Sari la conținut
Forum Roportal
hade 61

dupa ce moare

Postări Recomandate

intai imi cer scuze deoarece n-am mai intrat pe aici .am urmarit catva subiectul , am primit niste raspunsuri in general , care m-au dezamagit sau asteptam discutia care a inceput apoi .

istoria intrebarii este sfasietoare .

am 47 de ani , sunt o persoana cu un caracter echilibrat - leoaica , am o situatie materiala buna .prin iulie - nu am serviciu , m-am gandit sa merg voluntar intr-un spital , numai ca nu puteam lipsi de acasa mereu cateva ore / zilnic .atunci m-am gandit sa ma angajez ca infirmiera la un spital .in 13 august eram angajata la bagdasar , angajata cum ? dadusem un examen , adusesem toate actele , mai putin cartea de munca .in aceste conditii a fost prima mea zi de serviciu .m-a placut toata lumea , am muncit pe rupte dar cand s-a terminat programul am simtit ca pur si simplu am gresit spitalul si nu acolo trebuia sa lucrez .

aveam parcata masina intr-un scuar in fata spitalului , cred ca erau 40 grade afara , aveam o sticla cu apa minerala in portbagaj - fiarta , am baut-o si am plans pana acasa - 13 km .

gresisem spitalul , simteam ca cineva ma asteapta , ma cheama , dar nu acolo.

in 5 septembrie deja eram aspiranta sau voluntara practic in alt spital , la terapie intensiva .

din 16 septembrie in terapie a fost adus un barbat , dupa ce statuse in reanimare operat din 5 sept .

eu fiind in practica , neavand calificare de infirmiera , am liceul si o calificare tehnica , care nu erau suficiente , a trebuit sa ma acomodez in felul acesta si pentru ca nu trebuia sa aflu din prima care era mersul pe acolo , eram tinuta mai ...

din 1 oct , am intrat in paine .cine ajungea in terapie , petrecea max o saptamana si ...

in clipa in care am vazut omul despre care va povestesc , am stiut ca el ma chemase si pentru el ajunsesem acolo .

intai am fost nesigura , apoi disperarea si dragostea cu care ma privea m-au convins . in ultima saptamana din octombrie a fost in coma , tura mea era de 12 ore era extrem de obositor , in ultima mea tura - de noapte mi-am petrecut mult timp alaturi de el .toate datele de pe monitor se modificau violent cand il tineam de mana si ii vorbeam si el deasemeni se straduia sa-mi spuna ceva .nu l-am auzit vorbind niciodata , era conectat la un ventilator care il ajuta sa respire era vai de inima lui .

 

in seara in care a murit nu eram de serviciu , dar am stiut sigur cand a murit , nu stiu cum am simtit dar am plans parca era sfarsitul lumii .

dupa 2-3 saptamani am fost la cimitir .

apoi intr-o zi in mijlocul zilei am avut impresia ca e langa mine si imi cere sa plec langa el .exact cum am avut impresia ca era langa mine , i-am explicat ca pentru mine e un om strain , ca am familia mea si nu vreau s-o supar in prag de sarbatori .nu vroiam sa mor si nici sa plec dupa el .simteam vointa lui puternica , dar nici eu nu m-am lasat .stiam ca se va intampla ceva din care doar eu pot alege .

pana seara am fost aproape de un accident major , in care doar dorinta mea de a nu-mi supara familia - murind , cred ca m-a scapat

apoi , cred ca prin 15-20 ianuarie , m-a suparat o chestie si am zis - gata , in primul rand pot sa spun ca am suferit dupa moartea acestui om - strain , ca si cand mi-ar fii luat sufletul cu el .efectiv simteam ca sunt sfarsita energetic .

in ziua cand am ales pur si simplu sa ma rup de el , am intrat cu masina in intersectie la morarilor - pe verde , schimbam sensul de mers spre stanga si era normal sa astept in mijlocul intersectie ca masinile din sens opus sa treaca , nu era nici-una , am ales sa trec si totusi din sensul opus venea o masina cu viteza foarte mare - ca sa apuce semaforul , nici nu am clipit , am apasat acceleratia si am trecut .pur si simplu mi-am privit moartea in ochi , stiam ca nu trebuie sa trec desi nu venea nici-o masina si totusi ceva ma chema .

asta e povestea pe scurt , scurt de tot .

