Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Copiii nostri in Mainile lui Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Copiii nostri in Mainile lui Dumnezeu

 

Cel mai minunat lucru este sa-ti cresti copilul in frica de Dumnezeu, sa-l ajuti sa-L cunoasca si sa-L iubeasca pe Dumnezeu. Este minunat sa stii ca primele cuvinte rostite de copilul tau sunt o rugaciune, dintr-o inima curata si sincera inaintea lui Dumnezeu si nu injuraturi sau alte vulgaritati, de care se bucura unii "parinti" atunci cand aud pe copilul lor vorbind. Foarte important este, ca in anii copilariei ("cei sapte ani de-acasa") sa-i invatam pe copii nostrii adevarurile absolute ale lui Dumnezeu. Aceste adevaruri vor cladi in copilul nostru un caracter sanatos, care va fi de folos societatii si lui Dumnezeu.

 

Haideti sa privim impreuna la cateva indemnuri care le da Scriptura (Cuvantul lui Dumnezeu) in legatura cu educatia copiilor nostrii:

 

1. Invata-l pe copil Calea

 

Proverbe 22:6 Invata pe copil calea pe care trebuie s-o urmeze, si cand va imbatrani, nu se va abate de la ea. -

Trebuie sa-i invatam pe copii nostrii ca singura Cale ca sa fie fericiti si sa fie ai lui Dumnezeu este Iisus Cristos, Fiul lui Dumnezeu.

 

Ioan 14:6 Iisus i-a zis: "Eu sunt calea, adevarul si viata. Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine.

 

Adevarurile lui Dumnezeu se gasesc in Sfanta Scriptura. Pentru a creste in copiii nostri oameni sanatosi si ascultatori de Dumnezeu, trebuie sa-i invatam de mici sa citeasca Biblia sau povestiri Biblice. Asa vor invata sa distinga binele de rau si adevarul de minciuna, de asemenea vor putea vedea ce este pacat si ce este bine, vor invata ca minciuna, hotia, idolatria, cearta, mania, ectc. sunt pacate si aduc doar rau, lor si oamenilor de langa ei.

 

2. Mustra-l pe copilul tau

 

Proverbe 3:12 Caci Domnul mustra pe cine iubeste, ca un parinte pe copilul pe care-l iubeste!

 

Sigur ca aceasta mustrare se face cu duhul blandetii si cu dragoste. Astfel vom putea cladi in copiii nostri un caracter sanatos!

 

3. Faptele bune

 

Proverbe 20:11 Copilul lasa sa se vada inca din faptele lui daca purtarea lui va fi curata si fara prihana.

 

Urmareste ca faptele bune sa-ti caracterizeze copilul, sadeste in el ganduri bune iar acestea vor rodi intr-o zi fapte bune.Inrijeste-te de igiena copilului, de educatia lui, citeste-i carti pentru copii, joaca-te cu el de mic, fa-l prieten si corecteaza-i atitudinea cu dragoste, asta va scoate din el un caracter plin de fapte bune.

 

4. Disciplinarea copilului

 

Niciodata copilul nu trebuie lasat de capul lui, ci trebuie disciplinat. Un copil lasat de capul lui va creste un razvratit care nu va stii sa se descurce in viata si pe de alta parte va fi mai tot timpul un copil problema.

 

Proverbe 22:15 Nebunia este lipita de inima copilului, dar nuiaua certarii o va dezlipi de el. -

 

Proverbe 23:13 Nu cruta copilul de mustrare, caci daca-l vei lovi cu nuiaua, nu va muri.

 

Proverbe 29:15 Nuiaua si certarea dau intelepciunea, dar copilul lasat de capul lui face rusine mamei sale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu e iubire. Daca Domnul Iisus Hristos nu i-a condamnat pe cei care L-au omorat, ar fi dat cu nuiaua in niste copii nevinovati, care greseau pentru ca altceva nu stiau...? Eu refuz sa cred asta. Nuiaua de care vorbiti nu ajuta pe nimeni, nu duce decat la traume psihice si la o regretabila prapastie intre parinti si copii. Iubirea nu presupune nici un fel de violenta. Daca nici la parinti nu se pot intoarce copiii pentru protectie absoluta, daca nici cu parintii nu se simt in siguranta, ce mai ramane...?

Sa-i crestem in frica....? Nu stiti ce monstri nasc crscuti in frica, inhibati, cu emotiile reprimate...?

