu am coada, insa daca tu o vezi, bucura-te ca ai vazut-o.

 

Sunt de acord doar cu faptul ca fiecare om este liber sa creada ce vrea, atata timp cat nu-mi impune mie sa cred sau sa fac ceea ce spune el.

 

In cartile de psihologie nu vei gasi asa ceva, insa vei gasi altceva mult mai interesant. Sa te intelegi, implicit sa-i intelegi pe ceilalti.

Daca vrei informatii gen: cine face ravagii in mijlocul societatii umane in secolul in care traim, studiaza presa.

Depresia si antidepresivele.

 

Ne lasi cu filozofia asta de doua parale? Si pentru hitler Reichul milenar a fost un adevar dar nu inseamna ca a fost bun si ca a avut dreptate, iar sa numesti asa ceva o idiotenie este gresit cand de fapt este o cretinatate rara. Si eu pot afirma ca pamantul este patrat si pot aduce zeci de argumente dar nu inseamna ca asa este. Adevarul este doar subiectiv.

acest lucru as putea sa spun si eu, dar cui foloseste?

Hitler daca nu avea putere, nu facea nimic, cum cioanas, tu, eu nu putem face nimic pe forum... doar sa ne spunem parerile. Intelgi care este diferenta?

Poti afirma orice, important este ca tu si cei care cred in vorbele tale sa nu aveti pretentia sa le insuseasca si altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiule, voi nu sunteti in stare sa va invatati copiii minimul necesar, dar vreti sa ii "puneti" in slijba lui d-zeu? Habar nu aveti de respect si onoare dar vreti sa dati lectii altora? Ce spui tu acolo tine de bunul simt si educatia fiecaruia dintre noi, adica zero. Valorile lui d-zeu? Asta inseamna sa ai un grad foarte ridicat de intelegere si spiritualitate pe masura ca sa poti face o asemenea afirmatie. Cred ca nici sfintii nu ar face o asemenea afirmatie, vorbesti de d-zeu de parca ar fi un personaj de basm. Daca un copil este educat cum trebuie nu o sa ajunga niciodata sa faca ce spui tu mai sus.

"Minimul necesar" inseamna pentru unii sa nu-i invatam de Dumnezeu si de valorile Scripturii. Asta fiindca dumneata nu suporti Scriptura si crestinismul. Tin s ate anunt insa ca la fel cum esti liber sa faci umbra pamantului dumneata asa sunt si eu, la fel cum esti liber dumneata sa-i torni copilului in cap ca se trage din maimuta si nu este decat un animal evoluat, la fel de liber sunt eu sa-i spun copilului meu ca a fost creat de un Creator si ca Dumnezeu are pentru el niste valori dupa care sa traiasca ca sa fie fericit si aici pe pamant si in Imparatia lui Dumnezeu.

Dumnezeu nu este un personaj de basm, ci o realitate! Se pare ca unii vor ca copii nostri sa creada ca Dumnezeu este un personaj de basm, o inventie a omului. Sigur ca Dumnezeu rade din ceruri de astfel de oameni. Eu unul am fost ateu pana la 26 de ani cand mi-am dat seama ca Dumnezeu este viu si am inceput o relatie personala cu El, este Domnul meu si Stapanul meu. Cum as putea sa-mi las copii sa traiasca in necunostiinta despre un Dumnezeu minunat care poate da in viata implinire, fericire si nadejde. Ar fi ca si cand copilul meu ar alerga spre o prapastie si eu l-as lasa sa moara.

Cat despre informatia care trebuie sa o acumuleze copilul in anii copilariei, nu-ti fa probleme, atributia mea ca si crestin este ca sa-l ajut pe copil sa se pregateasca profesional dupa ceea ce simte ca este chemat sa faca in viata. Crestini doctori, ingineri, tehnicieni, lacatusi ectc se implica in bunul mers al societatii. Eu am doua fete si au un program destul de incaracat: muzica, inot, teme, joaca si cu toata bucuria iti spun ca sunt fruntase in clasele lor.