Editat de hade 61

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
apoi , cred ca prin 15-20 ianuarie , m-a suparat o chestie si am zis - gata , in primul rand pot sa spun ca am suferit dupa moartea acestui om - strain , ca si cand mi-ar fii luat sufletul cu el .efectiv simteam ca sunt sfarsita energetic .

Nu trebuie sa te superi ca sa spui gata,trebuie sa constientizezi ca tu ai viata ta care trebuie traita,iar lui i-a venit timpul sa plece.

Nu trebuie sa gandesti ca poate nu ai suficienta putere ca sa te desprinzi,ci trebuie sa intentionezi acest lucru cu intreaga ta fiinta.

Cine poate sti ce anume va leaga?Citisem candva ca fiecare avem un suflet geaman,dar ca atunci cand il intalnim unul va muri.

Spunea Lazarev o chestie interesanta,slujba de inmormantare reprezinta si o despartire energetica a mortilor de cei vii.Ai putea sa-i faci o slujba de pomenire,chiar daca nu ti-a fost ruda.

Bine ar fi sa incerci sa nu mai suferi pentru moartea lui,ci sa-i transmiti ganduri bune acolo unde este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in ultima zi in care a fost constient desi starea lui era ... , i-am tinut mana in mana mea , vreme de 10 -15 minute , tot atata timp a fost cu privirea in ochii mei , tatalui a remarcat asta , dar asta nu l-a facut sa-si mute privirea si nici sa zambeasca .protocolul cerea sa purtam manusi de protectie , dar nu purtam .nu puteam sa-i refuz atingerea de un om viu .

dupa asta , a doua zi a facut stop cardio , a intrat in moarte clinica si desi a fost intors din drum , a ramas in coma

va mai povestesc si maine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in ultima zi in care a fost constient desi starea lui era ... , i-am tinut mana in mana mea , vreme de 10 -15 minute , tot atata timp a fost cu privirea in ochii mei , tatalui a remarcat asta , dar asta nu l-a facut sa-si mute privirea si nici sa zambeasca .protocolul cerea sa purtam manusi de protectie , dar nu purtam .nu puteam sa-i refuz atingerea de un om viu .

dupa asta , a doua zi a facut stop cardio , a intrat in moarte clinica si desi a fost intors din drum , a ramas in coma

va mai povestesc si maine

Parerea mea este ca te implici prea mult din punct de vedere emotional,din cauza aceasta tot ceea ce ti se intampla crezi ca se datoreaza acestui...spirit,daca pot sa-i spun asa. Foloseste filtrul ratiunii,vorbeste cu un preot demn sau cu un psiholog,de ce nu ? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ratiunea nu are ce cauta aici , atata timp cat nu e vorba de lucruri exacte , aici e vorba de ceva mult mai adanc si putin explicabil .

" inima are ratiuni , pe care ratiunea - nu le are ." nu e vorba nici de emotii sau sentimente . nu este vorba de un bolnav , ci de un muribund , care asemeni copiilor bebei stiu sa se faca intelesi altfel decat restul lumii .

dupa ce am vazut ca preotul iti insfaca banii fara sa fie atent la ceea ce spui , iar doctorul spune - la x nu mai intru ca m-am plictisit , asta la vizita obligatorie , cred ca aceste 2 categorii de oameni n-ar fii avut cu ce ma ajuta .

conduc zilnic , asa ca niste doctorii nu mi-ar fii fost de folos , iar altfel , nu sunt atat de credincioasa cu biserici , posturi , pomeni .

totusi am dat acatist la manastirea cernica pentru 20 de zile in timp ce bietul om agoniza , iar dupa , am platit ceva - nu tin minte cum se numeste - se face pomenire zilnica la lithurghie .acasa m-am rugat in genunchi citind acatistul sf acoperamant , vreme de min 3 luni .pentru ca aveam impresia ca in timpul acelei rugaciuni , care e foarte lunga , intre mine si cel pentru care ma rugam , se creea o tot mai puternica legatura , am zis intr-o buna zi - gata ! , am spalat paharelul in care facusem candela - cu fitil de vata si care a ars mai bine decat toate candelele facute in viata mea .exact in ziua aceea am avut sau puteam avea o tragedie in intersectia de care v-am povestit .

am citit cartea tibethana a vietii si a mortii , am citit lazarev , lovinescu , emil , parca , am vrut sa stiu sau sa inteleg ce chemare am simtit de am ajuns langa acel om .

deoarece am sters din greseala postul de azi , reluarea celor scrise nu mai are acceasi forma dar continutul este la fel .

