Sari la conținut
Forum Roportal
Ladyviv03

Cei mai buni antivirusi gratuiti

Voi ce ziceti?  

21 membri au votat

  1. 1. Este bun antivirusul avg?

    • da
      4
    • nu stiu
      4
    • nu imi place
      4
    • nu este
      8
    • ATENTIELNU IL INCERCA
      2


Postări Recomandate

Am avut si eu acum 1 ani AVG-ul. De fiecare data cand scanam imi spunea ca nu am nici un virus. Am tinut-o tot asa 3-4 luni pana cand am downloadat un alt antivirus si am ramas uimita de cat de infestat era calculatorul :good: De atunci nici nu mai vreau sa aud de AVG.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici e cu doua taisuri... AVG era unul din putinii antivirusi care nu marca drept virus orice nu intelege. NOD32-ul meu de acum marcheaza ca virus / troian / porcarie diverse fisiere / utilizare care stiu SIGUR ca nu sunt ceea ce-mi spune NOD-ul.

 

De exemplu am un fisier numit shutdown.com, are cativa bytes si singura lui utilitate e sa stinga PC-ul din MS-DOS (nu functioneaza daca e in Windows). Practic ii spune placii de baza sa stinga sursa. AVG-ul n-a avut treaba cu el, NOD-ul l-a detectat ca si troian. Cu siguranta NU este un troian din zeci de motive, cel mai evident fiind ca e prea mic ! Daca tin bine minte nu are nici macar 100 bytes. Nu kilo, ci bytes. Si exemple de nesimtire la antivirusi sunt cu zecile, sutele, poate miile. Uneori marcheaza diverse crackuri ca fiind virusate... si pe unele le-am testat pe PC-uri fara absolut nici un mijloc de protectie (intentionat), l-am lasat "la dospit" cateva saptamani si apoi la o scanare nu a depistat fisiere infectate inafara acelui crack... ori daca era un virus, s-ar fi imprastiat ca focul printr-o padure de uscaturi...

 

O posibilitate de utilizare mai ambigua a antivirusilor e cenzura unor softuri... si oricat de paranoic suna, nu e o idee rea sa tineti cont de asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×