Sari la conținut
Forum Roportal
ilin

Are cineva ceva de spus despre Boris Vian?

Postări Recomandate

am citit aproape tot ce a scris vian. daca ar fi sa fac un top al cartilor lui, el ar arata in felul urmator:

 

1. smulgatorul de inimi 8) :cheer:

 

 

2 spuma zilelor

 

 

3 iarba rosie

 

 

 

 

alte recomandari: fowles-magicianul si henry miller- tot ( doar primavara neagra mi s-a parul mai slaba

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai spune-ne mai multe, chiar sunt curios ce-ai inteles tu din boris vian.

in alta ordine de idei, intr-o luna primesc l'ecume des jours in orijinal, abia astept sa o savurez in toata deplinatatea. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DIn pacate nu am citit decat Spuma zilelor de Boris Vian, si vreau sa mai citesc, pentru ca mi-a placut foarte mult :salut: A ramas una dintre cartile mele preferate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e unul din cei mai buni. spuma zilelor e considerata capodopera lui. are numerosi fani si e considerat un inovator...asta la aproape 50 de ani de la moartea lui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e unul din cei mai buni. spuma zilelor e considerata capodopera lui. are numerosi fani si e considerat un inovator...asta la aproape 50 de ani de la moartea lui

 

mie nu-mi place chiar deloc. n-am reusit sa simt absolut nimic din spuma zilelor ... poate realismul lui n-a ajuns la sensibilitatea mea sau pur si simplu nu-l pricep :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am citit aproape tot ce a scris vian. daca ar fi sa fac un top al cartilor lui, el ar arata in felul urmator:

 

1. smulgatorul de inimi :cheer: :cheer:

2 spuma zilelor

3 iarba rosie

alte recomandari: fowles-magicianul si henry miller- tot ( doar primavara neagra mi s-a parul mai slaba

 

in caz ca mai verifici rasp la topic...boris vian e super tare...am citit spuma zilelor, voi scuipa pe mormintele voastre, moarte pocitaniilor si blues ptr o pisica neagra...dak stii cumva unde as mai putea gasi carti de el...e books de preferat. nu inteles d c nu e placut...mie mi se pare f sensibil...chiar cu toate scenele alea violente

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cine stie de unde pot sa fac rost de cartile lui in format electronic? ...si... ce parere aveti despre el? vad ca s-a mai creat un topic cu tema asta dar a fost lasat balta...eh astept...nu-i bai...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit mai demult "Scuip pe mormintele voastre'. Cartea mi-a fost data de o prietena, o tipa finuta, careia i-a plauct mult, asa ca in ciuda titlului ma asteptam la o carte "cuminte" si pasnica. Wrong. :cry: :cry:

 

M-a socat cartea aia. M-ar fi socat oricum, da' cum nici nu ma asteptam... cred ca n-o sa uit niciodata experienta :blink: Din cate mi-am dat seama, au o intensitate obsesiva cartile lui. Un fel de Gib Mihaescu (pe care-l ador) la extrem. Si implicit, cred ca Boris Vian nu te poate lasa indiferent - iti place sau nu, nu exista cale de mijloc. Mie personal mi-a placut, dupa ce mi-am revenit din soc. :doh:

 

De gasit in format electronic, nu cred ca exista o sursa anume. Cauta pe p2p.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am citit mai demult "Scuip pe mormintele voastre'. Cartea mi-a fost data de o prietena, o tipa finuta, careia i-a plauct mult, asa ca in ciuda titlului ma asteptam la o carte "cuminte" si pasnica. Wrong. :doh: ;)

 

M-a socat cartea aia. M-ar fi socat oricum, da' cum nici nu ma asteptam... cred ca n-o sa uit niciodata experienta :P Din cate mi-am dat seama, au o intensitate obsesiva cartile lui. Un fel de Gib Mihaescu (pe care-l ador) la extrem. Si implicit, cred ca Boris Vian nu te poate lasa indiferent - iti place sau nu, nu exista cale de mijloc. Mie personal mi-a placut, dupa ce mi-am revenit din soc. :o:

 

De gasit in format electronic, nu cred ca exista o sursa anume. Cauta pe p2p.

 

am citit si eu...mie cel mai mult mi-a placut spuma zilelor...chiar ti-o recomand...in esenta o sa descoperi f multa sensibilitate si o tristete profunda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×