Editat de hade 61

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce faci ,fa-o cu gandul ca este un ultim ramas bun inainte de despartire.

Nu cred ca iti faci un bine nici tie si nici lui daca continui sa gandesti ca ceva va leaga incontinuare.

Lasa durerea mortii lui sa treaca peste tine,altfel e ca si cum el ar muri in fiecare zi.

Si fie ca aceasta durere sa arda tot ceea ce ar putea sa va mai lege,iar dupa aceea sa ramana doar o cicatrice care sa-ti aminteasca de cele intamplate.

Nu ramane captiva in trecut,doar vezi ca toti inteleptii spun 'traiti AICI si ACUM'.

Dau cateva exemple si daca pe cineva nu am mentionat nu o fac din rea vointa: Osho,Maharshi,Krishnamurti,Tolle si cum zicea cineva aici chiar Iisus a dorit sa transmita acest mesaj.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din ziua in care am decis sa rup totul ,nu a fost un act de ratiune ci mai degraba din instinct ( de supravietuire ? ) ma indepartez tot mai mult de aceasta poveste . nu mai ma gandesc ca ma leaga ceva si nu mai simt nici-o durere , pentru ca intr-adevar era si chiar o durere fizica - simteam ca mi-a explodat ceva in stomac .nu ma mai gandesc la el de atunci decat rar .ca o amintire , nu ca o obsesie .

as putea crede ca a plecat de langa mine din ziua in care v-am povestit .nu am o explicatie logica .

ca o completare in care cred , atunci cand nu-ti poti sterge singur lacrimile , Dumnezeu iti trimite o mana care sa ti le stearga .

nu stiu daca suferinta acestui om m-a impresionat atat de tare , cat faptul ca pare ca am fost 2 bucati ale aceluias suflet .

daca n-am mai precizat , am mai fost la serviciul doar urmatoarea zi in care murise , apoi mi-am dat demisia .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sufletul cu fiecare viata traita se divide. Sunt multe cazurile in care in asta viata sufletul regaseste intamplator sau nu, parti divizate cu timp mult in urma. Aceste intalniri pot fi tulburatoare, stranii, sau lipsite de importanta, depinzand in mare masura de cat de sensibil este sufletul, subtilului. Sufletele pereche intodeauna se cauta pentru divizare, actionand sub indemnul sinelui in cazuri fericite, dar din pacate de multe ori totul este hotarat de unele egouri. Nu? :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufletul cu fiecare viata traita se divide. Sunt multe cazurile in care in asta viata sufletul regaseste intamplator sau nu, parti divizate cu timp mult in urma. Aceste intalniri pot fi tulburatoare, stranii, sau lipsite de importanta, depinzand in mare masura de cat de sensibil este sufletul, subtilului.

Interesant :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufletul cu fiecare viata traita se divide. Sunt multe cazurile in care in asta viata sufletul regaseste intamplator sau nu, parti divizate cu timp mult in urma. Aceste intalniri pot fi tulburatoare, stranii, sau lipsite de importanta, depinzand in mare masura de cat de sensibil este sufletul, subtilului. Sufletele pereche intodeauna se cauta pentru divizare, actionand sub indemnul sinelui in cazuri fericite, dar din pacate de multe ori totul este hotarat de unele egouri. Nu? :tease:

in timpul serviciului meu am fost langa cativa oameni care isi traiau ultimele clipe ..senzatia pe care am avut-o vazandu-i ,era ca intr-adevar corpul parea o haina veche pe care se pregateau s-o azvarle .n-am simtit nici frica , nici scarba atingandu-le corpurile reci , desi nu era o senzatie la indemana oricui , cu cat lucrurile astea se intamplau mai des noaptea si trebuiau dusi la morga ..am simtit moartea ca pe un lucru natural , asa cum mananci , etc .

totusi in privinta divizarii sufletului imi pare rau dar nu sunt sigura de nimic si fara suparare nici chiar tu nu poti fi sigur .

desi m-am purtat ireprosabil cu toata lumea , numai pentru acest singur om am suferit si am trait suferinta lui si m-a durut de parca era o parte din mine sau eu o parte din el .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×