Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Copiii nostri in Mainile lui Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bun venit in evul mediu! cioanas, mi-e mila de copiii tai, sau de viitorii tai copii.

 

Ce a citat Enki e cea mai mare idiotenie pe care ai reusit sa o vomiti pe topicu' asta. Militezi impotriva drepturilor omului si arunci cu noroi fara sa ai habar despre ce vorbesti. Mi-e sila de tine si de "fratii" tai! Locul vostru e in pesteri. Neanderthalienilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bun venit in evul mediu! cioanas, mi-e mila de copiii tai, sau de viitorii tai copii.

 

Ce a citat Enki e cea mai mare idiotenie pe care ai reusit sa o vomiti pe topicu' asta. Militezi impotriva drepturilor omului si arunci cu noroi fara sa ai habar despre ce vorbesti. Mi-e sila de tine si de "fratii" tai! Locul vostru e in pesteri. Neanderthalienilor.

Ce a citat Enki nu este o idiotenie, ci un adevar curent (crunt).

Faptul ca tu te manifesti cum te manifesti denota ca ar trebui sa intri si tu intr-o pestera, dar sa fie visavis de pesterea in care va fi cioanas.

Pe astfel de reactii, manifestari s-au bazat si persecutiile romanilor, inchizitia etc.

Editat de anonimpamantean

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce am citat eu am citat pentru ca vreau sa subliniez un lucru:

Ceea ce Cioanas numeste "valorile lui Dumnezeu" sunt valori pe care el considera ca nu le poti lua decat si in exclusivitate din Biblie. Daca ar fi asa, ar insemna ca toti cei care nu citesc biblia, nu cred in Dumnezeu, sau apartin altor religii vor

.... injura ca

birjarii, va fi infidel in casatorie, va minti fara regrete, va ucide, va fi corupt, betiv si patimas.

Ceea ce, evident, este eronat. Poti sa iti inveti copiii sa nu faca aceste lucruri si fara sa le bagi biblia si crestinismul pe gat.

Atat doream sa subliniez.

 

Ce a citat Enki nu este o idiotenie, ci un adevar curent (crunt).

Idiotenie e un fel de a-i spune, potrivit si el. Eu am preferat eronat. Pentru ca este o minciuna.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce a citat Enki nu este o idiotenie, ci un adevar curent (crunt).

Faptul ca tu te manifesti cum te manifesti denota ca ar trebui sa intri si tu intr-o pestera, dar sa fie visavis de pesterea in care va fi cioanas.

Pe astfel de reactii, manifestari s-au bazat si persecutiile romanilor, inchizitia etc.

 

Daca spui ca e un adevar si tu traiesti pe alta lume. Adu-mi citate din carti de psihologie care ii dau dreptate lui cioanas(nu, biblia nu e o carte de psihologie).

Ma manifest foarte normal avand in vedere abjectiile pe care le expune colegul nostru forumist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si chestia ciudata e ca nici nu ucid.

:pardon: Deci: asa ceva nu pot sa cred. Deci: este imposibil. Fara biblie si credinta nu se poate, pur si simplu nu-se-poa-te.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu ii spun idiotenie, pentru ca el crede ce vorbeste. Nu minte, o spune din suflet.

 

Chestia e ca am cunostine/amici/prieteni ai caror parinti sunt atei si au fost crescuti fara nici o boaba de religie. Si culmea, sunt unii dintre oamenii pe care ii respect cel mai mult. Nici nu injura, nici nu sunt infideli, nici nu mint, nici nu sunt corupti, nici macar betivi nu sunt(decat rar) si chestia ciudata e ca nici nu ucid.

 

Myth busted.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca spui ca e un adevar si tu traiesti pe alta lume. Adu-mi citate din carti de psihologie care ii dau dreptate lui cioanas(nu, biblia nu e o carte de psihologie).

Ma manifest foarte normal avand in vedere abjectiile pe care le expune colegul nostru forumist.

probabil ca nu ai inteles ce am scris.

Am spus ca este un adevar, nu ca ii dau eu dreptate, tu sau altcineva. Adica se intampla in zilele noastre sa existe si astfel de situatii, cazuri. Vezi, o fraza scrisa de cineva poate fi interpretata, inteleasa in n feluri...

Daca in ochii tai ceea ce scrie cionas sun abjectii, gandeste-te ceea ce scrii tu cum este vazut in ochii altora.