Cred ca dumneatale esti foarte frustrat pe motiv ca auzi ca noi am avea "impertinenta" sa credem in Dumnezeu si sa spunem si copiilor nostri despre acest Dumnezeu. Nu ai vrea cumva ca toti crestinii sa-ti dea dumneatale copii sa-i educi si sa-i inveti "minimul necesar"?

Probabil ca dintr-o asa generatie crescuta de dumneata crestinismul ar fi scos in afara legii si am avea parte de exterminari in masa! Ce bine ca Dumnezeu nu lasa pamantul pe mana oricui, ci intervine temperand pe unii prea zelosi! 8)

 

Esti decord cu:"Cu siguranta ca daca nu-l inveti pe copil valorile lui Dumnezeu, vei fugi de adultul care va injura ca birjarii, va fi infidel in casatorie, va minti fara regrete, va ucide, va fi corupt, betiv si patimas." ?

Eu inca astept citate din carti de psihologie care spun ca cei care nu-s crescuti in cuvantul lui yhwh fac ravagii. Pana cand nu le aduci, afirmatiile lui cioanas voi continua sa le consider cel putin idioate.

Eu iti pot da sute de exemple din viata de zi cu zi!

Am vazut in viata doctor mort de beat pe santuri si primar al Aradului injurand in viata particulara ca birjarul. Am vazut studenti care vorbeau de-ti intorceai capul in alta parte si-ti astupai urechile sa nu auzi ce vorbesc.

Pana la 26 de ani am trait intr-o lume de care-ti vorbesc eu. Nu vorbesc de ea psihologii fiindca ar trebui sa admita ca avem o lume bolnava de unde lipsesc adevaratele valori. De aceea noi crestinii prezentam copiilor nostri adevarul lui Dumnezeu, valorile Lui si cu siguranta ca multi ies exemple pentru societate.

Traim intr-o societate care da directie generatiilor urmatoare. Ce fel de generatii? Iresponsabili care incep sa faca sex de la 11 ani, iresponsabili care nu mai stiu ce inseamna o familie, iresponsabili care-si omoara copii in pantece, iresponsabili care iau arme in mana si ucid zeci de persoane, iresponsabili care cred ca sunt animale evoluate si pentru aceasta calca totul in picioare ca sa domine, iresponsabili care-si vand copii pentru prelevare de oragane, iresponsabili care vor sa legalizeze pedofiilia, zoofilia,imoralitatea sexuala, iresponsabili care umbla pe strada aratand mai mult a circari decat a oameni ectc.

Intr-o astfel de societate, in care cauti o scoala pentru copilul tau, unde chiar sa platesti mai mult, insa sa-l feresti de astfel de anomalii, unii cred inca ca sunt pe drumul bun. Cred ca astfel de oameni nu au ochi sa vada adevarul.

Eu prefer sa invat copilul meu acasa valorile lui Dumnezeu. In acelasi timp mi-am dat copii si la o scoala crestina si fac tot posibilul sa-i cresc in voia lui Dumnezeu. Nu oblig pe nimeni sa faca la fel, doar sugerez. In acelasi timp nimeni nu are dreptul sa-mi interzica sa-mi educ copii mei in credinta crestina.

Chiar astfel de oameni care se lauda cu "minimul necesar de educatie", binentele ca exclud din acest minim valorile lui Dumnezeu, astfel de oameni traiesc in societati unde drepturile omului si libertatea de exprimare sunt garantate. Oare in "minimul de educatie" al unor astfel de oameni nu se include si libertatea religioasa?

 

Intrebarea era simpla, care ducea la un lucru si mai simplu - faptul ca un om care traieste intr-un mediu de perfectiune comportamentala nu garanteaza faptul ca si el va adopta acel model comportamental. Este valabil si pentru modele comportamentale imperfecte.

Exact!

Insa aceasta nu exclude datoria mea de parinte ca sa-i asigur un astfel de mediu. Pe de alta parte Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege, asa ca fiecare acumuleaza in copilarie si atunci cand va fi responsabil de deciziile lui va alege stilul de viata.