De ce sa lovesti un copil nevinovat? Nu-l vei omora, dar il vei rani pentru totdeauna.

Asta vrea Dumnezeu de la noi...?

Refuz sa cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu e iubire. Daca Domnul Iisus Hristos nu i-a condamnat pe cei care L-au omorat, ar fi dat cu nuiaua in niste copii nevinovati, care greseau pentru ca altceva nu stiau...? Eu refuz sa cred asta. Nuiaua de care vorbiti nu ajuta pe nimeni, nu duce decat la traume psihice si la o regretabila prapastie intre parinti si copii. Iubirea nu presupune nici un fel de violenta. Daca nici la parinti nu se pot intoarce copiii pentru protectie absoluta, daca nici cu parintii nu se simt in siguranta, ce mai ramane...?

Sa-i crestem in frica....? Nu stiti ce monstri nasc crscuti in frica, inhibati, cu emotiile reprimate...?

De ce sa lovesti un copil nevinovat? Nu-l vei omora, dar il vei rani pentru totdeauna.

Asta vrea Dumnezeu de la noi...?

Refuz sa cred.

Cand intelegem nuia nu intelegem neaparat pedeapsa corporala, ci disciplinarea copilului. Nimic nu reusesti in viata fara disciplina. Daca nu este o disciplinare incepand cu viata de copil, cu siguranta ca atunci cand este adult acel om va fi un indisciplinat. Disciplinarea trebuie insotita de dragoste si atunci cu siguranta ca vei putea sa-i dai o directie buna copilului.

In legatura cu disciplinarea exista niveluri de disciplinare in functie de varsta copilului si cu siguranta ca un copil indisciplinat si lasat de capul lui va fi un tanar problema si un adult problema in viitor.

Cat despre disciplina care o aplica Dumnezeu, sa fim seriosi, Domnul isi disciplineaza copii Lui!

Evrei 12:6-7 Caci Domnul pedepseste pe cine-l iubeste si bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primeste." Suferiti pedeapsa: Dumnezeu Se poarta cu voi ca si cu niste fii. Caci care este fiul pe care nu-l pedepseste tatal?

********************************************************************************

Evrei 12:10 Caci ei in adevar ne pedepseau pentru putine zile, cum credeau ei ca e bine; dar Dumnezeu ne pedepseste pentru binele nostru, ca sa ne faca partasi sfinteniei Lui.

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cionas,rastalmacesti fara jena,chiar textul pe care il citezi :) ...indrumarile tale de crestere a unui copil,sunt un ,,Asa NU",pentru mine.Imi amintesc tot ce gaseam detestabil in cartea aia de povesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand intelegem nuia nu intelegem neaparat pedeapsa corporala, ci disciplinarea copilului.

 

Prin urmare si aceea este acceptabila. Textul de mai sus face referire fara echivoc si la pedeapsa corporala, pe care se intelege ca o sustineti.

 

Nimic nu reusesti in viata fara disciplina. Daca nu este o disciplinare incepand cu viata de copil, cu siguranta ca atunci cand este adult acel om va fi un indisciplinat.

 

Aici pot sa va contrazic, cand vine vorba de disciplinarea excesiva (pe care o aprobati tacit fiind de acord cu pedepsele corporale) - exista n cazuri de adulti care plecand din casa parinteasca unde fusesera sufocati de reguli si pedepsiti pentru orice, s-au revoltat si si-au trait viata cum au vrut - de fapt nici un adult cu o inteligenta medie macar si o minte sanatoasa nu ar repeta acest comportament cu proprii copii. Disciplina e una si tinerea in lanturi e alta. Sa cresti copilul in frica nu il va face sa respecte invataturile tale pe viitor; te va asculta atata timp cat tii mana ridicata. Ba mai mult, unii adulti crescuti asa fac exact pe dos numai pentru satisfactia sufleteasca de a se manifesta liber.

 

Disciplinarea trebuie insotita de dragoste si atunci cu siguranta ca vei putea sa-i dai o directie buna copilului.

 

Cand intervine frica, dragostea se duce pe apa sambetei, de ambele parti. Nu poti invata copilul despre dragoste fara sa o arati. Cand faci copilul sa se simta ca un gunoi neputincios si ii spui ca totul e un pacat, fara sa explici de ce, iar apoi il pedepsesti pentru ca nu s-a conformat, numai dragoste nu se numeste. Cum sa ii ceri copilului sa inteleaga lucruri pe care adesea adultii au probleme in ale intelege, si sa te astepti sa se supuna orbeste?