 

Idiotenie e un fel de a-i spune, potrivit si el. Eu am preferat eronat. Pentru ca este o minciuna.

idiotenie este "un fel" peiorativ de a denumi ceva, cu scopul evident de a jigni.

Cea ce pentru tine este minciuna, pentru altcineva poate fi adevar.

 

Chestia e ca am cunostine/amici/prieteni ai caror parinti sunt atei si au fost crescuti fara nici o boaba de religie. Si culmea, sunt unii dintre oamenii pe care ii respect cel mai mult. Nici nu injura, nici nu sunt infideli, nici nu mint, nici nu sunt corupti, nici macar betivi nu sunt(decat rar) si chestia ciudata e ca nici nu ucid.

Pare ca ai zugravit niste sfinti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
idiotenie este "un fel" peiorativ de a denumi ceva, cu scopul evident de a jigni.

Cea ce pentru tine este minciuna, pentru altcineva poate fi adevar.

Din pacate nu vorbim de una din situatiile in care se poate da o interpretare subiectiva, la modul pentru mine e adevarat dar pentru tine nu. Omul a spus clar: cine nu invata legile lui dumnezeu va injura, va minti, va fi infidel, va ucide etc. Ceea ce nu e adevarat. Adica e o minciuna. Sau o idiotenie prin faptul ca realitatea il contrazice.

 

Pare ca ai zugravit niste sfinti.

Oau. Multumesc. In numele sotului meu, si al mamei mele. Si a unei prietene. Si a unei foste colege de clasa. Si a unei familii cu care suntem prieteni. Si.. si... si...

Ce mare scofala sa fii asa cum a decris Demimurgul? Chiar presupune un efort pentru unii, ca nu inteleg?... :pardon:

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate nu vorbim de una din situatiile in care se poate da o interpretare subiectiva, la modul pentru mine e adevarat dar pentru tine nu. Omul a spus clar: cine nu invata legile lui dumnezeu va injura, va minti, va fi infidel, va ucide etc. Ceea ce nu e adevarat. Adica e o minciuna. Sau o idiotenie prin faptul ca realitatea il contrazice.

 

Pentru omul respectiv acela reprezinta adevarul. Si el poate da exemple nenumarate care-i pot confirma afirmatia.

Faptul ca un user foloseste ca si argument cuvantul "idiot" inseamna ca doreste sa loveasca, sa jigneasca, in lipsa unor argumente solide. Daca privim intr-un dictionar intelegem si ce inseamna cuvantul, care nu are nici o legatura cu subiectul. Poti spune ca minte, deoarece realitatea ii infirma spusele.

 

 

Oau. Multumesc. In numele sotului meu, si al mamei mele. Si a unei prietene. Si a unei foste colege de clasa. Si a unei familii cu care suntem prieteni. Si.. si... si...

Ce mare scofala sa fii asa cum a decris Demimurgul? Chiar presupune un efort pentru unii, ca nu inteleg?... :pardon:

 

Nu stiu daca ai de ce sa-mi multumesti. Realitatea pe care tu invocai spune tocmai invers: ca mintim (si foarte des), ca in viata unui om, cel putin odata se intampla sa insele; ca de cele mai multe ori jignim (exemple nenumarate pe acest forum) cu voie sau fara voie; ca injuram (chiar daca o facem asa... in gluma). La "a ucide" este extrema, extremelor, insa nici aici nu as putea sa nu spun ca depinde foarte mult in ce circumstanta te pune viata (daca ar fi vorba de viata copilului nostru, cu siguranta ca am si ucide).

Nu sunt adeptul ipocriziei - ceea ce spune demiurgul si ceea ce sustii si tu cu nonsalanta "ce mare scofala"- e foarte greu.

Azi pot sa fac acest lucru, maine s-ar putea sa nu-l mai pot face.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar eu ti-am spus ca nu este una din situatiile in care adevarul este ceva subiectiv, sau partial sau privit doar dintr-o singura perspectiva. Daca faci o afirmatie precum cea pe care a facut-o el, atunci ar fi cazul ca absolut toate cazurile de copii care nu au primit acea educatie sa ajunga in situatiile descrise de el. Altfel e o minciuna.

Da, continui sa sustin: ce mare scofala? Ce mare efort? Am persoane apropiate care au acest comportament fara sa aiba educatie "crestina", "biblica", etc. Nici pentru mine nu e un efort sa nu insel pe cineva, sau sa nu fur sau sa nu ucid. Ce mare lucru?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×