Ca si crestin tin sa ascult de Dumnezeu si sa-mi fac datoria: Invata pe copil calea pe care trebuie s-o urmeze, si cand va imbatrani, nu se va abate de la ea. -Proverbele 22:6Este o satisfactie deosebita a parintelui sa stie ca din partea lui a facut tot ce se poate! De restul se ocupa Dumnezeu, ii putem aduce in rugaciune inaintea Lui. De aceea spuneam la inceput: Copii nostri in Mainile lui Dumnezeu. :)

 

:doh: Deci: asa ceva nu pot sa cred. Deci: este imposibil. Fara biblie si credinta nu se poate, pur si simplu nu-se-poa-te.

Enki, nu se poate! Fara Cuvant nu se poate sa fii dupa voia lui Dumnezeu. Daca ne uitam fiecare in inimile noastre vom vedea cu adevarat cine suntem si nevoia noastra de Dumnezeu! Nu atat imoralitatea este prezenta la un necredincios, cat un scop gresit in viata, o neimplinire a inimii. :pardon:

Asa ca lasa-ne sa ne educam copii dupa voia lui Dumnezeu, revelata in Scriptura. Scriptura le da directie si un scop corect in viata! Ca mai devreme sau mai tarziu, viata pe pamant se termina la mormant. Biblia da o nadejde vesnica, fericire si adevaratul scop, de ce sa le furati copiilor vostri acest adevar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Minimul necesar" inseamna pentru unii sa nu-i invatam de Dumnezeu si de valorile Scripturii. Asta fiindca dumneata nu suporti Scriptura si crestinismul. Tin s ate anunt insa ca la fel cum esti liber sa faci umbra pamantului dumneata asa sunt si eu, la fel cum esti liber dumneata sa-i torni copilului in cap ca se trage din maimuta si nu este decat un animal evoluat, la fel de liber sunt eu sa-i spun copilului meu ca a fost creat de un Creator si ca Dumnezeu are pentru el niste valori dupa care sa traiasca ca sa fie fericit si aici pe pamant si in Imparatia lui Dumnezeu.

Dumnezeu nu este un personaj de basm, ci o realitate! Se pare ca unii vor ca copii nostri sa creada ca Dumnezeu este un personaj de basm, o inventie a omului. Sigur ca Dumnezeu rade din ceruri de astfel de oameni. Eu unul am fost ateu pana la 26 de ani cand mi-am dat seama ca Dumnezeu este viu si am inceput o relatie personala cu El, este Domnul meu si Stapanul meu. Cum as putea sa-mi las copii sa traiasca in necunostiinta despre un Dumnezeu minunat care poate da in viata implinire, fericire si nadejde. Ar fi ca si cand copilul meu ar alerga spre o prapastie si eu l-as lasa sa moara.

Cat despre informatia care trebuie sa o acumuleze copilul in anii copilariei, nu-ti fa probleme, atributia mea ca si crestin este ca sa-l ajut pe copil sa se pregateasca profesional dupa ceea ce simte ca este chemat sa faca in viata. Crestini doctori, ingineri, tehnicieni, lacatusi ectc se implica in bunul mers al societatii. Eu am doua fete si au un program destul de incaracat: muzica, inot, teme, joaca si cu toata bucuria iti spun ca sunt fruntase in clasele lor.

Cred ca dumneatale esti foarte frustrat pe motiv ca auzi ca noi am avea "impertinenta" sa credem in Dumnezeu si sa spunem si copiilor nostri despre acest Dumnezeu. Nu ai vrea cumva ca toti crestinii sa-ti dea dumneatale copii sa-i educi si sa-i inveti "minimul necesar"?

Probabil ca dintr-o asa generatie crescuta de dumneata crestinismul ar fi scos in afara legii si am avea parte de exterminari in masa! Ce bine ca Dumnezeu nu lasa pamantul pe mana oricui, ci intervine temperand pe unii prea zelosi! :pardon:

 