 

Cat despre disciplina care o aplica Dumnezeu, sa fim seriosi, Domnul isi disciplineaza copii Lui!

Evrei 12:6-7 Caci Domnul pedepseste pe cine-l iubeste si bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primeste." Suferiti pedeapsa: Dumnezeu Se poarta cu voi ca si cu niste fii. Caci care este fiul pe care nu-l pedepseste tatal?

 

Raul facut cu discernamant se pedepseste, prin faptul ca in viata se intoarce impotriva ta. Dar ce discernamant are un copil care se revolta pur si simplu pentru felul nedrept in care e tratat? Ce scarba mi-e de oamenii care-si vad copilul plangand intr-un colt si zambesc cu simtul datoriei bine facute, spunand "asa-ti trebuie". Societatea trebuie bine scuturata de obiceiul prost de a le spune copiilor "daca faci cutare lucru, te bate Dumnezeu". De ce sa traiasca un copil cu ideea ca daca greseste mananca bataie, de la oricine ar fi? Nu e mai usor sa previi greseala explicand consecintele in viata reala, de exemplu "daca vorbesti urat cu cineva, are sa se supere si n-are sa-ti mai vorbeasca altadata". Altfel, copilul are sa evite unele actiuni pe moment doar din frica de pedeapsa, nu pentru ca le-ar considera gresite din punct de vedere moral.

 

Credinta n-o poti baga cu palnia pe gatul cuiva; dimpotriva, acest comportament are toate sansele sa-i rapeasca viitorului adult toate sansele de a o descoperi cand e intr-adevar capabil sa o inteleaga. Sunt total de acord sa fie invatati copiii despre credinta, dar din perspectiva iubirii, iertarii si a sperantei, nu a fricii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cineva sa inchida threadul sunt si asa destui dementi care sunt in stare sa aplice asemenea aberatii. Cioanas tu habar nu ai cum se creste si educa un copil ca de altfel 99% dintre parinti dar vrei sa ii aduci langa d-zeu :tongue:. Ignoranti inconstienti ati crescut pe garla si aveti pretentii in cresterea unui copil cand voi nu aveti cele mai elementare notiuni de bun simt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credinta n-o poti baga cu palnia pe gatul cuiva; dimpotriva, acest comportament are toate sansele sa-i rapeasca viitorului adult toate sansele de a o descoperi cand e intr-adevar capabil sa o inteleaga. Sunt total de acord sa fie invatati copiii despre credinta, dar din perspectiva iubirii, iertarii si a sperantei, nu a fricii.

Asa si eu! Credinta se bazeaza pe dragoste si frica de Domnul este inceputul intelepciunii!

Cei care nu au frica de Dumnezeu si traiesc in pacat fara probleme, cu siguranta ca vor fi o problema a societatii.

Perspectiva iubirii inseamna ca Dumnezeu ne iubeste atat de mult incat a dat pe Unicul Sau Fiu pentru noi pacatosii.

Perspectiva iertarii, suntem iertati daca traim in lumina, in ascultare de Dumnezeu, altfel vom avea parte de pedeapsa vesnica, iadul.

Perspectiva sperantei, dupa moarte este adevarata viata vesnica, ca sa ai parte de acea viata, trebuie sa primim Viata de pe acest pamant. Viata este Isus Cristos si Adevarul revelat in Scriptura ne da o directie buna in viata, daca ascultam de El.

 

Cineva sa inchida threadul sunt si asa destui dementi care sunt in stare sa aplice asemenea aberatii. Cioanas tu habar nu ai cum se creste si educa un copil ca de altfel 99% dintre parinti dar vrei sa ii aduci langa d-zeu :o: . Ignoranti inconstienti ati crescut pe garla si aveti pretentii in cresterea unui copil cand voi nu aveti cele mai elementare notiuni de bun simt.

 

 

Pentru unii a crede in Dumnezeu inseamna a fi dement, pentru unii a crede in valorile lui Dumnezeu inseamna a fi dement. A fi un om care respecti pe aproapele tau si iubesti pe Dumnezeu Creatorul, inseamna a fi dement, insa a trai in pacat, a iubi minciuna, curvia, betia, uciderea copiilor, imoralitatea sexuala ectc sunt lucruri normale si "adevaratele valori". Eu am libertatea sa-mi cresc copii dupa valorile minunate ale lui Dumnezeu si cu siguranta ca ma voi bucura vazand cum cresc curat si sanatos. Fiecare culege roadele dupa ceea ce seamana.

Cu siguranta ca daca nu-l inveti pe copil valorile lui Dumnezeu, vei fugi de adultul care va injura ca birjarii, va fi infidel in casatorie, va minti fara regrete, va ucide, va fi corupt, betiv si patimas. Oamenii care traiesc in astfel de valori, cu siguranta ca nu vor pretui niciodata pe Dumnezeu si pe crestini.

Darkbringer nu ne-am mai intalnit de circa un an, imi pare rau ca in acest timp nu ai mai evoluat deloc in privinta dialogului cu semenii tai si ai o inima la fel de amara ca si cu un an in urma. Eu ma rog ca Dragostea si Lumina lui Isus sa-ti inunde inima si sa ti-o transforme sa fi un Lightbringer! :blink: :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru unii a crede in Dumnezeu inseamna a fi dement, pentru unii a crede in valorile lui Dumnezeu inseamna a fi dement. A fi un om care respecti pe aproapele tau si iubesti pe Dumnezeu Creatorul, inseamna a fi dement, insa a trai in pacat, a iubi minciuna, curvia, betia, uciderea copiilor, imoralitatea sexuala ectc sunt lucruri normale si "adevaratele valori". Eu am libertatea sa-mi cresc copii dupa valorile minunate ale lui Dumnezeu si cu siguranta ca ma voi bucura vazand cum cresc curat si sanatos. Fiecare culege roadele dupa ceea ce seamana.

Cu siguranta ca daca nu-l inveti pe copil valorile lui Dumnezeu, vei fugi de adultul care va injura ca birjarii, va fi infidel in casatorie, va minti fara regrete, va ucide, va fi corupt, betiv si patimas. Oamenii care traiesc in astfel de valori, cu siguranta ca nu vor pretui niciodata pe Dumnezeu si pe crestini.

Darkbringer nu ne-am mai intalnit de circa un an, imi pare rau ca in acest timp nu ai mai evoluat deloc in privinta dialogului cu semenii tai si ai o inima la fel de amara ca si cu un an in urma. Eu ma rog ca Dragostea si Lumina lui Isus sa-ti inunde inima si sa ti-o transforme sa fi un Lightbringer! :blink: :blink:

 

Fiule, voi nu sunteti in stare sa va invatati copiii minimul necesar, dar vreti sa ii "puneti" in slijba lui d-zeu? Habar nu aveti de respect si onoare dar vreti sa dati lectii altora? Ce spui tu acolo tine de bunul simt si educatia fiecaruia dintre noi, adica zero. Valorile lui d-zeu? Asta inseamna sa ai un grad foarte ridicat de intelegere si spiritualitate pe masura ca sa poti face o asemenea afirmatie. Cred ca nici sfintii nu ar face o asemenea afirmatie, vorbesti de d-zeu de parca ar fi un personaj de basm. Daca un copil este educat cum trebuie nu o sa ajunga niciodata sa faca ce spui tu mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca nici sfintii nu ar face o asemenea afirmatie, vorbesti de d-zeu de parca ar fi un personaj de basm. Daca un copil este educat cum trebuie nu o sa ajunga niciodata sa faca ce spui tu mai sus.

Ce ne-a mai speriat mama cu sectantii astia cand eram mici, surorii mele chiar i-au scazut nota la purtare fiindca a gasit-o invatatoarea cu un briceag in geanta, luat de la tata. Dar la firma avem un director venit tot din USA, care a fost prof la o universitate din asta si e ok, uns cu toate alifiile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu siguranta ca daca nu-l inveti pe copil valorile lui Dumnezeu, vei fugi de adultul care va injura ca

birjarii, va fi infidel in casatorie, va minti fara regrete, va ucide, va fi corupt, betiv si patimas.

Si cumva, dupa parerea ta, numai si numai prin religia crestina si biblie ii poti insufla o atitudine si un comportament moral in care astfel de probleme sa fie evitate? Crezi cumva ca are crestinismul monopol pe aceste valori?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×