Se pare ca degeaba ai fost ateu ca nimic nu ai invatat. Tu, mai mult ca oricare altul ar trebui sa sti cum e sa privesti acelasi lucru din doua perspective diferite. Trist daca pentru tine informarea unui copil trebuie sa aiba pe primul plan pregatirea profesionala. Asta inseamna sa iti vinzi cu sange rece copilul statului (tot un fel de diavol de care tot fugi). Din partea mea puteti sa va inchinati si la furnici daca va place, important este sa stiti ce este ala respect si onoare. Daca ai avea acel minim necesar , nu ti-ai da cu parerea despre ce cred altii in conditile in care nu cunosti. Acel minim necesar te-ar face sa respecti joss-ul chinezului, mahomedul arabului sau bulgarele de zapada al eschimosului atata timp cat nu face un rau, chiar daca intra in contradictie cu ce crezi tu. Din pacate se pare ca taramul acestei tari a fost mereu "aparat" de minmul necesar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Enki, nu se poate! Fara Cuvant nu se poate sa fii dupa voia lui Dumnezeu. Daca ne uitam fiecare in inimile noastre vom vedea cu adevarat cine suntem si nevoia noastra de Dumnezeu! Nu atat imoralitatea este prezenta la un necredincios, cat un scop gresit in viata, o neimplinire a inimii. :pardon:

Aici deja intram in cu totul alt domeniu. Implinirea inimii, un scop spiritual in viata, mantuire, etc... sunt cu totul altceva. Insa o educatie pentru un comportament moral nu este conditionata de aceste lucruri, si de credinta. iti poti educa copilul in asa fel incat sa nu ajunga sa faca acele lucruri pe care le enumerai tu si fara sa aduci in discutie mantuirea, viata de apoi, etc...

Asa ca lasa-ne sa ne educam copii dupa voia lui Dumnezeu, revelata in Scriptura. Scriptura le da directie si un scop corect in viata! Ca mai devreme sau mai tarziu, viata pe pamant se termina la mormant. Biblia da o nadejde vesnica, fericire si adevaratul scop, de ce sa le furati copiilor vostri acest adevar?

Vezi? Deja nu mai vorbesti de viata asta, ci de cealalta. Vorbesti de scopul in viata, referindu-te banuiesc la mantuire. Dar mai intai trebuie sa ne pregatim copilul sa treaca prin aceasta viata. Si putem face acest lucru fara sa apelam la educatia religioasa.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se pare ca degeaba ai fost ateu ca nimic nu ai invatat. Tu, mai mult ca oricare altul ar trebui sa sti cum e sa privesti acelasi lucru din doua perspective diferite. Trist daca pentru tine informarea unui copil trebuie sa aiba pe primul plan pregatirea profesionala. Asta inseamna sa iti vinzi cu sange rece copilul statului (tot un fel de diavol de care tot fugi). Din partea mea puteti sa va inchinati si la furnici daca va place, important este sa stiti ce este ala respect si onoare. Daca ai avea acel minim necesar , nu ti-ai da cu parerea despre ce cred altii in conditile in care nu cunosti. Acel minim necesar te-ar face sa respecti joss-ul chinezului, mahomedul arabului sau bulgarele de zapada al eschimosului atata timp cat nu face un rau, chiar daca intra in contradictie cu ce crezi tu. Din pacate se pare ca taramul acestei tari a fost mereu "aparat" de minmul necesar.

Pai pe asta se bazeaza crestinismul, pe respect!

Pe primul plan nu este pregatirea profesionala,ci pregatirea spirituala, caracterul copilului. Binenteles ca si pregatirea profesionala isi are rolul ei si importanta ei pentru fiecare copil in parte.

Daca spui cuiva ca Adevarul este Cristos, asta inseamna ca nu-l respecti? Eu nu vad o incalcare a dreptului musulmanului, hindusului sau ateului spunandu-i ca Isus este Adevarul! Vad prin asta sa le dam oamenilor o directie buna si corecta pentru ca fiecare sa poata ajunge in Imparatia lui Dumnezeu. Liberatatea de a alege este parte din viata lor. La fel poti sa-mi trambitezi si dumneata necredinta si se poate discuta printr-un dialog civilizat.

Problema apare cand vrei sa-mi bagi calusul in gura, cand imi ingradesti dreptul de exprimare, fiindca nu gandesc ca dumneata. Unii doar daca calci in tara lor cu Biblia in mana, iti taie gatul. Daca asta este definitia "minimului necesar" enuntat de dumneata, atunci fereasca Dumnezeu de o societate in care copii sa fie invatati de parinti ca si dumneata. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×